“Özersay, ucuz kahramanlık yapıyor”

banner37

DP Genel Başkanı Denktaş, Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili süreçte Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın “oyun oynamaya çalıştığını, her şeyin göstermelik” olduğunu iddia etti

banner87
“Özersay, ucuz kahramanlık yapıyor”
banner90
banner8

“DAVANIN SONUÇLANMAMASI YA DA BERAAT İÇİN HER ŞEYİ YAPAR”… DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, “Kudret Bey şu oyunu oynamaya çalışıyor. ‘Ben söz verdiğimi yaptım ama düzenin partileri bu konuda bana destek vermediler’ kahramanlığına soyunmaya çalışıyor” dedi. Denktaş, Özersay’ın “ucuz kahramanlık” yapmaya çalıştığını savunurak Özgürgün’ün dokunulmazlığı kalksa, dava açılsa bile bu süreçte (Özersay’ı ima ederek) davanın sonuçlanmaması ya da beraatı için de her şeyi yapacağını öne sürerek “Her şey göstermeliktir” iddiasını ortaya koydu.

Ergül ERNUR

   Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Ulusal Birlik Partisi milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün hakkındaki yolsuzlukluk iddialarına karşı dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili süreçte Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın “oyun oynamaya çalıştığını, ucuz kahramanlık yaptığını” ve “her şeyin göstermelik” olduğunu iddia etti.

   Denktaş, herhangi birinin dokunulmazlığının kaldırılması konusunda Savcılık’tan talep gelirse onay verilmesi konusunun 4’lü koalisyon hükümetinin protokolünde bulunduğunu ayrıca kendisinin de prensip olarak her zaman bunu söylediğini belirtti.

“UBP, olayı bizim üstümüze yıkmak istiyormuş; ne münasebet”

   Denktaş, UBP ile HP hükümetinin protokolünde de aynı mutabakatın olduğuna işaret ederek “Tufan Bey’in (CTP Genel Başkanı) bana verdiği bilgide, UBP kanadının oylamaya katılmama kararı aldığı, olayı bizim üstümüze yıkmak istedikleri vardı. Ben de dedim ki; ne münasebet. Protokollerinde var olan bir şey. Kendileri oy vermeyeceklerse benim başıma yıkamazlar” dedi.

“Her şey göstermeliktir”

   Başbakan Yardımcısı Özersay’ın “oyun oynamaya çalıştığını” iddia eden Denktaş, “Kudret Bey şu oyunu oynamaya çalışıyor. ‘Ben söz verdiğimi yaptım ama düzenin partileri bu konuda bana destek vermediler’ kahramanlığına soyunmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

   Denktaş, Özersay’ın “ucuz kahramanlık” yapmaya çalıştığını savunarak Özgürgün’ün dokunulmazlığı kalksa, dava açılsa bile bu süreçte Özersay’ı ima ederek davanın sonuçlanmaması ya da beraatı için de herşeyi yapacağını öne sürerek “Her şey göstermeliktir” iddiasını yineledi.

   Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılması konusunun hükümetin bozulmasına neden olabilecek bir gelişme olup, olmadığıyla ilgili Denktaş, “Bozarsa, bozar. Yapacak bir şey yok. Ama bozdururlar mı? Hayır” dedi.

“Beraat ederse de iade-i itibar yapılır”

   Anayasa değişiklik önerisinde kürsü dokunulmazlığı hariç tüm dokunulmazlıkların kaldırılması önerisinin geçmediğini ifade eden Denktaş, “Fikrimi, yazdığımı, söylediğimi kimse kısıtlayamaz ama ‘millevekiliyim arabama arma koyayım da polis beni durdurmasın’ düşüncesi olmaz. Yüz kızartıcı suçlar zaten dokunulmazlık kapsamında değil ama yolsuzluk yaptı da dokunulmazlığı var, dokunulmasın düşüncesinin olmaması gerekir” dedi.

   Denktaş, Savcılığın dosyayı inceleyip dokunulmazlığın kaldırılması gerektiği talebinde bulunursa bunun onaylanması gerektiğini 1992 yılından beri söylediğini belirtti. Eski Başbakanlardan Hakkı Atun’la da ilk tartışmalarının bu konuda olduğuna değinen Denktaş, o dönemde Savcılık’tan bir önceki Bakanlar Kurulu’nun tümünün dokunulmazlığının kaldırılması talebi geldiğini söyledi.

   Denktaş, o zaman Hakkı Atun’un Özker Özgür’le birlikte bunun demokrasiye zarar vereceği kararını alıp, reddettiklerini, kendisinin de o toplantıya katılmadığını belirtti.  

   Hüseyin Özgürgün hakkındaki “yolsuzluk” iddiaları kapsamında “Dokunulmazlık kaldırılmalı, yargılanmalı ama beraat de edebilir. Beraat ederse de iade-i itibar yapılır” diyen Denktaş, 4’lü koalisyon döneminde bu önerinin gelmesi halinde olumlu oy vereceğini ifade ettiğini ancak hükümetin yıkıldığını söyledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dr Bekir Pasaoglu
Dr Bekir Pasaoglu - 1 yıl Önce

Olayi saptirtmaya calisma sn Dektas,biliyorsun ki bundan sonra namlunun ucundaki sensin.

SIRADAKİ HABER

banner75