‘Planlı cinayet’ kararı, mahkemeyi karıştırdı

banner37

Alsancak’ta Memduh Ulugün’ü 6 bıçak darbesiyle öldürmekten yargılanan ve suçlamaları reddeden Meryem ve Mehmet Doğu suçlu bulundu; karar 27 Eylül’de açıklanacak

banner87
‘Planlı cinayet’ kararı,  mahkemeyi karıştırdı
banner90
banner99

“PLANLAYARAK ADAM ÖLDÜRMEKTEN” SUÇLU BULUNDULAR… Meryem ve Mehmet Doğu çifti, müebbet hapis cezası öngören “Taammüden adam öldürme” suçundan mahkum edildi. Girne Ağır Ceza Mahkemesi, çiftle ilgili ceza kararını 27 Eylül’de açıklayacak. Kararı açıklayan Mahkeme Başkanı Nüvit Gazi Hacı, zorla cinsel ilişki olmadığına, cinayetin planlı olduğuna, Mehmet Doğu’nun Meryem Doğu ile ortak hareket ettiğine bulgu yaptıklarını dile getirdi.

DOĞU ÇİFTİNİN YAKINLARI TAŞKINLIK ÇIKARDI… Meryem ve Mehmet Doğu çiftinin yakınları karara aşırı tepki gösterdi, mahkemeyi birbirine kattı. Katil sanıklarının aile yakınlarından altı kişi, mahkemenin avlusunda “Lanet olsun bu adalete” ifadelerini kullandı. “Kanunsuz topluluk”, “Uygunsuz tavır hareket” ve “Rahatsızlık” suçlamalarıyla tutuklanan altı kişinin bugün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarılması bekleniyor.

   Alsancak’ta geçtiğimiz yıl 13 Mart’ta Memduh Ulugün’ü evinin yanındaki boş arazide 6 bıçak darbesiyle planlayarak öldürmekten yargılanan ve suçlamaları reddeden Meryem ve Mehmet Doğu çifti “suçlu” bulunarak mahkum edildi.  

   Memduh Ulugün’ü öldürmekten mahkum olan Meryem ve Mehmet Doğu çiftinin ceza kararları 27 Eylül’de Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıklanacak.

   Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazan Hacımulla’nın huzurunda görüşülen davada, Kıdemli Savcı Egemen Metay hazır bulundu.

   Kararı açıklayan Mahkeme Başkanı Nüvit Gazi Hacı, sanıkların Ulugün’ü "planlayarak öldürdüklerine" bulgu yaparak, olayın Alsancak’ta 2018 yılında meydana geldiğini, sanık Meryem Doğu’nun verdiği ifadelerde çelişkiler olduğunu belirtti.

   Gazi, zorla cinsel ilişki olmadığına, cinayetin planlı olduğuna, Mehmet Doğu’nun Meryem Doğu ile ortak hareket ettiğine bulgu yaptıklarını dile getirdi.

   Karar sonrası sanıkların yakınları olay çıkardı. Sanıkların planlı cinayetten mahkûm edilmesine öfkelenen aile yakınları, mahkemeyi birbirine kattı.

Yakınları karara tepki

gösterdi, 6’sı gözaltında

   Meryem ve Mehmet Doğu çiftinin yakınları karara aşırı tepki gösterdi. Katil sanıklarının aile yakınlarından altı kişi mahkumiyet kararına karşı tepki gösterdiği gerekçesiyle gözaltına alındı. 

   “Kanunsuz topluluk”, “Uygunsuz tavır hareket” ve “Rahatsızlık” suçlamalarıyla tutuklanan İsmail Doğu, Kadir Ok, Arif Doğu, Kemal Doğu, Servet Doğu, Ömer Doğu’nun bugün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarılması bekleniyor.

   Aile yakınları mahkemenin avlusunda “Lanet olsun bu adalete” ifadelerini kullandı.

   Polis, taşkınlık yapan aile yakınlarını güçlükle sakinleştirebildi. Sanıkların yakınlarından fenalaşanlar oldu.

   Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi, taşkınlık yapan aile yakınlarını güçlükle sakinleştirebildi. Sanıkların yakınlarından fenalaşanlar oldu.

Gazi: Sanığın tahrik olduğuna dair iddiaları

suçtan kurtulmak için sonradan tasarlanmıştır

   Alsancak’ta 2018 yılında Memduh Ulugün’ü Sokak ortasında bıçaklayarak öldüren Mehmet-Meryem Doğu çiftinin kararı Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıklandı.

   Kararı açıklayan Mahkeme Başkanı Nüvit Gazi Hacı, sanıkların Ulugün’ü "planlayarak öldürdüklerine" bulgu yaptı. Kararı okuyan Gazi, olayın Alsancak’ta 2018 yılında meydana geldiğini, sanık Meryem Doğu’nun verdiği ifadelerde çelişkiler olduğunu belirtti.

   Gazi, sanığın olay günü maktulü 12 kez aradığını, aramasının nedeninin ise gelip doğruları anlatması için olduğunu söylediğini ifade ederek olay günü de maktulü görünce “gel doğruları anlat” demesinin inandırıcı olmadığını söyledi.

   Gazi, Meryem Doğu’nun birinci ifadesinde maktulün “bir şey yaşamadık, bunları nereden çıkarıyorsun” demesi üzerine yanındaki bıçağı maktule bir kez sapladığını söyleyen sanık Meryem Doğu’nun ikinci ifadesinde ise bıçağı maktule uzatıp “ya beni kurtar ya da öldür” dediğini, maktulün “defol git yuvana” dediğini, bunun üzerine sanığın “her şeyimi aldın, yuva mı kaldı” dediğini, bu esnada maktulün “Kızınla da olsaydım, böyle yapmazdın” diyerek kendisini tahrik ettiğini söylediğini aktardı.

   Gazi, iki ifade arasında çelişki olduğunu belirtti.

   Gazi, “Sanık bir hususta tahrike kapılıp, düşünce yapısını yitirirse o noktada taammüden bahsedilemez, tahrik ile taammüt arasındaki ayır edici faktör soğuma sürecidir. Ancak sanık Meryem Doğu, ne gönüllü ifadesinde ne de yazılı dava tebliğinde tahrik hususunda beyanda bulunmamıştır. Sanığın tahrik olduğuna dair iddiaları suçtan kurtulmak için sonradan tasarlanmıştır” dedi.

   Gazi, olay günü sabahında maktülün sanıklar tarafından videoya çekildiğini; Mehmet Doğu’nun maktule “ya 100 bin Sterlin vereceksin ya boşanıp Meryem ile evleneceksin ya da ben herkesi öldüreceğim” şeklinde 3 şık sunduğunu anımsattı.

   Gazi, sanık Mehmet Doğu’nun temin ettiği telefon dökümleri sonrası Meryem Doğu ile maktul arasındaki ilişkinin ortaya çıktığı ve maktulün ölümünü de içeren üç şıkkın tasarlandığı, bu çerçevede olay günü sabahı Mehmet Doğu’nun elektriklerinin kesildiğini söyleyerek, maktulün eve gelmesinin sağlandığını ve üç şıkkın sunulup zaman tanındığını belirtti. Gazi, evlilik ve para şıklarının kabul edilmediğinin anlaşılması üzerine maktulün 12 kez arandığını ve olay yerine çağrıldığını söyledi.

   Maktulün, “seninle bir şey yaşadım” demesi üzerine maktulün iki şıkkı kabul etmediğinin kesinleşmesi sonrası Meryem Doğu’nun maktulü öldürmesinin videoda planlanan gibi üçüncü şıkkın yerine getirildiğini, bunun da olayda taammüt olduğunu gösterdiğini açıkladı.

   Gazi, sanıkların maktule akşam saat 17.00’ye kadar 3 şıkkı düşünmesi için süre verdiğini ancak iki şıkkın kabul edilmeyeceğini anlaşılması üzerine cinayetin saat 12.10’da işlemediğini belirtti.

“Birlikte hareket ettiler”

   Gazi, “Mehmet Doğu’nun maktulü omuzlarından tuttuğu, Meryem Doğu’nun bıçakladığı, Mehmet Doğu’nun ‘namus meselesidir, yaklaşmayın’ diyerek, yaklaşmaya çalışanları uzaklaştırdığı, Meryem Doğu’nun ‘namusumu temizledim’ demesi gibi faktörlerin, her iki sanığın birlikte hareket ettiğini göstermektedir” dedi.

Gazi, aldığı ilk bıçak darbesi sonrası bir şekilde kaçmayı başaran sanıkları tarafından tutulduğunu, Mehmet Doğu’nun yere yatırıp omuzlarından tuttuğunu, Meryem Doğu’nun da 18 bıçak darbesi vurduğunu söyledi.

   Gazi, sanığın maktulü yaşamsal bölgeleri olan göğüs ve karın kısmına 11 darbe vurduğunu ifade etti.

   Gazi, Meryem Doğu’nun Ulugün’ün zorla cinsel ilişkiye girdiğine dair iddiasını kanıtlayacak bir olgu olmadığını, aksine sanık ile Ulugün arasında cinayetten önceleri birçok kez dakikalarca süren telefon görüşmeleri bulunduğunu belirtti.

   Gazi, Mehmet Doğu’nun ise olay yerine Ulugün’ü omuzlarından tuttuğuna dair 5 ayrı tanık ifadesi olduğunu, bu tanıkların aynı yönde ifade verdiklerini belirtti. Gazi, sonuç olarak, zorla cinsel ilişki olmadığına, cinayetin planlı olduğuna, Mehmet Doğu’nun Meryem Doğu ile ortak hareket ettiğine bulgu yaptıklarını dile getirdi.

Olgular ışığında sanıkları “planlı cinayetten” mahkûm ettiklerini ifade ederek ceza kararının ise 27 Eylül’de açıklanacağını belirtti.

(Kamalı Haber)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108