banner6

Onlarca kişinin kredi kartının fotoğrafları cep telefonunda bulundu

banner37

Lefkoşa’da bir benzin istasyonunda pompacı olarak çalışan bilgisayar mühendisi S.F.S.’nin müşterilerin kart bilgilerini çalıp, şifrelerini bir programla kırıp, harcamalar yaptığı belirlendi

Onlarca kişinin kredi kartının  fotoğrafları cep telefonunda bulundu
banner151

Emine UYSAL ÇALUDA

Bilgisayar mühendisi olan 24 yaşındaki S.F.S.’nin pompacı olarak çalıştığı benzin istasyonunda kredi kartı bilgilerini gizlice temin edip, bir programla şifrelerine ulaşıp, 7 farklı kişinin kredi kartlarından 336 işlem yapıp, toplam 405.61 USD harcama yaptığı tespit edildi.

“Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasasına Aykırı Hareket” suçlamasıyla tutuklanan S.F.S., dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı İbrahim Ruso, tanık olarak, Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görev yapan polis memuru Türker Samancıoğlu’nu dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Samancıoğlu, 14.01.2021 tarihinde alınan bir bilgide KKTC’de bulunan kart hamillerinin rızası olmaksızın kredi kartlarından internet üzerinden kendilerine ait olmayan harcamalar yapılarak Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası’na aykırı hareket edildiğinin öğrenildiğini belirtti.

Polis memuru Türker Samancıoğlu, yürütülen soruşturma neticesinde 24.12.2021 - 14.01.2022 tarihleri arasında Lefkoşa'da faaliyet gösteren bir petrol istasyonunda pompacı olarak çalışan Pakistan uyruklu zanlı S.F.S.’nin söz konusu petrol istasyonuna gelen müşterilerin akaryakıt aldıktan sonra ödeme yapmak için kendisine verdikleri kredi kartlarından ödemeyi aldığı sırada kart hamillerinin bilgisi ve rızası olmadan kredi kartı bilgilerini ve güvenlik şifrelerini temin ettiğini kaydetti.

336 işlemle 405 dolarlık harcama yaptı

Samancıoğlu, zanlının internet üzerinden bazı uygulamalara kredi kartı bilgilerini girip şu ana kadar ilk tespitlere göre bir bankaya ait 7 farklı kişinin kredi kartlarından 336 işlem yapmak sureti ile toplam 405.61 USD harcama yaptığının tespit edildiğine vurgu yaptı.

Samancıoğlu, aynı gün Mali Suçlarla Mücadele Amirliği tarafından yapılan operasyonda zanlının çalıştığı iş yerinde tespit edildiğini kaydetti.

Cep telefonunda müşterilerin kart bilgileri ve slipler bulundu

Polis memuru Türker Samancıoğlu, yine zanlının tasarrufunda bulunan cep telefonu ve suç ile bağlantısı olduğuna inanılan 10.115 TL ve 255 Euro’nun bulunarak emare olarak alındığını anlattı. 

Aynı gün zanlının itiraf içerikli gönüllü bir ifade verdiğini ve zanlının Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen derdest emri gereği tutuklandığını belirten Samancıoğlu, yürütülen soruşturma neticesinde zanlıya ait henüz daha kimlikleri tespit edilemeyen birçok şahsa ve farklı bankalara ait kredi kartı bilgilerinin ve sliplerinin fotoğraflarının olduğunun tespit edildiğine vurgu yaptı. 

Samancıoğlu, zanlının aleyhinde yürütülen tahkikatın yeni başladığını ve zanlıya ait cep telefonunda kredi kartı bilgileri bulunan şahısların kimliklerinin tespit edilmesine başladığını ve bu yönde de soruşturma yapıldığını mahkemeye aktardı.

Samancıoğlu, zanlının kuvvetle muhtemel aynı yöntemle konu kredi kartı bilgilerini kullanması sonucunda konu meblağın artacağına inanıldığını kaydetti.

Zanlının vermiş olduğu gönüllü ifadenin teyit ve tekzibinin yapılması gerektiğini söyleyen Samancıoğlu, mesele ile ilgili olarak alınması gereken birçok ifade olduğunu belirtti.

Samancıoğlu, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının üç gün tutuklu kalmasını talep etti.  Mahkemede söz alan zanlı, “İki üç kişinin kart bilgilerini kullandım” dedi.

Savcı İbrahim Ruso, meselede bir kişinin de 100 kişinin de mağdur olabileceğine vurgu yapıp, zanlının tutukluluğunun devamını talep etti.

Yargıç Temay Sağer, tüm işlemlerin ortaya çıkabilmesi ve tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110