Orijinal kimlik çantasında bulundu

banner37

Ercan Havalimanı’ndan sahte kimlikle yurtdışına çıkış yapmak isteyen Dorcas Kunsendi Mumbata ve ona yardım eden Amon Mambaka Mbuyi suçüstü yakalandı

Orijinal kimlik çantasında bulundu
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ercan Havalimanı’ndan sahte Fransız kimliği ile çıkış yapmak isterken suçüstü yakalanan 20 yaşındaki zanlı Dorcas Kunsendi Mumbata ve ona yardım ettiği tespit edilen 19 yaşındaki Amon Mambaka Mbuyi tutuklandı.

“Başkasının Kimliğine Bürünme” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar Dorcas Kunsendi Mumbata ile Amon Mambaka Mbuyi, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak, aleyhinde üç günlük tutukluluk emri alındı.

Yargıç Cenkay İnan huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına davayı yürüten Savcı Ergin Atıcı, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Demirhan Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru Ömer Can’ı, tanık olarak dinletti.

banner134
Mahkemede yeminli şahadet veren Can, 13 Ekim 2018 tarihinde, saat 21.30 sıralarında, Ercan Havaalanı’ndan çıkış yapmak isteyen zanlı Dorcas Kunsendi Mumbata’nın yurtdışına gitmek için zanlı Amon Mambaka Mbuyi’den temin ettiği sahte kimlikle çıkış yapmak için kimliği görevli memura verip tedavüle sürdükten sonra sahte davranışla kayıt temin ettiğini söyledi.

Zanlı Mumbata’nın suçüstü tespit edilerek hemen tutuklandığını belirten polis memuru Ömer Can, zanlı Mbuyi’nin ise zanlı Mumbata ile birlikte olduğunun tespit edilmesi üzerine tutuklandığını kaydetti.

Zanlıların tutuklanmasın ardından çantalarında arama yaptıklarını belirten Can, yapılan aramada zanlı Mumbata’nın orijinal pasaportunun zanlı Mbuyi’nin çantası içerisinde bulunduğunu söyledi.

Polis memuru Ömer Can, meseleyle ilgili soruşturmanın yeni başladığını ve alınması gereken ifadelerin olduğuna dikkat çekerek, zanlıların 3 gün süreyle poliste tutuklu olarak kalmasını talep etti.

Yargıç Cenkay İnan, zanlıların suçüstü yakalandıklarını ve serbest kalmaları halinde soruşturmaya etki etme olasılıklarını göz önünde bulundurarak, zanlıların aleyhinde 3 günlük tutukluluk emri verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2018, 08:54
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75