Planlı cinayet!

banner37

Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, Gazimağusa’da hemşire olan 46 yaşındaki Halime Çetin cinayetiyle ilgili olguları mahkemeye aktardı ve dikkat çekti:

banner87
Planlı cinayet!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, dünkü oturumda, 5 Ekim 2017’de, Beşevler Bölgesi’ndeki Antalyalılar Mahallesi’nde, hemşire olan 46 yaşındaki Halime Çetin cinayetiyle ilgili olguları, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz’den dinledi, meseleyle ilgili toplam 53 emare kaydetti.

Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, sanık Hayrettin Özcömert’in, şiddetli geçimsizlik nedeniyle ayrı yaşadığı imam nikâhlı eşi Halime Çetin’i kendisine ihanet ettiği gerekçesiyle, önceden satın alıp kanunsuz olarak tasarruf ettiği av tüfeğiyle, Halime Çetin’in vücuduna 2’si öldürücü 4 el ateş açarak öldürdüğünü söyledi.

Hayrettin Özcömert’in cinayeti planlayarak işlediğini defa defa vurgulayan Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, ömür boyu hapis istemiyle yargılanan sanığın, maktüleyi, cinayet öncesi birçok kez ölümle tehdit ettiğine de dikkat çekti.

Sanığın tehditlerine maruz kalan Halime Çetin’in durumu her defasında polise bildirip, şikayetçi olmak yerine sanığın ikaz edilmesini istediğini kaydeden kıdemli savcı, Hayrettin Özcömert’in, bir arkadaşına, “Halime’nin dostu var. Halime’yi, evdeyse çocuklarını öldüreceğim. En son da kafama sıkacağım. Nasıl olsa kaybedecek hiçbir şeyim kalmadı” dediğini de mahkemeye aktardı.

 “İtiraf edip, intihara teşebbüs etti”

Sanık ve Halime Çetin arasında yaşanan sorunlara ve kavgalara, ortak arkadaşlarının da birçok kez tanıklık ettiğini kaydeden kıdemli savcı, sanığın, oğullarıyla birlikte yaşayan Halime Çetin’in, evlerine yeni taşınacakken kendisinden ayrılmak istemesini, eve girmemesi için kendisine hazırlanan bir oyun bir komplo olarak algıladığına vurgu yaptı.

Hayrettin Özcömert’in, bunun üzerine, cinayetten yaklaşık bir ay kadar önce, Halime Çetin’in kalmakta olduğu ikametgâhın arkasındaki yarım inşaata yerleşip, burada yaşadığını, konu evi gözetlemeye başladığını ve önceden yaptığı plan doğrultusunda av tüfeği ve fişek satın aldığını anlattı.

Kıdemli savcı, evi gözetleyen Özcömert’in, olay günü, Halime Çetin’in evden ayrılışını fırsat bilerek eve gizlice girip saklandığını ve Halime Çetin’i eve geldikten sonra yatak odasında öldürdüğünü söyledi.

Mustafa İldeniz, sanık Hayrettin Özcömert’in, suç aleti av tüfeğiyle, Halime Çetin’in sağ göğüs boşluğuna, sağ memesine, sağ bacağına ve batın kısmına ateş ettiğini belirttikten sonra, sanığın, cinayet sonrası, telefonuyla, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nü arayıp Müfettiş Muavini Halil Seven’e suçunu itiraf edip kendisini de öldüreceğini bildirdiğini anımsattı.

İldeniz, müfettiş muavininin, aldığı bilgi üzerine, olay yerine vasıl olduğunda, evin balkonu üzerinde Hayrettin Özcömert’i kanlar içerisinde yatır vaziyette, av tüfeğini de Özcömert’in önünde, Halime Çetin’i de evin yatakta odasında yatak üzerinde cansız yatır vaziyette tespit ettiğini dile getirdi.

Müfettiş muavininin, Hayrettin Özcömert’in yaşadığını tespit etmesi üzerine 112’ye bilgi verdiğini kaydeden Mustafa İldeniz, Özcömert’in önce Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne, ardından da Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edildiğini beyan etti.

Cinayet sanığının, kendisini yaraladığı için, burnu, ağzı ve çenesini kaybettiğini kaydeden kıdemli savcı, günler sonra sağlık durumu iyiye giden, bilinci açılan, her şeyi anlayabilecek ve yazarak her şeyi anlatabilecek durumda olan Hayrettin Özcömert’e, suçlarının izah edilerek yazılı dava tebliğ edildiğini belirtti.

“O’na sıktım, kendime sıktım”

Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, sanığın, 25 Ekim 2017’de, polis memuru Engin Yıldız’a kendi el yazısıyla suçlarını itiraf eder nitelikte bir ifade verdiğine değinerek, bahse konu ifadede yazılanları anlattı.

İfadeye göre, sanığın, “Beni bu yola Halime’nin çocukları itti. Beni aylarca dolandırdı. Eve şömine bile istedi, yaptım. O’nu, Akçay’da evli bir polisle yakaladım. O’na sıktım, kendime sıktım. Aylardır hastanedeyim. 7 yılımı mahvetti. Elde avuçta kalmadı. Tarlalarımın hepsini sattım. Karıncayı incitecek adam değildim” ifadelerini kullandığına işaret etti.

Sanık, sabıkasız

Mustafa İldeniz, mahkemeye, davayla ilgili, bazılarının toplu olarak sunulduğu toplam 53 emare ibraz etti ve sanığın sabıkasız olduğunu mahkemeye aktardı.

Mahkeme, suç aleti olan kırık haldeki Üzümlü marka av tüfeği, boş fişek kovanlarını, dipçik parçaları, otopsi raporu, gönüllü ifade, kroki, olay yeri inceleme uzmanlarının hazırladığı 2 adet fotoğraf albümü, otopsi öncesi ve sonrasında çekilen fotoğrafların bulunduğu 1 adet albüm, maktüle ait cep telefonu, kanlı battaniye, battaniye üzerindeki doku örnekleri, sanık ve maktüle ait kıyafetler, iç çamaşırları ve ayakkabılar, kan örnekleri, ateşli silahın kayıt belgesi gibi birçok emareyi kayıtlara geçirdi.

Emare sayısı birlikte sunulan emareler de dikkate alındığında yüzün üzerinde olduğu gözlemlendi.

Mustafa İldeniz’in aktardığı olgulardan sonra, sözü, sanığı temsil eden Avukat Yunsal İlhan adına Avukat Ahmet Demirel aldı ve mahkemeden hafifletici sebepleri sunmak için kısa bir süre istedi.

Fadıl Aksun başkanlığındaki Gazimağusa Ağır Ceza heyeti, davayı kaldığı yerden devam edilmek üzere, 17 Temmuz 2018’e erteledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 08:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75