Özgöçmen cinayetine 20 yıl hapis cezası

banner37

Sanatçı-öğretmen Hasan Işık Özgöçmen’i acımasızca öldüren Pakistan uyruklu Muhammed Salman, “Adam öldürme”, “Soygun” ve “İzinsiz ikamet” suçlarından itham edildi

Özgöçmen cinayetine  20 yıl hapis cezası
banner90
banner8

“Yabancı kaçak işçiler, toplum için büyük tehlike”… Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyet Başkanı Kıdemli Yargıç Fatma Şenol, sanık gibi ülkeye çalışmak için gelen ve daha sonra iş bulamayan veya işten çıkartılarak işsiz kalıp, ülkesine dönemeyen yabancıların, beraberlerinde çeşitli sorunlar getirdiğine dikkat çekti. Şenol, sanık gibi yabancı kaçak işçi konumundaki kimselerin, kamu otoritesinden saklanmayı yaşam biçimi haline getirdiğine değinerek, bu kaçak kişilerin, toplum için büyük tehlike arz ettiğini söyledi. Şenol,  “Devletin sebebi ne olursa olsun kayıt dışı çalışmaya ve izinsiz ikamete göz yummaması ve denetimlerde herhangi bir zafiyet göstermemesi gerekmektedir” dedi.

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, sanatçı-öğretmen Hasan Işık Özgöçmen’i öldürmekle suçlanan Pakistan uyruklu Muhammed Salman’ı itham ettiği “Adam öldürme”, “Soygun” ve “İzinsiz ikamet” suçlarından suçlu bulup, 20 yıl hapse mahkum etti.

   Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve üye Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı heyet başkanı açıkladı.

   Heyet başkanı Kıdemli Yargıç Fatma Şenol, Salman ile Hasan Işık Özgöçmen’in olay günü tanıştıklarına ve cinsel ilişki talebi sebebi ile aralarında çıkan tartışma neticesinde, Salman’ın, Özgöçmen’i acımasızca öldürdüğünü söyledi.

   Kıdemli Yargıç Fatma Şenol, sanığın, sebebi ne olursa olsun, Özgöçmen’in yaşam hakkını elinden almasının, toplumda infial yaratan kabul edilemez bir suç olduğuna vurgu yaptı ve kararında önemli noktalara değindi.

   Fatma Şenol, sanık gibi ülkeye çalışmak için gelen ve daha sonra iş bulamayan veya işten çıkartılarak işsiz kalıp, ülkesine dönemeyen yabancıların, beraberlerinde çeşitli sorunlar getirdiğine dikkat çekti.

   Şenol, sanık gibi yabancı kaçak işçi konumundaki kimselerin, kamu otoritesinden saklanmayı yaşam biçimi haline getirdiğine değinerek, bu kaçak kişilerin, toplum için büyük tehlike arz ettiğini söyledi.

   Salman gibi kalacak yeri ve işi olmayıp, farklı kültürlerden gelen genç kişilerin, ne zaman ve nasıl bir suça karışacaklarının öngörülemeyen çok ciddi bir tehlike olduğunu da ifade eden Fatma Şenol,  yabancı kimselerin kayıt dışı çalışıp, ülkede izinsiz ikamet etmelerini önlemek için devletin büyük bir adım atması gerektiğini söyledi.

   Devletin, kayıt dışılığı ciddi bir politika haline getirmesi gerektiği üzerinde duran heyet başkanı, “Devletin sebebi ne olursa olsun kayıt dışı çalışmaya ve izinsiz ikamete göz yummaması ve denetimlerde herhangi bir zafiyet göstermemesi gerekmektedir” dedi.

Görgü tanığı yok

banner134
   Dünkü karar oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Serhan Bundak, sanık ve sanık avukatı Yağmur Elagöz hazır bulundu.

   Öte yandan, kararı sanatçı-öğretmen Hasan Işık Özgöçmen’in yakınları da sessizce dinledi.

   Başkan Fatma Şenol, meseleyle ilgili olguları okundu farz ettikten sonra, kaçtığı Güney Kıbrıs’ta tutuklanıp Rum Yönetimi tarafından BM aracılığı ile KKTC’ye iade edildiği andan itibaren pişmanlığını dile getirip polise yardımcı olan sanık avukatının, mahkemeye aktardığı hafifletici sebeplere değindi.

   Fatma Şenol, meseleyi titizlikle değerlendirdiklerini ifade ederek, sanığı kendi ikrarı ve mahkemeye aktarılan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı.

   Sanığa verilecek en uygun ve adil cezayı tespit ederken, çağdaş cezalandırma ilke ve prensiplerini titizlikle değerlendirdiklerini ifade eden Fatma Şenol, sanığın suçu bulunduğu adam öldürme davasının, yasada ömür boyu hapislik cezası öngördüğüne vurgu yaptı.

   Fatma Şenol, suçun işleniş şeklini, sanığın ve maktulün suçun işleniş şeklindeki rollerini titizlikle incelediklerini belirttikten sonra, şöyle devam etti:

   “Suçun ne şekilde meydana geldiğine dair sanık Salman’ın iki gönüllü ifadesi dışında mahkemeye izah edilebilecek ne ek ifade ne de herhangi bir görgü tanığı bulunmaktadır. Sanığın gönüllü ifadeleri ve iddia makamının mahkemeye sunduğu olgulardan, sanık, olay günü, Haspolat Çemberi’nden Mağusa’ya doğru gitmekte olan ve daha önce hiç tanımadığı maktul Hasan Işık Özgöçmen’in arabasına bindi. Sanık ve maktul, maktulün park halinde bulunan arabasının bulunduğu yer olan, İskele Long Beach ve Ötüken çemberi arasında, Mağusa-Karpaz anayolunun doğusunda kalan ormanlık alana gittiler. Orada, sanık ve maktul arasında, cinsel ilişki kurma neticesinde tartışma başladı. Tartışma neticesinde, sanık, maktulün yüzüne eliyle vurmak suretiyle maktulün burun kemiğinin kırılmasına sebep oldu.

   Sanık yine, maktulün boğazında tokası takılı vaziyette bulunan siyah renk deri kemeri, eliyle çekip sıkmak suretiyle nefes almasını engelleyerek, havasızlık sonucu maktulün ölümüne sebep oldu. Akabinde sanık, maktulün cüzdanından 300 TL para alarak, soygun suçunu işledikten sonra, olay yerinden kaçmıştır. İki gün sonra da, maktulün cesedinin bulunması üzerine korkarak, KKTC’den yasal olmayan yollardan izinsiz olarak çıkış yapıp, Güney Kıbrıs Rum kesimine kaçmıştır.”

“İbretlik ceza şart”

   Ağır suç olan adam öldürme suçunun, ibretamiz, caydırıcı ve uzun süreli hapis cezasıyla cezalandırılması gerektiğini kaydeden Fatma Şenol, sanığın işlediği suçtan sonra tutukluluktan kaçmak için önce olay yerinden, iki gün sonra da gayri yasal yolla ülkeyi terk etmesinin, toplumda güven duygusunu zedeleyip, kaygıya sebep olduğunu anlattı.

   Ülkemizde suç işleyen bir kimsenin Güney Kıbrıs’a kısa sürede kolaylıkla geçmesinin düşündürücü olduğunu da dile getiren heyet başkanı, BM aracılığıyla KKTC yetkililerine teslim edilen sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususları değerlendirdikten sonra, sanık aleyhine oy birliğiyle aldıkları kararı açıkladı.

   Başkan Fatma Şenol, ülkemizde sabıkası bulunmayan yabancı ve genç sanığa, işlediği adam öldürme suçundan 20 yıl, soygun suçundan 5 yıl, izinsiz ikametten 3 ay hapis cezası verdi.

   Sanık Salman, işlediği suçların cezasını birlikte çekip, 20 yıl hapis yatacak.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75