Polis, evde 1 kişi daha olduğunu belirledi

banner37

Gönyeli’de Sharqawi kardeşlerin ölümüyle ilgili 18 gündür tutuklu bulunan Khaled Sameer Khaled Omar’ın tutukluluk süresi 8 gün daha uzatıldı

banner87
Polis, evde 1 kişi daha olduğunu belirledi
banner90
banner8

“ÖLÜM SAATLERİ 01.00-07.00 ARASI”… Polis, Mohammad Sabri İsmail Sharqawi ve Naser Sabri İsmail’in otopsisinde, 01.00 ile 07.00 saatleri arasında öldüklerinin belirlendiğini ancak öldüklerini çok daha erken fark etmesine rağmen Khaled Sameer Khaled Omar’ın saat 18.00’de polise bildirdiğine dikkat çektikten sonra, yapılan soruşturmada, olay gününü evde Ürdün uyruklu bir kişinin daha olduğunun belirlendiğini ve bu kişinin de arandığını belirtti. Omar’ın avukatı Ramadan Sanıvar ise olayın ‘doğal ölüm’ olduğunu iddia etti.

Emine UYSAL ÇALUDA

   Gönyeli’de 5 Haziran’da parti yaptıkları arkadaşlarının evlerinde cansız bedenleri bulunan Ürdünlü 25 yaşındaki Mohammad Sabri İsmail Sharqawi ve 20 yaşındaki kardeşi Naser Sabri İsmail Sharqawi’nin ölümüyle ilgili tutuklanan 25 yaşındaki üniversite öğrencisi Khaled Sameer Khaled Omar’ın aleyhindeki soruşturma seyir değiştirdi.

   Polis, Mohammad Sabri İsmail Sharqawi ve Naser Sabri İsmail’in otopsisinde olay gecesi 01.00 ile 07.00 saatleri arasında öldüklerinin belirlendiğini ancak öldüklerini çok daha erken fark etmesine rağmen Khaled Sameer Khaled Omar’ın saat 18.00’de polise bildirdiğine ve bu nedenle aleyhinde “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçundan soruşturma yürütüldüğünü belirtti.

   Polis, yapılan soruşturmada olay günü maktullerin zanlı ile Gazimağusa’daki evlerinde buluştuklarını, konu eve birçok kişinin girip çıktığını, daha sonra ise zanlı ile maktullerin Lefkoşa’ya döndüklerinin ve olayın gerçekleştiği evde Ürdün uyruklu bir kişinin daha olduğunun belirlendiğini anlattı ve bu kişinin de arandığını açıkladı.

   Polis, ayrıca kan ve idrar örneği vermeyi reddeden zanlı Khaled Sameer Khaled Omar’ın tahkikata hiçbir yardımda bulunmadığını mahkemeye aktardı. 

   “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçlamalarıyla tutuklu bulunan zanlı Khaled Sameer Khaled Omar dün sabah yeniden mahkemeye çıkarılarak aleyhinde 8 gün ek tutukluluk emri alındı. 

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi’nin huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı İlhan Damdelen, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis çavuşu Cemil Özalkın’ı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Özalkın, 05.06.2020 tarihinde 02.00- 17.50 saatleri arasında Gönyeli’de Şehit Hasanbuba Sokak, Ayza Apartmanı, Daire 4 adresinde misafir olarak kalmakta olan Mağusa’da sakin Mohammad Sabri İsmail Sharqawi ve 20 yaşındaki Naser Sabri İsmail Sharqawi’nin ikametgahın yatak odasının zemininde konu evde ikamet etmekte olan zanlı Khaled Sameer Khaled Omar tarafından hareketsiz bir şekilde tespit edildiklerini belirtti.

   Özalkın, aynı tarihte olay yerinde giden 112 Acil Servis’te görevli sağlık ekibi tarafından müteveffaların cesetleri üzerinde yapılan muayenelerinde ölü olduklarının tespit edildiğini kaydetti.

“Kan ve doku örnekleri Türkiye’ye gönderildi”

   Polis çavuşu Özalkın, iki kardeşin kesin ölüm sebeplerinin alınan kan ve doku örneklerinden çıkacak sonuçla belli olacağını kaydetti.

   Özalkın, zanlının 18 günlük tutukluluk süresinde 25 kişiden ifade alındığını ve 40 saatlik kamera görüntüsü temin edildiğini ve halen incelendiğini anlattı.

   Özalkın, olay mahallinden alınan emarelere parmak izi incelemesi yapıldığını belirtti. Özalkın, müteveffalardan alınan doku, kan ve tırnak örneklerinin Türkiye’ye Adli Tıp Kurumu’na gönderildiğini ve sonuçlarının beklendiğine işaret etti.

“Mağusa’da buluştular, Lefkoşa’ya geldiler”

   Polis çavuşu Cemil Özalkın, olay günü zanlı ile ölen iki kardeşin Mağusa’daki evlerinde buluştuklarını ve eve birçok kişinin girip çıktığının belirlendiğini kaydetti.

   Zanlının bir ifade verdiğini söyleyen Özalkın, kendisini suç bağlayıcı herhangi bir beyanda bulunmadığının altını çizdi.

   Özalkın, alınan tanık ifadelerinden, olayın meydana geldiği evde dördüncü bir Ürdünlü kişinin olduğunun belirlendiğini ve bu kişinin arandığını mahkemeye aktardı.

   Özalkın, zanlının olay gecesi 01.00 ile 06.00 saatleri arasında müteveffalarla evde olduğunun ve bu saatlerde evde çeşitli seslerin duyulduğunu anlattı.

“Zanlı kan ve idrar örneği vermedi”

   Polis çavuşu Cemil Özalkın, zanlının aynı gün hastaneye götürüldüğünü ve kan ile idrar örneği vermeyi reddettiğini mahkemeye aktardı.

   Özalkın, iki kardeşin otopsisinde olay gecesi 01.00 ile 07.00 saatleri arasında öldüklerinin belirlendiğini ancak öldüklerini çok daha erken fark etmesine rağmen Khaled Sameer Khaled Omar’ın saat 18.00’de polise bildirdiğine ve bu nedenle aleyhinde “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçundan soruşturma yürütüldüğünü belirtti.

   Özalkın, alınması gereken ifadeler, soruşturulacak şahıslar ve aranan bir kişi olduğunu belirterek, zanlının 8 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Sanıvar: Doğal ölümdür

   Mahkemede söz alan zanlı Khaled Sameer Khaled Omar’ın avukatı Ramadan Sanıvar, iki kardeşin ölümünün doğal ölüm olduğunu savundu.

   Suçlamaları reddeden Sanıvar, müvekkilinin aleyhinde istenen tutukluluğa itiraz etti. 

   Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi, cürümün ciddiyetine, tahkikatın devam ettiğine, aranan bir kişi, incelenecek kamera kayıtları ve Türkiye’den gelecek raporlara vurgu yapıp, zanlının 8 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75