Özgöçmen cinayetinin kararı 10 Şubat’ta açıklanacak

banner37

Pakistan uyruklu Muhammed Salman, sanatçı-öğretmen Hasan Işık Özgöçmen’i öldürdüğünü kabul etti

Özgöçmen cinayetinin kararı 10 Şubat’ta açıklanacak
banner90
banner8

İDAM EDİLMEKTEN KORKMUŞ… Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün Hasan Işık Özgöçmen’i öldürdüğünü kabul eden Muhammet Salman’ın avukatı, yaptığı savunmasında müvekkilinin, işlediği cinayet nedeniyle idam edileceğini düşündüğü için Kıbrıs’ın güneyine kaçtığını söyledi. Mahkeme, davayı karara bağlamak için 10 Şubat Pazartesi gününe tehir etti.

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, sanatçı-öğretmen Hasan Işık Özgöçmen’i öldürmekle suçlanan Pakistan uyruklu Muhammed Salman, işlediği suçlardan itham etti.

Cinayet sanığı Muhammed Salman, itham edildiği “adam öldürme”, “soygun” ve “izinsiz ikamet” suçlarının tümünü kabul etti ve avukatı Yağmur Elagöz vasıtasıyla mahkemeden özür dileyip nedamet getirdi. Mahkeme, davayı karara bağlamak için 10 Şubat Pazartesi gününe tehir etti.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve üye Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin dünkü oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Serhan Bundak, meseleyle ilgili olguları mahkemeye aktardı.

Savcı Serhan Bundak, olgulara göre, sanık Salman’ın, 28 Eylül 2018’de, 15.24-16.13 saatleri arasında, İskele Long Beach ve Ötüken çemberi arasında, Mağusa-Karpaz anayolunun doğusunda kalan ormanlık alanda, Lefkoşa’da sakin seramik sanatçısı-öğretmen Hasan Işık Özgöçmen’i öldürdüğünü söyledi.

Serhan Bundak, sanığın, konu mahalde Hasan Işık Özgöçmen’in yüzüne eliyle vurarak burun kemiğini kırıp, boğazını kemerle sıkarak öldürüp, cebindeki 300 TL parasını da aldıktan sonra, Güney Kıbrıs’a kaçtığını ve daha sonra Rum Yönetimi tarafından BM aracılığı ile KKTC’ye iade edildiğini anlattı.

Cinayet sanığı Salman ile maktul Hasan Işık Özgöçmen’in arasında, cinsel ilişki kurmak isteğiyle başlayan diyalog sonrası konu cinayetin işlendiğine vurgu yapan Bundak, Muhammed Salman’ın, 7 Ağustos 2018’den beridir ülkede izinsiz ikamet ettiğine dikkat çekti.

“Kaçtığı tespit edildi”

Özgöçmen’in kurtlanmış cesedinin bölgede ava hazırlık amacıyla köpeğini gezdiren iki avcı tarafından bulunup polise bildirilmesinin ardından, cinayetin detaylı bir şekilde soruşturulduğunu anlatan Serhan Bundak, mahkemeye meseleyle ilgili toplanan toplam 65 emareyi tek tek sundu.

Serhan Bundak, makilik alan içerisindeki Özgöçmen’e ait cesedin, yumuşak kum üzerinde sırt üstü, iki eli yanda, yüzü doğu istikametine bakar vaziyette bulunduğunu anlattı.

Bundak, cesedin üzerinde giymekte olduğu kot pantolonun diz hizasına kadar aşağıda, iç çamaşırının ise kalçasının alt hizasına doğru sıyrılmış vaziyette olduğunu, üzerinde kısa kollu tişört giydiği, boğazında ise toka kısmından takılarak sıkılmış deri kemer bulunduğunu anımsattı.

Aldığı bilgi sonrası Adli Tıp Uzmanı Doktor İdris Deniz’in olay yerinde inceleme yaptığını belirten Serhan Bundak, çürüme başlayan cesette ölü katılığının görülüp, cesedin; ağız kısmında küçük kurtçukların oluşup, ceset üzerinde çok sayıda sinek olup, göz ve yüz çevresinde darp izleri bulunduğunu ifade etti.

Cesede yapılan otopsi saati dikkate alındığında, cinayetin, otopsiden 60-66 saat önce işlendiğinin belirlendiğini anlattı ve olay mahallinin 60 metre ilerisinde, Özgöçmen’e ait araçta bulunan tuş kilidi olmayan cep telefonunda yapılan ilk incelemede, olay tarihindeki ilk görüşmenin 12.11’de, son görüşmenin ise 15.06’da meydana geldiğini ifade etti.

Cinayet mahallinde gerekli tüm inceleme ve tedbirlerin alınıp, emarelerin toplandığını kaydeden Serhan Bundak, sanığın panik halde kaçarken kaydedilen kamera görüntülerinin toplandığını dile getirdi.

Bundak, sanık Salman’ın Limasol’da kaldığı evde tespit edilerek, BM aracılığı ile KKTC’ye iade edildiğini, doktor kontrolünden geçirilip, vermek istediği 2 gönüllü ifadesinin de yargıç kaidelerine uygun olarak temin edildiğini anlattı.

Bundak, ayrıca,  KKTC’de kayıtlı sabıkası bulunmayan Salman’ın aleyhindeki titiz tahkikat tamamlandıktan sonra, 21 Haziran 2019’da hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildiğini ve o tarihten bugüne değin de cezaevinde tutuklu bulunduğunu dile getirdi.

“Cezasını çekip Pakistan’a dönmek istiyor”

Sanığı savunan Avukat Yağmur Elagöz, verilen kısa aradan sonra, müvekkili aleyhine dikkate alınabilecek hafifletici sebepleri mahkemeye sundu.

Avukat Yağmur Elagöz, sanığın öldüğünü sosyal medya hesabından öğrendikten sonra, idam cezasına çarptırılacağı korkusuyla Kıbrıs’ın güneyine kaçtığını belirtti ve mahkemeden bir an evvel cezasını çekip ülkesine dönmek isteyen müvekkili için adil bir ceza talep etti.

Mahkeme, sanıkla ilgili kararını açıklamak üzere, davayı 10 Şubat 2010’a erteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75