banner6

Oya Göz, bir yıl hapis yatacak

banner37

Cuma Mağusalı’nın ölümüyle sonuçlanan trafik kazası davasında yargılanan Oya Göz’ün cezası açıklandı. Mağusalı’nın ailesinin tepkili olması nedeniyle mahkemede 60’ı aşkın polis güvenlik önlemi aldı ve Oya Göz, etrafında etten duvar örülerek cezaevinde götürüldü.

Oya Göz, bir yıl hapis yatacak
banner150

banner150

banner99

Emine UYSAL

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde Cuma Mağusalı’nın ölümüyle sonuçlanan trafik kazası davasında yargılanan ve aleyhine getirilen 7 davadan da suçlu bulunan Oya Göz, oyçokluğu kararı ile bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mağusalı’nın ailesinin tepkili olması nedeniyle mahkemede 60’ı aşkın polis güvenlik önlemi aldı ve Oya Göz, etrafında etten duvar örülerek cezaevinde götürüldü.

Mağusalı’nın eşi, annesi, babası, kardeşi, akrabaları ve çok sayıda arkadaşı davayı gerginlik içinde izledi.

Cuma Mağusalı’nın annesi, babası, kardeşinin yanı sıra eşi ve sevenleri karara tepki gösterdi. Dakikalarca gözyaşı döken aile fertleri, “Adalet bu mu?” diyerek isyan etti. Anne Nazife Mağusalı ve anneannesi Salime Sönmezanı mahkeme koridorunda fenalık geçirdi. Mağusalı’nın yeğeni Tanyel Davutoğulları ise baygınlık geçirdi.

Dava kararının ardından konuşan Cuma Mağusalı’nın babası Osman Mağusalı, “7 suçtan suçlu bulunan biri nasıl olurda 1 yıl ceza alır? Karar adil değil. Bu ceza az. Polis 7 suç tespit etti. Daha ağır bir ceza almalıydı” dedi.

Mağusalı’nın annesi Nazife Mağusalı’nın, “Benim canım oğlum gitti” diyerek, sürekli gözyaşı döktü.

Nazife Mağusalı, “Nasıl olur böyle? Neden caydırıcı bir ceza verilmedi? Kaç tane ev söndü. Acı içindeyiz. Bir yıl, çok büyük adaletsizlik oldu. Çocuğumun kemikleri sızlar. Savcının kararı istinaf etmesini istiyoruz. Kundaklamaya 9 yıl verdiler. Benim oğlumun canı gitti, adalete güvendik, adalet bu mu?” dedi.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran, Üye Yargıçlar Gökan Asafoğulları ve Meltem Dündar’dan oluşan heyetin gerekçeli kararının okunduğu davanın dünkü celsesinde KKTC Başsavcılığı adına davayı yürüten Savcı Aliye Özçınar ile Oya Göz’ün avukatı Levent Celaleddin de hazır bulundu.

Heyet iki ayrı karar üretti

Başkan Ömer Güran, iki ayrı karar ürettiklerini belirterek, Yargıç Meltem Dündar’ın ayrı bir karar okuyacağını söyledi.

Dava kararını okuyan Ömer Güran, sanığın aleyhine getirilen “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olma” suçunun 7 yıla kadar hapis cezası öngören, ciddi ve yaygın bir suç olduğunu belirtti.

“Yetkililerin ciddi bir ihmali olduğunu söylemekten çekinmeyeceğiz”

Ceza takdirinin mahkemenin en zor ve hassas görevi olduğuna vurgu yapan Güran, şöyle devam etti:

“Kazanın vuku bulduğu mahalde sağa dönülemez levhası yok. Yol ortasındaki refüj çizgisi kalıntıdan ibaret. Yol güzergahındaki sol şeritlerde araçlar park yapıyor, kural ihlalleri yapılarak araçların sağa, sola dönüşler yaptığı ve yolun çift şerit özelliğini kaybettiği açıkça görülüyor. Konu yolda can kaybı olmasına rağmen, başka kazaların da olmasına rağmen, hiçbir tedbir alınmaması, yoldaki çizgilerin boyanmaması, kavşaklara sağa dönülemez levhaları konulmaması, hiçbir denetim olmaması, bu yolu kazalara davetiye çıkarırcasına bırakılması düşündürücüdür. Düşündürücü olmaktan öte, yetkililerin ciddi bir ihmali olduğunu söylemekten çekinmeyeceğiz.”

Başkan Ömer Güran, Cuma Mağusalı’nın konu yolda 50 kilometre sürat tahdidi ve kasislere rağmen aşırı süratli araç kullandığını ve kavşağa 91 metre kala araç sağlayarak, kavşağa geldiğinde de süratini artırarak, kazaya davetiye çıkardığını belirtti.

Salt ceza artırımıyla suçların önlenemeyeceğine işaret eden Güran, “Trafikte herkes büyük bir ciddiyet ve hassasiyetle davranmalı” dedi.

Başkan Ömer Güran, Yargıç Gökan Asafoğulları’yla birlikte ortak verdikleri kararda sanığa 1 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Güran, ayrıca sanığı iki buçuk yıl motorlu araç sürmekten men ettiklerini açıkladı.

Dündar: Kusur büyük oranda Cuma Mağusalı’ya ait

Yargıç Meltem Dündar, ceza süresine katılmadığını belirtti. Dündar, Oya Göz’ün yola çıkarken, sağa bakmamasının anlık bir dikkatsizliği ve kusuru olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Dündar, Cuma Mağusalı’nın katkısal kusurlarının oldukça fazla olduğuna değinip, Mağusalı’nın 83 metreyi 100 kilometre hızla kat ettiğini, 50 kilometre sürat tahdidi olan yolda iki katı hızla 100 kilometre ile seyrettiğini, araç geçilmeyecek yerde araç geçtiğini ve kavşağa yaklaşırken süratini salim hadde indirmediğine dikkat çekti.

Yargıç Meltem Dündar, Cuma Mağusalı’nın, Oya Göz’ün aracıyla çarpışmadan hemen önce araç sağlarken, bir başka salon araçla çarpışmamak için manevra yaptığının görüldüğüne değindi.

Dündar, “Kusur büyük oranda Cuma Mağusalı’ya ait” dedi. Bazı içtihat kararlarına atıfta bulunan Dündar, Oya Göz’e 6 ay hapis cezası ve bir buçuk yıl süreyle sürüş ehliyetine el konulmasına karar verdi.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

 

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2017, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104