banner6

Planlı suça hapis cezası!

banner37

Yılmaz Taşkın’ın gece kulübündeki odasına, bir restoranın paketçisi kılığında girip, ölümle tehdit ederek, ciddi şekilde döven Muhammed Tusün 18 ay, Afdin Türkmen ise 8 ay hapse gönderildi

Planlı suça hapis cezası!
banner150

banner150 banner150

Emine UYSAL ÇALUDA

Alayköy’de faaliyet gösteren Hanedan Gece Kulübü’nün işletmecisi Yılmaz Taşkın’ın gece kulübündeki odasına, bir restoranın paketçisi kılığında girip, ölümle tehdit ederek, ciddi şekilde döven Muhammed Tusün 18 ay, Afdin Türkmen ise 8 ay hapis cezası aldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Geceleyin ev açma”, “İkametgahtan sirkat”, “Ciddi darp”,  “Şiddet kullanma tehdidi” ve “Mülke tecavüz” suçlarıyla itham edilen sanıklar, tüm suçlamaları kabul etti.

Mahkeme, 16 Haziran 2018 tarihinde, Lefkoşa’da, Hasan Diyar’ı, 22,5 cm ve 23 cm olan iki ayrı bıçakla, sol baldırına üç kez saplayarak yaralayan Muhammed Tusün’un kefalete bağlıyken, bu suçu işlemesini, aleyhine değerlendirdi.

Mahkeme, sanık Tusün’a 18 ay hapis cezasının yanı sıra, üç yıl süreyle sulh ve sükunu koruyacağına ve benzeri suç işlemeyeceğine dair 5 bin TL’lik kefalet senedine el konulmasına da karar verdi.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Attila Enver Etkin ve sanıkların avukatı hazır bulundu.

Tüm davalardan suçlu bulundular

Kararı okuyan Yargıç Temay Sağer, sanıkları kendi ikrarları, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Kararı okuyan Yargıç Temay Sağer, 22 Ocak’ta, Hanedan Gece Kulübü’ne giden iki sanığın, Yılmaz Taşkın’a ait odanın kapı kilidi üzerindeki 7.50 TL olan anahtarı sirkat edip, Taşkın’a “Bağırma, sesini çıkarırsan öldürürüm seni” diyerek tehdit edip, ciddi şekilde darp ettiklerini belirtti. Sağer,  sanık Muhammed Tusün’un askıda benzeri bir davası olduğuna dikkat çekti.

İşlenen suçlar, ciddi ve yaygın…

Yargıç Temay Sağer,  Fasıl 154 Ceza Yasası'nda, sanıkların işledikleri “Geceleyin Ev Açma” suçunun 10 yıla, “İkametgahtan sirkat” suçunun 5 yıla, “Ciddi darp” ve “Şiddet Kullanma Tehdidi” suçunun 3 yıla, “Mülke Tecavüz” suçunun ise 2 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne işaret etti.

Yargıç, iki sanığın mahkum olduğu özellikle “Geceleyin Ev Açma” ve “İkametgahtan Sirkat” suçunun yasada uzun süreli hapislik cezası öngören, ciddi ve yaygın suçlardan olduğunu vurguladı.

“Hukukun üstünlüğü olan bir ülkede kimse bir başkasını cezalandırmaya kalkışmamalı”

Yargıç Temay Sağer, herkesin Anayasa ile “Vücut bütünlüğü” hakkına sahip olduğuna vurgu yaptı.

Anayasa’da yer alan hukukun üstünlüğü maddesine işaret eden Sağer, “Hukuk üstünlüğü olan bir ülkede, hiç kimse bir başkasını cezalandırmaya kalkışmamalı” dedi.

Sağer, bu tür suçların toplumun huzurunu kaçırdığına işaret etti.

İşledikleri suçlar mahkeme gündeminin ikinci ve dördüncü sırasında

Yargıç Temay Sağer, mahkemelerin yıllık faaliyet raporlarına dikkat çekerek, “ ‘Adam öldürme, Ciddi darp, yaralama’ suçları 2018 yılında en yaygın dördüncü suç tipini, yine 2018 yılında, ‘Geceleyin ev açma,  ikametgahtan sirkat vs’ suçlarının en yaygın ikinci suç tipini oluşturuyor” dedi.

Yargıç Sağer, yaygın ve vahim suçlarda kamu menfaatinin dikkate alınarak, bu tür suçları işleyenlere ve işleme eğiliminde olanlara karşı caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine işaret etti.

Sağer, olayda ağabeyi ile müştekinin arasında husumeti olduğuna ve sanığın suç ortağıyla birlikte paketçi kılığına girip, diğer sanıkla müştekinin odasına gidip, konu suçları işlediklerine vurgu yaptı.

Sanığın suçu önceden planlamasının suçun vahametini artırdığına dikkat çeken Sağer, sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususları değinip, Muhammed Tusün’a 18 ay, Afdin Türkmen’e de 8 ay hapis cezası verildiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104