Polis, azmettireni araştırıyor!

banner37

Gazimağusa’da Karakaşlı Apartmanı’nın park yerinde park halindeki, Cemre Yağcıoğlu’na ait MH 111 plakalı lüks aracı kundaklayan 3 kişi hakkında mahkemeden 6’şar gün ek tutukluluk emri alındı

banner87
Polis, azmettireni araştırıyor!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’daki bir apartmanın altında park halindeki Cemre Yağcıoğlu’na ait MH 111 plakalı Mercedes marka aracı kundakladığı gerekçesiyle tutuklanan Ahmet Kara (E-43), Hüseyin Kara (E-30) ve Engin Erensu (E-24) aleyhine başlatılan geniş çaplı polis soruşturması devam ediyor.

Yasada ömür boyu hapis cezası öngören kundakçılık suçundan tutuklanan Ahmet Kara, Hüseyin Kara ve Engin Erensu dün yeniden Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler’in huzuruna çıkartılarak aleyhlerine tahkikat maksatlı 6’şar gün daha ek tutukluluk emri temin edildi.

Meseleyi titiz şekilde soruşturup, birçok emare toplayan polis, meseleyle bağı olduğuna inandığı ve kimliğini tespit ettiği kişilerin izini sürerken, zanlıları kimin azmettirdiğini araştırdığını açıkladı.

Dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hüseyin Gökhan Eser, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Gökhan Kol’u tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Gökhan Kol, zanlıların, “Kundaklama” ve “Kasti hasar” suçlarından methaldar olduklarını söyleyerek, 26 Eylül’de saat 02.50’de, Gazimağusa’da Acun Sokak’taki Karakaşlı Apartmanı A-2’nin alt kısmındaki park yerinde meydana gelen olayın olgularını anımsattı.

Gökhan Kol, meçhul şahısların, Cemre Yağcıoğlu’na ait MH 111 plakalı Mercedes marka aracın üzerine yanıcı madde dökülerek, ateşe veren meçhul şahısların konu aracın tamamen yanmasına sebebiyet verip, kasti hasara yol açtıklarını anlattı.

Yangın neticesinde, lüks araç kullanılmaz hale gelirken park yerinde park halindeki Gülay Kemaller’e ait NV 330 plakalı aracın da ısıdan kısmen zarar gördüğünü ve büyük maddi hasarın meydana geldiğini hatırlatan Gökhan Kol, meseleyi itinalı bir şekilde araştırdıklarını ve huzurdaki zanlıları tutukladıklarını kaydetti.

Tanık polis, derdest emri gereği Ahmet Kara ve Engin Erensu’yu Lefkoşa’da, Hüseyin Kara’yı da Gazimağusa’da tespit edip tutukladığını belirterek, Hüseyin Kara ve Engin Erensu’dan itiraf nitelikli gönüllü ifade temin ettiğinden söz etti.

Suç aleti olan çakmak ve boş plastik bidonunun da emare aldığını dile getiren tanık polis, itiraf nitelikli gönüllü ifadelere göre, 3 zanlının olay mahalline gidip, konu aracı, Ahmet Kara’nın teşvikiyle Hüseyin Kara’nın kundakladığını anlattı.

Suç mahallinden elde ettiği kamera kayıtlarından tespitine göre, Engin Erensu’nun ve Ahmet Kara’nın bulundukları araçta gözcülük yaptığını kaydeden tanık polis,  bu ifadeleri teyit ve tekzibinin kısmen yaptığını anlattı.

“Emareler laboratuara gönderildi”

Zanlıların telefon dökümleriyle ilgili raporların da henüz eline ulaşmadığını kaydeden tanık polis, geçen süre zarfında yaptığı icraatları mahkemeye sıraladı.

Tanık polis Gökhan Kol, Güvercinlik Sanayi Bölgesi yakınlarında, çakıllı toprak ve arazi içerisinde, olayda kullanıldığı düşünülen naylon poşet, benzin bidonu, bir adet düz uçlu tornavida ve bir adet makası bularak zapt ettiğini anlattı.

Tüm emareleri incelenmesi için Parmak İzleri Şubesi’ne gönderdiğini kaydeden tanık polis, benzin bidonu içerisinde bulunup yanıcı madde olduğuna inanılan sıvının, zanlı Hüseyin Kara’nın olay günü giydiği kıyafetler üzerinde gerekli tetkiklerin yapılabilmesi için Türkiye ile gerekli yazışmaları başlattığını anlattı.

Polis ayrıca birçok ifade alıp, kamera kayıtlarını incelemesi gerektiğini belirttikten sonra, meseleye bağlantısı olduğuna inandığı kişilerin var olduğunu söyleyerek, zanlıları kimin azmettirdiğini araştırdığını anlattı.

Meselenin ciddiyetine vurgu yapan tanık polis, serbest kalmaları halinde tahkikatının kötü yönde etkileneceğine inandığı zanlılar aleyhine başlattığı tahkikatını henüz neticelendiremediğini ifade etti ve mahkemeden zanlılar aleyhine ek süre istedi.

Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, huzurundaki şahadeti değerlendirdi ve konu suçun ciddiyetine ve yaygınlığına vurgu yaptıktan sonra, zanlıların tutukluluk sürelerini 6’şar gün daha uzattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108