Patlayıcı zanlıları teminata bağlandı

banner37

Gazimağusa’ya bağlı Yeniboğaziçi köyünde kaldıkları evin karşısındaki arazide gömülü torba içerisinde bir kilo ağırlığındaki yangın söndürme bombasıyla ilgili tutuklanan Muzaffer Girgin ve Doğan Girgin aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı

Patlayıcı zanlıları teminata bağlandı
banner90
banner8

DOĞAN GİRGİN CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ… Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, Muzaffer Girgin 5 bin TL nakdi teminatla serbest kalırken, Doğan Girgin 2 ayı geçmeyen bir süre hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi

Sedef BOŞNAK

   Yeniboğaziçi köyünde kaldıkları evin karşısındaki arazide gömülü torba içerisinde ele geçirilen bir kilo ağırlığındaki yangın söndürme bombasıyla ilgili günlerdir tutuklu bulunan Muzaffer Girgin ve Doğan Girgin aleyhine yürütülen soruşturma tamamlandı.

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, Muzaffer Girgin 5 bin TL nakdi teminatla serbest kalırken, Doğan Girgin 2 ayı geçmeyen bir süre hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

   Dünkü teminat duruşmasında, mahkemeye, meseleyle ilgili talebi, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Engin Yıldız aktardı.

   Tanık polis Engin Yıldız, zanlıların, 22 Ağustos 2020’de, Yeniboğaziçi’nde meydana gelen “kanunsuz patlayıcı madde ithal, taşıma ve tasarrufu” ile “izinsiz ikamet” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

   Engin Yıldız, aldıkları bilgi ışığında, mahkemeden temin ettiği emir gereği, zanlıların birlikte yaşadığı evde ve çevresinde 09.10 ile 09.40 saatleri arasında arama yaptığını anlattı.

banner134
   Yıldız, zanlıların kaldığı Yeniboğaziçi’ndeki evin önünden geçen yolun karşı tarafındaki boş arazi içerisinde, konu evden toplam 11 metre uzaklıkta, üzeri otlarla kapatılmış gömülü bir naylon torba içerisinde patlayıcı madde sınıfına giren yangın söndürme bombası tespit edildiğini söyledi.

   Tanık polis, 11 gündür poliste tutuklu bulunan zanlılar aleyhine başlattığı soruşturmasını tamamladığını belirtti.

   Zanlılardan Doğan Girgin’in 30 Eylül 2019’dan beri ülkede izinsiz ikamet ettiğine dikkat çekti ve mahkemeden, her iki zanlıyı da uygun bir teminata bağlamasını istedi.

Ciddi suç

   Huzurundaki şahadeti değerlendiren kıdemli yargıç, konu suçun ciddiyetine vurgu yaptı ve zanlıları, ülkedeki statülerine göre teminata bağladı.

   Kıdemli yargıç, ülkede izinsiz ikamet eden Doğan Girgin’i 2 ayı geçmeyen bir süre hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderirken, KKTC dışına çıkmaktan men ettiği Muzaffer Girgin’i de 5 bin TL nakdi teminata bağladı.

   Çiğdem Güzeler, ayrıca, KKTC vatandaşı bir kefilin Muzaffer Girgin lehine 100 bin TL meblağlı kefalet senedi imza etmesini istedi.

   Güzeler, Muzaffer Girgin’in teminat şartlarını yerine getirememesi halinde, teminat şartlarını yerine getirinceye değin veya her halükarda 2 ayı geçmeyen bir süre Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75