Para çalmanın bedelini hapislik cezasıyla ödeyecek

banner37

Girne’de bir eve girerek 6 bin TL nakit parayı sirkat eden 76 yaşındaki Özkan Kinsiz, 8 ay hapis yatacak

Para çalmanın bedelini hapislik cezasıyla ödeyecek

Meyil AVCAN

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, Girne’de bir ikametgâh içerisinde muhafaza edilen 6 bin TL nakit parayı sirkat eden 76 yaşındaki Özkan Kinsiz’i 8 ay hapse mahkûm etti.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oybirliğiyle aldığı kararını Yargıç Nüvit Gazi Hacı okudu. Hacı, sanık Özkan Kinsiz’in bir eve girerek, yatak odasında saklı bulunan 6 bin TL’yi sirkat ettiğini belirterek, ev sahibinin evdeki kamera görüntüleri sayesinde sanığı tespit ettiğini söyledi.

Hacı, sanığın Lokmacı Sınır Kapısı’ndan kuzeye geçiş yaptığı esnada tutuklanarak Boğaz Polis Karakolu’na götürüldüğünü kaydetti.

Sanık Kinsiz’in daha sonra Girne’de mahkemeye çıkarılarak hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildiğini anımsatan Hacı, sanığın özür dilediğini ve pişman olduğunu söyledi.

Hacı, sanığın sabıkasız olduğunu, iki eşinden ayrıldığını, beş çocuğu ve torunları olduğunu belirtti.

“Ev Açma” suçunun 7 yıl, “Sirkat” suçunun 5 yıl, “Mülke Tecavüz” suçunun ise 2 yıla kadar hapislik cezası öngördüğünü vurgulayan Hacı, “Ev Açma” suçunun günümüzde yaygınlaştığını ifade etti.

Hacı, hiçbir kimsenin başka birinin mülkiyet hakkını ihlal ederek, alın teriyle kazanılan parayı sirkat etmesine hakkı olmadığının altını çizerek, söz konusu suçların toplum içerisinde tedirginlik ve huzursuzluk yaratan suçlar olduğunu, ceza takdir edilirken caydırıcı ceza verilmesi gerektiğini belirtti.

Sirkat edilen meblağın küçümsenecek bir tutar olmadığını, davaya konu paranın bulunamadığını ve müşteki tarafından şikâyetin devam ettiğini ifade eden Hacı, sanığın 76 yaşında olmasını, sabıkasının bulunmamasını, ayrıca mahkemeye yardım ettiğini göz önünde bulundurarak ceza takdir edildiğini kaydetti.

Hacı, kamu yararının ön planda tutularak sanık Kinsiz’i oybirliğiyle 8 ay hapislik cezasına çarptırdıklarını açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER