Pasaportuyla ülkeden birisini çıkardı, pasaport iki hafta sonra geri geldi

banner37

2 Mayıs’ta geldiği KKTC’den 3 Mayıs’ta çıkış yaptığı görülen ancak geçtiğimiz gün Lefkoşa’da yakalanan Çinli Jun Tua Liu’nun tutukluluk süresi 5 gün daha uzatıldı

banner87
Pasaportuyla ülkeden birisini çıkardı, pasaport iki hafta sonra geri geldi
banner99

Meyil AVCAN

Muhaceret kayıtlarında, KKTC’ye 2 Mayıs’ta geldiği ve 3 Mayıs’ta çıkış yaptığı görülen ancak kendisi geçtiğimiz günlerde Lefkoşa’da yakalanan Çin uyruklu Jun Tua Liu’nun tutukluluk süresi 5 gün daha uzatıldı.

Jun Tua Liu ile ilgili soruşturmasını yürüten polis, muhaceret kayıtlarında Liu’nun 2 Mayıs’ta Khalid Umar isimli Pakistan uyruklu bir kişi ile ülkeye giriş yaptığı ve 3 Mayıs’ta da yine aynı kişi ile ülkeden çıkış yaptığının görüldüğünü belirledi. Polise göre, Jun Tua Liu’nun pasaportunu kullanan kimliği meçhul bir kişi Khalid Umar ile birlikte ülkeden çıkış yaptı ve yaklaşık iki hafta sonra Umar, Liu’nun pasaportunu ülkeye geri getirdi.

Polis, Umar’ın halen ülkede olup olmadığıyla ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Olayla ilgili 2 kişi daha aranıyor

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında Savcı Yardımcısı Senem Palabıyık, Girne Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görevli polis memuru Mustafa Özmüezzin’i tanık olarak dinletti.

Polis memuru Özmüezzin, zanlı Jun Tua Liu’nun “KKTC’den Kanunsuz Çıkış Yapmak”, “Başkasının Kimliğine Bürünmek” ve “Sahte Davranışla Kayıt Temini” suçlarından methaldar olduğunu belirterek, zanlının kimliği tespit edilemeyen şahsa 3 Mayıs’ta Girne Turizm Limanı’ndan ülkeden çıkış yapması için yardım ettiğini söyledi.

Zanlının 21 Mayıs’ta Lefkoşa’da tespit edilerek tutuklandığını ve mahkemeye çıkarılarak aleyhinde 2 gün tutukluluk temin edildiğini ifade eden Özmüezzin, araştırma neticesinde zanlının 2 Mayıs’ta Pakistan uyruklu Khalid Umar ile birlikte KKTC’ye giriş yaparak, Zeytinlik bölgesinde faaliyet gösteren Kemerli Konak isimli otelde kalmaya başladıklarını, 3 Mayıs’ta ise Umar ile kimliği tespit edilemeyen şahsın zanlının pasaportunu kullanarak çıkış yaptığını belirtti.

Özmüezzin, Pakistanlı Khalid Umar’a da derdest emri çıkarıldığını kaydederek, zanlı Liu’nun otelden çıkış yapacağı 21 Mayıs tarihinde zanlı Umar tarafından kendisine pasaportunun ulaştırıldığının tespit edildiğini vurguladı.

Meseleyle ilgili aranan suç ortakları olduğunu, alınması gereken ifadeler olduğunu ve zanlının serbest kalması durumunda suç ortaklarına etki etmesinin muhtemel olduğunu kaydeden Özmüezzin, zanlının 5 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Mahkemede söz hakkı tanınan zanlı Jun Tua Liu, adaya ziyaret amaçlı geldiğini, pasaportunu tanımadığı birine satmış olmasının imkânsız olduğunu belirterek, bir an önce sorunun çözülmesini ve ülkesine geri dönmek istediğini söyledi.

Yargıç Meltem Dündar, zanlının “Ülkeden Kanunsuz Çıkış”, “Başkasının Kimliğine Bürünme” ve “Sahte Davranışla Kayıt Temini” suçlarına iştirak ettiğini belirterek, yürütülen tahkikatın zanlıyla bağlantılı olduğunu ve halen devam ettiğini, aranmakta olan 2 şahsın daha olduğunu ifade etti.

Zanlının serbest kalması durumunda tahkikata etki etmesinin muhtemel olduğunu vurgulayan Dündar, talep doğrultusunda zanlının poliste 5 gün daha tutuklu muhafazasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96