Özel hayatın gizliliğini ihlalden yargılanacaklar

banner37

KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile telefonda yapılan özel görüşmenin, izinsiz bir şekilde görüntülü olarak kayıt altına alınmasıyla ilgili tutuklanan iki kişi, dava okunarak mahkemeye çıkarılmadan serbest bırakıldı

Özel hayatın gizliliğini ihlalden yargılanacaklar
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

   KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile telefonda yapılan özel görüşmenin, izinsiz bir şekilde görüntülü olarak kayıt altına alınmasıyla ilgili tutuklanan iki kişiye “Özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal” davaları okundu ve zanlılar mahkemeye çıkarılmadan davaları görüşülünceye kadar serbest bırakıldı.

   KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile telefonda yaptığı özel görüşmeyi, izinsiz olarak kayıt altına alan ve KKTC’de bulunan iki kişiye görüntüleri atarak yayılmasını sağlayan Fatma Zuhal Kılınç ile iki kişi hakkında soruşturma başlatılmıştı.

   İnternet sitelerine düşen telefon görüşmesinde, Başbakan Ersin Tatar ile Fatma Zuhal Kılınç’ın tüm dünyada etkili olan Koronavirüs salgını nedeniyle casinoların da kapanmasıyla çalışanlarının yaşadığı mağduriyet, Diyalog TV’nin yayınlarının RTÜK tarafından kapatılmasıyla ilgili konuları konuştukları görülmüştü.

   Görüntülerin gönderildiği zanlı İ.S.G. ve zanlı A.E., “Özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal” suçlamasıyla tutuklanmış ve mahkemeye çıkarılarak, aleyhlerinde üç günlük tutukluluk emri alınmıştı.

   İki zanlı, dün “Özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal” davaları okunarak, mahkemeye çıkarılmadan

serbest bırakıldı.

   Polis, 1 Mayıs’ta Türkiye’de sakin Fatma Zuhal Kılınç’ın KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile telefonla yaptığı özel görüşmeyi, izinsiz olarak görüntülü olarak kayıt altına alıp, aynı tarihte KKTC’de arkadaşı olan zanlı İ.S. G’ye WhatsApp isimli internet haberleşme programı üzerinden gönderdiğini belirlemişti.  

   Polis, ayrıca zanlı İ.S.G.’nin ise aynı mesajı kullanımındaki telefonla WhatsApp isimli internet haberleşme programı üzerinden zanlı A.E.’ye göndererek özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğine aykırı harekette bulunmakla methaldar olduklarını mahkemeye aktarmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75