Özay 8, Gökhan 18 ay hapis yatacak

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 2018 yılı Nisan ayında Gazimağusa Belediyesi’ne ait ambardan 70 adet eski akü çalan Özay Takımcılar ve Gökhan Takımcılar’ı hapisle cezalandırdı

banner87
Özay 8, Gökhan 18 ay hapis yatacak
banner8

Ahmet İLKTAÇ
   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 2018 yılı Nisan ayı içerisinde Gazimağsua Belediyesi’nin ambarından 7 bin 20 TL değerindeki 70 adet kullanılmış aküyü çalan ve bu akülerin 23 adetini hurdacıya satan Özay Takımcılar ve Gökhan Takımcılar’ı suçlu bularak, hapse mahkum etti.
   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, oy birliğiyle aldığı kararında daha önceden benzeri sabıkası olan sanık 2 Gökhan Takımcılar’ı 18 ay, benzeri sabıkası olmayan Özay Takımcılar’ı ise 8 ay hapis cezasına çarptırdı.
   Başkan Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve üye Yargıç Hazal Hacımulla’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı Yargıç Hazal Hacımulla okudu.
   Hazal Hacımulla, öncelikle İddia Makamı adına davayı yürüten Savcı Serhan Bundak’ın mahkemeye aktardığı olgulara özetle değindi.
   Yargıç Hazal Hacımulla, sanıkların 9 Nisan ve 13 Mayıs tarihleri arasında Gazimağusa Belediyesi’ne ait Tuzla’da bulunan ambardan 7 bin 20 TL değerindeki 70 adet kullanılmış kamyon, araba ve motosiklet aküsünü çaldıklarını söyledi.
   Hazal Hacımulla, olayın 13 Mayıs 2018 tarihinde Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne rapor edildiğini kaydetti.
   Sanıkların çaldıkları akülerin kamyon aküsü olan 23 adetini Haspolat’ta 3 bin 200 TL’ye bir hurdacıya sattıklarını ifade eden Hacımulla, sanıkların çaldıkları aküleri, bir başka yere satıp menfaat elde ettiklerini, bunun da suçu planlı şekilde işlediklerini gösterdiğini belirtti.
   Hazal Hacımulla, sanık 1 Özay Takımcılar’ın benzeri sabıkası olmadığını, sanık 2 Gökhan Takımcılar’ın ise sirkat suçundan yargılanıp 6 ay hapis cezasına çarptırıldığını belirtti.
   Sanık 2 Gökhan Takımcılar’ın 26 Temmuz 2018 tarihinde polis tarafından Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde tespit edildiğini ancak polisi gördüğünde koşarak kaçtığını ve kovalamacanın ardından tutuklandığını aktaran Hacımulla, her iki sanığın da poliste suçlarını kabul ettiklerini söyledi.
   Sanık 1 Özay Takımcılar’ın avukatı Emrah Öztürk’ün müvekkilinin müştekinin şikâyetini geri çektiğini ve müştekiye yapılan zararın sanık tarafından mahkeme veznesine yatırıldığını hafifletici neden olarak aktardığını söyleyen Hacımulla, sanık 2 Gökhan Takımcılar’ın ise pişman olduğunu, 3 çocuk sahibi olduğunu ve geçim sıkıntısı yaşadığını mahkemeye hafifletici neden olarak aktardığını kaydetti.
   Hazal Hacımulla, ambar açma suçunun 7 yıla kadar hapislik cezası öngören bir suç olduğuna işaret etti. Bu tür suçların toplumu huzursuz eden suçlar arasında olduğunun altını çizen Hacımulla, huzuru bozan bu tür suçlar için mahkemelere de görev düştüğünü kaydetti.
   Hazal Hacımulla; “sanıklar planlı olarak bu suçları işlediler ve küçümsenemeyecek miktarda akü çaldılar. Çaldıkları aküleri, suç işlemeye devam edip başka bir yere satıp menfaat elde ettiler. Bu da önemli ağırlaştırıcı bir nedendir. Sanık 2 Gökhan Takımcılar’ın daha önce benzer suçtan hapis cezası almasına rağmen ıslah olmadığı bu davadan görülmektedir. Gökhan Takımcılar suç işlemeye devam etmiştir” dedi.
   Sanık 1 Özay Takımcılar’ın benzeri sabıkası olmadığını da belirten Hacımulla, bu nedenle sanık 1 Özay Takımcılar’ı 8 ay, sanık 2 Gökhan Takımcılar’ı da 18 ay hapse mahkûm ettiklerini açıkladı.
 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108