Organize suça, ibretlik ceza!

banner37

Gazimağusa’da Themis binasındaki Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz’in boş ofisini, Avukat Aysun Gümüş’ün sanarak, kurşunlayıp hasar veren Serhat Tokur, İsmet Sezener ve Ramazan Cihan Timur, 4’er yıl hapse mahkum edildi

banner87
Organize suça, ibretlik ceza!
banner90
banner99

3 KURŞUN, 4’ER YIL HAPİSLİK… Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, hukukçuların ofislerinin bulunduğu Themis binasındaki boş ofisin kurşunlanmasından suçlu bulduğu Serhat Tokur, İsmet Sezener ve Ramazan Cihan Timur’u 4’er yıl ağır hapse mahkum etti. Mahkeme, boş ofise 3 kurşun sıkan sanıklardan ikisinin ülkeye suç işlemek için geldiklerine de dikkat çekti.

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, hukukçuların bulunduğu Themis binasındaki boş ofisin 3 el ateş edilerek kurşunlanmasıyla ilgili tutuklanan Serhat Tokur, İsmet Sezener ve Ramazan Cihan Timur, aleyhindeki kararını açıkladı.

Meseleyle ilgili olayın azmettiricisi şüphesiyle tutuklanan Veysi Çelik ise, aleyhindeki davalardan takipsizlik dosyalanarak, bir süre önce serbest bırakıldı.

Mahkeme, toplumda tehlike saçan organize suçları işleyen ve benzer suçtan sabıkası olmayan sanıklara, kamu menfaatini ön planda tutarak, 4’er yıl, caydırıcı ve ibret verici bir cezayla cezalandırdı.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı karar, heyet başkanı tarafından açıklandı.

Kararda, sanık Serhat Tokur ve Ramazan Cihan Timur’un konu suçu işlemek amacıyla Kıbrıs’ın kuzeyine geldiğine dikkat çeken Fatma Şenol, ceza takdirinde, sanıkların herhangi bir canlıyı hedef almayışlarını, suçlarını kabul edip adaletin erken tecellisine katkı koyuşlarını lehine hafifletici unsur olarak ele aldı.

7 davadan suçlu buldu

Heyet başkanı Fatma Şenol, sanıkların “Kanunsuz patlayıcı madde ve ateşli silah tasarrufu”, “Meskun mahalde ateş açma” ve “Kasti hasar” suçlarından suçlu bulup oy birliğiyle mahkum edildiklerini ifade ettikten sonra, konu suçların yasada ciddi hapislik cezası öngördüğüne vurgu yaptı.

Huzurlarındaki yıllık hazırlanan faaliyet raporlarına göre, konu suçların gün geçtikçe, ciddi şekilde artarak yaygınlaştığına vurgu yapan Fatma Şenol,  tehlike saçan dehşet verici suçların, can güvenliğini tehdit eden ağır suçlar olduğunu söyledi.

Şenol, sanıkların, 1 Haziran 2019’da saat 03.15’te, Gazimağusa İlker Karter Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Themis Center’in Güney cephesindeki, 22 numaralı boş ofisinin camına 7.665 mili metrelik tabancayla 3 el ateş atıldığını belirterek 2 bin TL kasti hasara uğrattığını anlattı.

Tüm hususları titizlikle değerlendirip, incelediklerini kaydeden Fatma Şenol, benzer bir davaya da atıfta bulunarak, sanıkların, kendileriyle hiçbir bağlantısı bulunmayan Mustafa İldeniz2in ofisini, Aysun Gümüş’e ait olduğunu sanarak kurşunladığını ifade etti.

“Sanıklardan 2’si ülkeye suç işlemek için geldi”

Fatma Şenol, sanıkların, Aysun Gümüş’ün nişanlısının dahil olduğu bir alacak-verecek meselesiyle ilgili olarak bir başka kişi tarafından böyle bir suç işlemeleri için azmettirildiklerine dikkat çekti ve “Serhat Tokur ve Ramazan Cihan Timur’un ülkeye yalnızca bu suçu işlemek maksadıyla geldi. Bu olgulardan açıkça ortadadır” dedi.

Ülkeye giriş çıkışların, devlet tarafından hiçbir zafiyet gösterilmeden sıkı denetim altında tutulmasının, ülke insanının güvenliği açısından büyük önem arz ettiğine vurgu yapan Fatma Şenol, bu durumun, bu suçla bir kez daha ortaya çıktığına dikkat çekti.

Fatma Şenol, sanık Serhat Tokur’un, Aysun Gümüş’ü korkutmak ve tedirgin etmek salikiyle, Gümüş’ün olduğunu sandığı ofisin camına 3 el ateş ettiğini anlattı ve şöyle devam etti:

“Kendilerine hiçbir bağlantısı olmayan kişileri, birileri adına korkutmak amacıyla bu denli tehlike saçan dehşet verici yolu seçen sanıklara mülayim bir ceza takdir etmemiz düşünülemez. Sanıklara verilecek en adil ceza hapisliktir. Sebebi ne olursa olsun, bu ülkede insanların işyerlerinin ya da evlerinin kurşunlanması affedilecek bir davranış değildir.

Her üç sanık da suçun üstlenmesinde eşit rol üstlendi. Sanık Tokur, konu silahı, tasarrufunda yalnızca kurşunlama esnasında bulundurdu. Tokur’a konu silahı, suçu işlemesi için İsmet Sezener tedarik etti ve Tokur’u olay yerine götürdü. Sanık Timur ise olay sonrası tabancayı sakladı. Bu nedenle, ceza ayrımına gitmek adil ve uygun değildir.”

Şenol, tüm söyledikleri ışığında, sanıkları mahkum oldukları tüm davalardan 4’er yıl hapse mahkum etti. Verilen cezaların birlikte çekilmesine emir veren mahkeme, huzurundaki suçlar için toplam 13 yıl hapislik cezası öngördü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75