banner6

Önen: Uluslararası hukuka dahil olmamız lazım

banner37

Çocuklara karşı cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen 33 yaşındaki B.P.'nin Almanya'ya kaçması, Kıbrıs'ın kuzeyinin uluslararası hukuk sistemine dahil olma gerekliliğini bir kez daha gündeme getirdi.

Önen: Uluslararası hukuka dahil olmamız lazım
banner151 banner143

Osman KALFAOĞLU

Suç ve Suça Dair Teknik Komite'nin Kıbrıslı Türk Eşbaşkanı Hakkı Celal Önen, adanın kuzeyinin uluslararası hukuk sistemi içerisinde olmadığı sürece, yurt dışına gitmeyi başaran ciddi suç zanlılarının hiç bir zaman yargı önüne getirilemeyeceğini söyledi.

Önen, bu durumun uluslararası camianın bir ayıbı olduğunu, KKTC'ye uygulanan izolasyonlarda en azından suçlular konusunda bir istisna yapılması gerektiğini söyledi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de olduğu iddia edilen B.P.'nin KKTC'de işlediği iddia edilen suçlar nedeniyle önce Ada'ya getirtilip sorgulanması, sonra da suç unsuru varsa KKTC mahkemelerinde yargılanması için resmi makamların yapabileceği pek bir şey yok.

Her ne kadar Türkiye aracılığıyla B.P.'nin Almanya'dan istenilebileceği söyleniyorsa da, KKTC Başsavcılığı bu konu hakkında yapılabilecek herhangi bir girişim olmadığı bilgisini iletti.

10 ve 11 yaşlarında iki erkek çocuğun aileleri, geçtiğimiz günlerde polise giderek 33 yaşındaki B.P. ile ilgili suç duyurusunda bulunmuştu. B.P. aileler polise gitmeden önce 29 Ocak'ta güney Kıbrıs'a geçmiş, oradan da Berlin'e gittiği iddia edilmişti. B.P.'nin Berlin'de psikolojik tedavi göreceği öne sürülüyor.

Olay Suç ve Suça Dair Teknik Komite'nin gündemine gelirken, adadaki tarafların ciddi suç işleyen zanlıları, suçluların iadesi ile ilgili herhangi bir anlaşma olmadığı için birbirlerine teslim etmediği biliniyor.

İsmi açıklanmasını istemeyen bir kaynak, "bazı durumlarda Kıbrıs Rum tarafınca istenilen bir zanlının KKTC'de barınmasında zorluk çıkarılıyor ve böylece güneye geçmek zorunda kalıyor. Aynı şey Kıbrıs Türk tarafınca aranan kişiler için güney tarafınca da uygulanmıştı" dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2017, 15:23
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104