'Paraları eğlencede harcadım'

banner37

Gesfi Döviz Bürosu’nda 17 Eylül’de meydana gelen ‘silahlı soygun’ olayının zanlısı Onur Keskin, çaldığı paraları ne yaptığını polise itirafında anlattı

banner87
'Paraları eğlencede harcadım'
banner90
banner99

Ahmet VAMIK

Metehan Sınır Kapısı yakınında faaliyet gösteren Gesfi Döviz Bürosu’nda 17 Eylül’de meydana gelen ‘silahlı soygun’ olayıyla ilgili her yerde aranan zanlı Onur Keskin, önceki gün Zümrütköy’de ikamet ettiği askeri lojmanda tespit edilerek yakalandı.

Lefkoşa Adli Şube ve Cürümleri Önleme Şubesi ekiplerinin 11 gün boyunca titizlikle yürüttükleri soruşturma neticesinde, soygun zanlısının Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli Uzman Çavuş Onur Keskin olduğu ortaya çıktı.

Gönüllü ifade vererek suçunu itiraf eden zanlı, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarılarak aleyhinde soruşturma maksatlı 3 günlük tutukluluk emri alındı.

Askeri lojmanda yakalandı

Yargıç Gülay Süleymanoğlu’nun huzurunda görüşülen duruşmada Başsavcılık adına Savcı Behrat Mavioğlu, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis çavuşu Hasan Kemaneci’yi tanık olarak dinletti.

Zanlı Onur Keskin’in 17 Eylül günü saat 10.30 sıralarında Lefkoşa’da meydana gelen “Soygun” ve “Kanunsuz Ateşli Silah Taşıma ve Tasarrufu” suçlarından methaldar olduğunu belirten polis çavuşu Hasan Kemaneci, soygun amacıyla maske takıp Gesfi Döviz bürosuna giren zanlının tasarrufundaki tabancayı kurup veznede çalışan Funda Güler’e yönelttiğini ve “Paraları vermezsen seni öldüreceğim” dediğini belirtti.

Kemaneci, Gesfi Döviz Bürosu’na ait 14 bin 275 TL’yi sirkat eden ve döviz bürosunda müşteri olarak bulunan Kıbrıslı Rum K.K.’nin elindeki 50 Euro’yu da zorla alan zanlının olay yerinden kaçarak uzaklaştığını ifade etti. 

banner134
Yürütülen kapsamlı soruşturma neticesinde zanlının önceki gün Zümrütköy’de ikamet etmekte olduğu askeri lojmanda tespit edilerek gözaltına alındığını dile getiren Hasan Kemaneci, gönüllü ifade veren zanlının suçunu kabul ettiğini de açıkladı.

“Olay günü giydiği kıyafetler bulundu”

Meseleyle ilgili başlatılan soruşturmanın halen devam ettiğini söyleyen Hasan Kemaneci, zanlının lojmanında yapılan aramada paraların küçük bir kısmının bulunduğunu, olayda kullandığı Sarsılmaz marka tabancanın emare alındığını, zanlının çaldığı para ile satın aldığı yeni kıyafetlerin tespit edildiğini ve olay günü giymekte olduğu kıyafetlerin de ele geçirildiğini dile getirdi.

Paraların büyük bir kısmının bulunamadığına dikkat çeken Hasan Kemaneci, zanlının sirkat ettiği paraları çeşitli eğlence mekanlarında harcadığına yönelik itirafta bulunduğunu da ifade ederek, serbest kalması halinde alınması gereken ifadelere, aranan emarelere ve yürütülen soruşturmaya etki etme olasılığı yüksek olan zanlının tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Gülay Süleymanoğlu, meselenin önemine dikkat çekerek, serbest kalması halinde yürütülen soruşturmaya etki etme olasılığı yüksek olan zanlının 3 gün süreyle tutuklu kalmasına emir verdi.

Öldürmekle tehdit edip, paraları alıp kaçmıştı

Hatırlanacağı üzere, 17 Eylül günü Metehan bölgesinde faaliyet gösteren Gesfi Döviz Bürosu’na giden güneş gözlüğü ve şapka takan bir erkek şahıs, kısa bir süre işyerinin önünde bekledikten sonra, döviz bürosuna girip, tasarrufunda bulundurduğu tabancayı veznede görevli Funda Göler’e doğrultup, öldürmekle tehdit ederek 14 bin TL’yi almıştı.

Soyguncu, daha sonra döviz bürosuna gelen bir müşterinin tasarrufundaki 50 Euro’yu da alarak, olay yerinden koşarak kaçmıştı.

Soyguncu, Gesfi Döviz Bürosu’nun bulunduğu binanın arkasındaki avlunun tellerinden atlayarak, Kermiya Sosyal Konutları’na doğru koşarak uzaklaşmıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2018, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75