Polis emareleri inceliyor

banner37

Gazimağusa’daki evinde, yasaklı olduğuna inanılan dini içerikli yayın, dergi, banka kartları, DVD, CD, hafıza kartı ile elektronik eşya ele geçirilen ve IŞİD Terör Örgütü üyesi olduğu şüphesi bulunan Ömer Öztürk’ün tutukluluk süresi 4 gün daha uzatıldı

banner87
Polis emareleri inceliyor
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’daki evinde çok sayıda, yasaklı olduğuna inanılan dini içerikli yayın, dergi, banka kartları, DVD, CD, hafıza kartı ile elektronik eşya ele geçirilen ve IŞİD Terör Örgütü üyesi olduğu düşünülen zanlı Ömer Öztürk’ün aleyhindeki polis soruşturması devam ediyor.

Meseleyle ilgili evinde yapılan arama sonrası tutuklanan Ömer Öztürk, dün ek tutukluluk talebiyle Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Çiğdem Güzeler’in huzuruna çıkartılarak, aleyhine tahkikat maksatlı 4 gün ek tutukluluk emri alındı.

Polis, mahkemeden temin ettiği arama emri ışığında,  Piyale Paşa Caddesi üzerindeki Denizli Sokak’taki evde ele geçirdiği, kredi ve banka kartları, DVD’yi, CD’yi ve hard diski, hafıza kartını ve elektronik eşyaları halen inceleniyor.

Emare CD’de yapılan ilk incelemede, bölücü terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları ile PKK bayraklarının bulunduğu bir klip tespit eden polis, bahse konu klipin kullanılıp kullanılmadığını araştırıyor.

Öte yandan güvenlik önlemi alan polis, duruşma öncesi, mahkeme salonuna giriş yapan kişilerin üzerini detektör cihazıyla aradı.

“Süreye ihtiyaç var”

Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hüseyin Gökhan Eser, meselenin soruşturmasını yürüten, Gazimağusa Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Kemal Onbaşı’yı yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Kemal Onbaşı, zanlının, yasa dışı cemiyete ait yıkıcı ve propaganda niteliğinde kitap bulundurma suçundan methaldar olduğunu söyledi.

Kemal Onbaşı, 6 Ocak 2020’de, zanlının, Piyale Paşa Caddesi üzerindeki Denizli Sokak’taki 1 numaralı ikametgahında, mahkemeden temin ettiği arama emri ışığında, 05.30 ile 06.30 saatleri arasında, arama gerçekleştirdiğini anlattı.

Yaptığı aramada dini içerikli birçok yayın ve dergi, meseleye bağlantısı olduğuna inanılan çok sayıda kredi ve banka kartı, DVD, CD ve hard disk, hafıza kartı ve birçok elektronik eşyayı bularak emare zapt ettiğini belirten tanık polis, emarelerin halen incelenmekte olduğunu ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından, DEAŞ Terör Örgütü’ne üye olduğu gerekçesiyle aranan zanlı hakkında Türkiye’den görüş talep ettiğini kaydeden tanık polis, halen devam eden tahkikatını salimen yürütebilmek için mahkemeden süre istedi.

Tanık polis, kredi ve banka kartlarıyla ilgili bankalardan da görüş beklediğini anlattıktan sonra, mahkemeden, serbest kalması halinde zanlının tutukluluk süresini uzatmasını talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, tahkikatın selameti açısından zanlının tutukluluğunu 4 gün daha uzattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75