Onlarca öğrenciyi mağdur etti

banner37

Geçtiğimiz yıl ‘sahte emlak kiralama sözleşmeleriyle’ 13 öğrenciyi dolandırmaktan tutuklanan, teminatla serbest bırakılan ve yine aynı yöntemle suç işlemekten tutuklanan Ahmet Uğurlu Şanlıtürk’ün tutukluluk süresi uzatıldı

banner87
Onlarca öğrenciyi mağdur etti
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da Surlariçi’nde Heaven Island Exclusive Real Estate ismiyle kurduğu “sahte emlak” şirketinin adı altında, sorumluluğunda olmayan başkasına ait evleri Facebook üzerinden tanıtımını yaparak KKTC üniversitelerine okumak için gelen yabancı uyruklu öğrencilere “sahte emlak kiralama” sözleşmesi hazırlayarak, 12 öğrenciyi dolandırıp, 73 bin 290 TL nakit para temin ettiği suçlamasıyla tutuklanan Ahmet Uğurlu Şanlıtürk’ün tutukluluk süresi 5 gün daha uzatıldı.

Ahmet Uğurlu Şanlıtürk, geçtiğimiz yıl yine sorumluluğunda olmayan ve başkalarına ait evleri, internet üzerinden 13 ayrı üniversite öğrencisine kiralayarak sahtekârlıkla toplamda “49 bin 550 TL” temin etmekle tutuklanmış, teminatla serbest bırakılmıştı.

“Sahte Belge Düzenleme” ve “Sahtekârlıkla Para Temini” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Ahmet Uğurlu Şanlıtürk dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Cemil Ballıkara’yı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Ballıkara, zanlının yaklaşık 7 ay önce kurduğu ve hiçbir resmi kurumdan onay belgesi olmayan Lefkoşa Surlariçi’nde yer alan Heaven Island Exclusive Real Estate isimli ‘sahte emlak’ şirketi ile, Ekim, Kasım, Aralık 2018 tarihleri arasında sorumluluğunda olmayan başkasına ait evleri Facebook üzerinden tanıtımını yaparak KKTC üniversitelerine okumak için gelen TC ve Yabancı uyruklu öğrencilere “sahte emlak kiralama” sözleşmesi hazırlayarak bu güne kadar toplam 12 öğrenciden 73 bin 290 TL nakit para temin ettiğini yineledi.  

Polis memuru Cemil Ballıkara, ilk şikayetin 4 Aralık 2018 tarihinde geldiğini belirtip, zanlının tespit edilemediğini ve Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden derdest emri temin edilerek, KKTC genelinde aranan şahıs ilan

edildiğini anımsattı.

Ballıkara, zanlının 18 Aralık’ta Girne’de bulunan Alagadi bölgesinde tespit edilip, tutuklandığını ve aynı gün gönüllü ifade vererek suçunu itiraf ettiğini söyledi.

73 bin 290 TL henüz bulunamadı

Polis memuru Cemil Ballıkara, zanlının vermiş olduğu gönüllü ifadenin teyit ve tekzibinin yanı sıra halen daha 12 öğrenciden temin etmiş olduğu 73 bin 290 TL nakit paranın bulunamadığını belirtti.

Ballıkara, mahkeme emri ile zanlının Hamitköy ve Alagadi bölgesinde bulunan ikametgâhlarında arama yapıldığını ve Lefkoşa’da bulunan iş yerinde yapılan aramada birçok öğrenciye doldurulan sahte emlak kiralama sözleşmesinin tespit edilip emare olarak zapt edildiğini anlattı.

Zanlının Girne’de de benzer suçlardan Girne Polisi tarafından arandığına vurgu yapan Ballıkara, Ahmet Uğurlu Şanlıtürk’ün yakalanmasının ardından üç kişinin daha polise gelip ifade vereceğinin öğrenildiğini kaydetti.

Ballıkara, alınacak ifadeler olduğunu söyleyerek, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 5 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Cenkay İnan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 5 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108