Owayalr’ı öldürenlerden biri Nijerya’ya kaçtı

banner37

Nijerya uyruklu Obasanje Adeola Owoyalr’ın öldürülmesiyle ilgili tutuklanan 12 zanlıdan sadece Cristian Osemudiamen Akhimemona’nın bağı olduğu belirlendi

banner87
Owayalr’ı öldürenlerden biri Nijerya’ya kaçtı
banner8

3 AYLIK EV ARKADAŞININ ADINI BİLMİYORMUŞ… Cinayet zanlısı olarak tutuklu olarak kalan tek kişi olan Akhimemona, yargılanıncaya kadar cezaevine gönderilirken, 3 aydır ev arkadaşı olan ve cinayet zanlısı olarak aranan kişinin ise Nijerya’ya kaçtığı belirtildi. Akhimemona, 3 ay boyunca aynı evi paylaştığı şahsın adını bilmediğini, öldürülen şahsı da tanımadığını iddia ederek, suçsuz olduğunu öne sürdü.

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa’da Okullar Yolu üzerinde, Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nun yakınında bulunan toprak alanda, park halindeki bir aracın bagajında bulunan 33 yaşındaki Nijerya uyruklu Obasanje Adeola Owoyalr cinayetiyle ilgili tutuklanan 12 zanlıdan sadece Cristian Osemudiamen Akhimemona’nın bağı olduğu belirlendi.

Cinayetle ilgili tutuklanan diğer zanlıların tümü de ‘meseleyle bağlantıları bulunmadığı’ gerekçesiyle serbest bırakılırken, Akhimamona, yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

Öte yandan zanlı Cristian Osemudiamen Akhimemona’nın 3 aydır aynı evde yaşadığı ve ismini mahkemeden de saklamaya çalıştığı cinayetin baş şüphelisi olan bir erkek şahsın olaydan hemen sonra yurtdışına kaçtığı belirlendi.

“Taammüden adam öldürme” ve “Adam öldürme” suçlamasıyla tutuklanan zanlı Cristian Osemudiamen Akhimemona dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Kıdemli Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, İddia Makamı adına Savcı Fırat Kızıltunçlar, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan Müfettiş Muavini Feyyaz İneci’yi tanık olarak dinletti.

Polis: 12 zanlıdan sadece Christian’ın bağı var

Mahkemede yeminli şahadet veren İneci, 33 yaşındaki Obasanje Adeola Owoyalr’ın arkadaşlarının 1 Temmuz’da polise giderek Owoyalr’ın kayıp olduğunu bildirmesi ve maktulun kullanımında bulunan ML 918 plakalı aracın Lefkoşa’nın Okullar Yolu bölgesindeki Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nun yakınındaki bir toprak alanda park edilmiş bir vaziyette bulunması olayıyla ilgili 12 zanlıdan sadece Cristian Osemudiamen Akhimemona’nın “Taammüden adam öldürme” ve “Adam öldürme” suçundan methaldar olduğunu söyledi.

Müfettiş Muavini Feyyaz İneci, zanlının cinayetle ilgili bağı olduğuna dair yeterli şahadet olduğuna dikkat çekti.

İneci, zanlının 2017 yılından beri kaçak olduğuna vurgu yapıp, müebbet hapis öngören suçlarla yargılanacak olan zanlının tutuklu yargılanmasını talep etti.

   Zanlının avukatı, müvekkilinin olayla bağı olmadığından serbest kalmasını talep etti.

“Nijerya’ya giden ev arkadaşımın adını bilmiyorum”

Mahkemede yeminli şahadet veren zanlı Cristian Osemudiamen Akhimemona, olayla bağı olmadığını ileri sürdü. Öldürülen kişiyi tanımadığını ve öldürüldüğü odada kalan ev arkadaşının adını bilmediğini iddia etti.

Akhimemona, adını bilmediği üç aylık ev arkadaşının Nijerya’ya kaçtığını anlattı. Savcı Fırat Kızıltunçlar’ın sorularını yanıtlayan Akhimemona, “Ben bu kişiyi (Owayalr’ı) tanımıyordum. Kanıtları sunsunlar. Ben suçsuzum. Serbest kalmak istiyorum” dedi.

Savcı Kızıltunçlar’ın sorusu üzerine zanlı Akhimemona, yurtdışına kaçan ve polis tarafından aranan yabancı uyruklu ev arkadaşının tavuk dilimlemek için büyük siyah bir bıçağı olduğunu anlattı.

Savcı Fırat Kızıltunçlar, zanlının tutuklu yargılanması için makul şüphenin olduğunu belirtip, tutuklu yargılanmasını talep etti.

Kıdemli Yargıç Cenkay İnan, işlenen suçun ciddiyetine vurgu yapıp, itirazı reddetti ve zanlının üç ayı aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108