‘Pençe Operasyonu’ genişliyor

banner37

Narkotik polisi, Girne, Lefkoşa, Lefke ve Gazimağusa’da gerçekleştirilen operasyonlarda son yılların en yüklü miktardaki uyuşturucusuyla ilgili yakaladığı Kamerunlu 7 zanlının tutukluluk süresini 7 gün daha uzattı

‘Pençe Operasyonu’ genişliyor
banner99

ARANAN KİŞİLER VAR… PGM Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’ne yapılan bir ihbarla 11 Kasım’da başlanan ve Girne, Lefkoşa, Lefke ile Gazimağusa’ya uzanan operasyonlar serisinde ele geçirilen yaklaşık 17 kilo Hintkeneviriyle ilgili soruşturma derinleştiriliyor. İlk etapta yakalanan Kamerun uyruklu ikisi kadın 7 zanlının tutukluluk süreleri dün 7 gün daha uzatılırken, polis, uyuşturucuyla bağlantılı aranan başka kişilerin olduğunu da açıkladı.

Polis Genel Müdürlüğü’ne (PGM) bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’ne 11 Kasım’da yapılan bir ihbarla başlanan ve neredeyse ülkenin geneline yayılan operasyonlar serisinde ele geçirilen son yılların en yüklü miktardaki Hintkeneviriyle ilgili soruşturma gittikçe daha da derinleştiriliyor.


Gemikonağı’ndan Girne’ye bir ticari araçla şüpheli iki paketin gönderildiği bilgisiyle başlanan ve adına ‘Pençe Operasyonu’ denilen operasyonlar serisinde yakalanan Kamerun uyruklu ikisi kadın 7 zanlının tutukluluk süreleri dün 7 gün daha uzatıldı. Polis, uyuşturucularla ilgili aranan şahısların olduğunu açıkladı.


Narkotik polisinin ‘Pençe’ adını verdiği operasyonlarda yakalanan Samuel Nkongho Tanyı, Kima Tabong Taken, Godlove Agbor Baiye Ako, Cynthia Orock Nkongho, Luduin Che Mankah, Joseph Aseneh Junior Tayong ve Alexander Takor Ayuk isimli zanlılar dün ek tutukluluk talebiyle Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.


Ceza Davaları Yargıcı Özge Uğraşın’ın huzurunda görüşülen ek tutukluluk duruşmasında, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Barış Duman yeminli şahadet verdi.


Duman, zanlı 1 Samuel Nkongho Tanyı, zanlı 2 Kima Tabong Taken, zanlı 3 Godlove Agbor Baiye Ako, zanlı 4 Cynthia Orock Nkongho, zanlı 5 Luduin Che Mankah, zanlı 6 Joseph Aseneh Junior Tayong ve zanlı 7 Alexander Takor Ayuk’un Girne, Lefkoşa, Lefke ve Gazimağusa’da meydana gelen uyuşturucu alma, verme, ithal ve tasarrufu suçlarından tutuklandıklarını söyledi.

İhbar geldi, çete çöktü


Duman, 11.11.2020 tarihinde, saat 14.30 sıralarında Gemikonağı’ndan Girne’ye ticari bir araçla şüpheli iki paket gönderildiğine dair bilgi aldıklarını söyledi. Duman, paketlerin gönderildiği Girne’deki adrese gelen zanlı 1’in polisi görünce kaçmaya çalıştığını, 100 metre koştuktan sonra makul güç kullanılarak yakalandığını ifade etti.


banner134
Duman, söz konusu paketin içerisinde 1 kilo 750 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ele geçirildiğini ifade etti. Tutuklanan zanlı 1’den yapılan soruşturmada uyuşturucu maddelerin Gemikonağı’ndan ticari taksiye teslim edenlerin zanlı 2 ve 3 olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.


Zanlı 2 ve 3’ün Lefkoşa’da tespit edilerek tutuklandıklarını söyleyen Duman, zanlı 2 ve 3’ün söz konusu uyuşturucu maddeleri zanlı 4’ün ikametgâhından aldıklarını söylediklerini, zanlı 4’ün de yakalandığını açıkladı.

Duman, zanlı dördün Yedidalga’daki evinde yapılan aramada 17 paket halinde 10 kilo, 16 paket halinde de 5 kilo uyuşturucu bulduklarını söyledi.


Zanlı 4’ün ifadesinde, 5 kilo uyuşturucuyu 8 Kasım’da, 10 kilo uyuşturucuyu da 10 Kasım tarihinde zanlı 2’nin getirip ikametgâhına koyduğunu söylediğini aktaran Barış Duman, zanlı 2’nin de 5 kilo uyuşturucuyu 8 Kasım’da Gazimağusa’da aranan bir şahıstan aldığını, 10 kiloyu da 10 Kasım’da Çatalköy’de karantinada otelinde bulunan zanlı 5’ten aldığını söylediğini aktardı.


Zanlı 5’in de Gazimağusa’da tespit edilerek tutuklandığını ifade eden Duman, zanlı 5’in bulunduğu karantina oteline gittikleri tespit edilen zanlı 6 ile zanlı 7’nin de Gazimağusa’da tespit edilerek yakalandığını ifade etti.


Barış Duman, zanlı 5’in 28 Ekim 2020 tarihinde uyuşturucu maddeleri Ercan Havaalanı’ndan ülkeye ithal ettiğini tespit ettiklerini açıkladı.


Alınacak ifadeler, aranan şahıslar ve kayıp emareler olduğunu belirten Duman, zanlıların tutukluluk sürelerinin 7 gün daha uzatılmasını talep etti.


Meselenin ciddiyetini göz önünde bulunduran mahkeme, polisin talebini kabul etti.  (KAMALI HABER)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75