Planlı kadın cinayetine müebbet hapis

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 2017’de, et bıçağıyla üniversite öğrencisi eşi Burcu Okumuş’u sokak ortasında, soğukkanlı şekilde vahşice katleden 43 yaşındaki Özgür Okumuş’la ilgili kararını açıkladı:

Planlı kadın cinayetine müebbet hapis
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Mağusa’da Yemen Kahvesi’ne kahvaltıya çağırdığı üniversite öğrencisi eşi 25 yaşındaki Burcu Okumuş’u, 2017’de, kendisini aldattığı düşüncesiyle 3’ü öldürücü 5 bıçak darbesiyle öldüren eş katili 43 yaşındaki Özgür Okumuş’u müebbet hapis cezasıyla cezalandırdı.

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, plan yaptıktan 12 saat sonra kandırıp kahvaltıya çağırdığı eşini, 30 metreyi aşkın mesafe kovaladıktan sonra sokak ortasında yakalayıp, et bıçağıyla soğukkanlı bir şekilde vahşice öldüren Özgür Okumuş’la ilgili kararını dün açıkladı.

Özgür Okumuş, Ceza Yasası’na göre, suçlu bulunup mahkum olduğu “Taammüden adam öldürme”, “Adam öldürme” ve “Kanunsuz bıçak taşıma ve kullanma” suçlarından, 40 yıl hapis yatacak.

Mahkumiyet kararında, olgularını tek tek anlatan mahkeme, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz’in davasını şüpheden ari şekilde ispat ettiğini belirtirken, müdafaanın iddialarının kendi içinde çelişkiye düştüğüne, iddialarına makul izahat yapamadığından söz etti.

Aksun: En ağır suç

Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’in oy birliğiyle aldığı kararı heyet başkanı Fadıl Aksun açıkladı.

Başkan Aksun, kararında birçok önemli hususa vurgu yaptıktan sonra, toplumda infial yaratan cinayetle ilgili toplum vicdanındaki yaradan söz etti. Aksun, ülkemize çalışmak için gelip, sokak ortasında eşini, güpe gündüz 3’ü öldürücü 5 bıçak darbesiyle öldüren Özgür Okumuş’un “Taammüden adam öldürme” suçunun Ceza Yasası’nın en ağır suçlarından olduğunu belirterek, suçun işleniş şeklinden söz etti ve ekledi:

“Sanık olaydan bir süre önce maktulün kendisini aldattığı yönünde şüphe duymaya başladı. Olaydan bir gün önce buluştuğu maktülenin cep telefonunu, alıp, şüphesini gidermek için telefonda araştırma yaptı. Bilgisayarından telefonda silinen mesaj ve fotoğrafları geri çağırma programıyla indirdi. Araştırması neticesinde, eşinin, İ.A.B. ile çekilmiş fotoğraflarını ve mesajlarını gördü.

Şüphelerinde haklı olduğunu anladıktan sonra, maktulü ertesi gün öldürmeye karar verdi. Kasti öç alma planını soğukkanlı şekilde hayata geçirdi. Aldatıldığıyla ilgili duygu yoğunluğu ve öfkesine rağmen, soğukkanlılıkla sosyal paylaşım sitelerini ziyaret edip, saat 10.25’te Yemen Kahvesi’nin mutfak bölümünden emare olan et bıçağını alıp, evine gitti. Burcu’nun kahveye gelmesini bekledi. Burcu ile oturup konuştuktan kısa süre sonra, orada kendisini engel olmak isteyen kişilere de ölüm tehditi savurarak, maktüleyi, 30 metreyi aşkın mesafe, önündeki sandalye ve masaları iterek kovaladıktan sonra, et bıçağıyla 3’ü öldürücü 5 bıçak darbesiyle taammüden öldürdü”.

“Bilinçli ve sebatlıydı”

Video görüntülerinden de bahseden Fadıl Aksun, görüntülere göre, sanığın, maktülün yaşamsal bölgelerine ardı ardına saptadığı beş bıçak darbesinin, olaydaki vahşeti gözler önüne serdiğine vurgu yaptı.

Sanığın, maktüle vurduğu son ve sert bıçak darbesini, maktülün gözlerinin içine bakarak yaptığına vurgu yapan Fadıl Aksun, sanığın, o anda, oldukça bilinçli ve sebatlı davrandığını da söyledi.

“Canını alarak kasti öç almak istedi”

Özgür Okumuş’un, kendisini aldatan maktüleden, kasti öç alma duygularıyla hareket ettiğine vurgu yapan heyet başkanı, sanığın, eşi Burcu Okumuş’un canını alarak intikam almak istediğini söyledi.

Başkan Fadıl Aksun, kişilerin doğdukları andan itibaren yaşam hakkına sahip olduğunu belirterek, bu hakkın kimsenin elinden alamayacağına dikkat çekti ve devam etti:

“İnsan hayatının yitirildiği huzurumuzdaki suç,  plan ve soğukkanlı bir şekilde işlendi. Sanık, Burcu Okumuş’un yaşam hakkını elinden alarak, Ceza Yasası’nın en ağır suçunu işledi.

banner134
Sanık, aldatılmış olmanın verdiği duygu yoğunluğuyla, maktüleye kendi adaletini dikte edercesine, onu sokak ortasında 5 bıçak darbesiyle öldürdü. Bunu ne hukuk ne de insan tasvip eder. Hukuken çaresi olan konularda, örneğin boşanma gibi bir çare varken, bir kişinin bir diğerinin canına kast etmesini hoş görmemiz mümkün değildir.

İnsan hayatının elinden alındığı bu tür davalarda, en acı ve hukuken çaresi olmayan tek nokta, insan hayatını geriye getirememektir. Bu noktada, sanık Burcu Okumuş’u katletmiş ve Burcu Okumuş hayat hakkını yitirmiştir. Kimsenin Burcu Okumuş’u geri getirme şansı yoktur. Bu tür sonuçlar karşısında, mahkeme davranışların ağırlığıyla eşdeğer ölçüde ceza vermesi kaçınılmazdır”.

“Toplumdaki travmatik etki cezaya yansıdı”

Eşini katleden Özgür Okumuş cinayetinin toplumda büyük yara açtığından da söz eden başkan Fadıl Aksun, toplumdaki travmatik etkinin de ceza takdirine yansıdığını kaydetti.

Aksun, şöyle devam etti:

“Sokak ortasında ve güpegündüz, faaliyetteki bir kahvehanenin yakınında işlenen cinayet, toplumda infial yarattı. Ülkemizde çalışmak için bulunan sanığın, ülke insanlarının huzurunu kaçırmak ve onları güvensizliğe sevk etmeye hakkı yoktur.

Ancak işlenen cinayet sonrasında, ülkemiz insanları yaşadıkları şehirlerde güven içinde olmadıkları ve güpegündüz cinayet olabilir kaygısıyla yaşamaya başladı.  Vatandaşlar, sokakların güvenliğini tartışır hale geldi. Bu da toplumda tedirginlik yaratıyor. Buna kimsenin hakkı yoktur. Kimsenin buna hakkı yoktur ve bu durumun ceza takdirine yansıtılması gerekir. Aldatılmış olması sonrasında tahrike kapılarak konu suçu işlediği hususunda müdafaayla hemfikir değiliz”.

Soğukkanlı cinayet karşısında, sanık avukatının mahkemeye aktardığı hafifletici nedenlere değer vermelerinin mümkün olmadığını ifade eden başkan, Özgür Okumuş’u işlediği suçun ağırlığına ve vahametine orantılı olarak cezalandırmayı uygun ve adil bulduklarını açıkladı.

Mahkeme, oy birliğiyle sanığı, mahkum ettikleri “Taammüden adam öldürme” suçundan müebbet, “Adam öldürme” suçundan ise 30 yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı ve cezaların birlikte çekilmesine emir verdi.

Burcu’nun annesi: Adalet yerini buldu

Karar oturumunda, memleketleri Ereğli’den gelen Burcu Okumuş’un annesi, babası, amcası, yengesi ve yeğeni hazır bulundu.

Burcunun fotoğrafının bulunduğu tişörtle salonda oturan anne, dün gün boyu gözyaşı döktü ve “Adalet yerini buldu” dedi. Karar açıklandıktan sonra acılı baba, ailesi adına basına açıklama yaptı.

Baba Akçakaya: Yüreğimizde sönmeyen bir ateş var

Yaşar Akçakaya, korkunç cinayet sonrası yüreklerine sönmeyen bir ateş düştüğünü ifade ederek, yaşamlarının altüst olduğunu, kızları Burcu öldürüldükten sonra, kendileri için yaşamanın bir anlam ifade etmediğinden söz etti.

Acılı baba, Özgür Okumuş’un katil olduğunu ileri sürdü ve ekledi:

“Özgür Okumuş’un savunması kifayetsizdir. Ailem olarak, KKTC’nin bağımsız mahkemesine, Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz’e, tahkikatı yürüten Serhan Bundak ve ekibine, gözümüz kulağımız olan basın mensuplarına çok teşekkür ediyoruz.

Hukuk adına mücadelemiz, ömür boyu devam edecek. Davamızın 2’nci ayağı Türkiye’de de devam edecek. Özgür’ün yandaşlarının da peşini bırakmayacağız. Bu tip insanlar, toplum için zararlı. Topluma zehir saçıyorlar. Karar yalnızca Burcu Okumuş için okunmadı. Karar, toplum vicdanına dokundu. Karar sonrası vicdanlar rahat etmiştir, karar, ezilen ve şiddet gören tüm kadınlara ses olmuştur. Tüm insanlık adına mahkemeye teşekkür ediyorum. Cezalar, insanları cezalandırmak için değildir. Huuk, toplum düzenini sağlamak ve insanları suç işlemekten caydırmak için vardır. Adalete hep güvendik, güveneceğiz. Saçının teline dokunmaya kıyamadığım kızımı, kendine neden yaratarak tokatladıktan sonra katleden cani gibi olanların her yerde karşısında olacağız. Herkese gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür ederiz”.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75