banner6

Polis, insan kaçakçılığı ihtimali üzerinde duruyor

banner37

Kiraladığı tekneyle Anamur’a kadar gidip geri dönen Hasan Elhabta, dört gün daha tutuklu kalacak

Polis, insan kaçakçılığı ihtimali üzerinde duruyor
banner151 banner143

Ahmet VAMIK

Kirasında bulunan tekneyle KKTC karasularını ihlal ederek kanunsuz bir şekilde Anamur sahiline kadar gidip geri dönen Hasan Elhabta, tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı.

Zanlı Elhabta’nın insan kaçakçılığı yaptığı şüphesi üzerine geniş çaplı soruşturma başlatan polis, meseleyle ilgili her ihtimali araştırıyor.

Geçmişte sigara kaçakçılığı ve insan kaçakçılığı gibi benzer suçlardan sabıkası bulunan zanlı Elhabta, 4 gün daha tutuklu kalacak.

Radara yakalandı

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen duruşmada, Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Lapta Karakolu’nda görevli polis memuru Mustafa Güneş’i tanık olarak dinletti.

Zanlı Hasan Elhabta’nın “KKTC’den Kanunsuz Yollarla Çıkış” ve “KKTC’ye Kanunsuz Yollarla Giriş” suçlarından methaldar olduğunu belirten polis memuru Mustafa Güneş, zanlının 4 Mart günü kirasında bulunan tekneyle Lapta Balıkçı Barınağı’ndan balık avlamak maksadıyla çıkış yaptığını ve KKTC karasularını ihlal ettikten sonra aynı gün Lapta Balıkçı Barınağı’na geri döndüğünün tespit edildiğini ifade etti.

Zanlının 5 Mart günü teknesini bıraktığı yerde bulamadığı gerekçesiyle şikâyette bulunmak üzere gittiği Lapta Polis Karakolu’nda aleyhinde çıkarılan derdest emri gereği tutuklandığını kaydeden Mustafa Güneş, yapılan araştırma sonucunda tespit edilen teknenin içerisinde 6 adet 20 litrelik dolu benzin bidonu ve kabloları sökülmüş halde bir adet GPS cihazının bulunduğu belirtti.

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılan radar kontrollerinde söz konusu teknenin KKTC karasularını ihlal ederek Anamur Sahili’ne kadar gidip geri döndüğünün ortaya çıktığını dile getiren polis memuru Mustafa Güneş, kabloları takılarak çalıştırılan tekneye ait GPS cihazında yapılan uzman incelemesinde de aynı rotanın tespit edildiğini vurguladı.

“Olayın seyri değişebilir”

Zanlı aleyhine başlatılan soruşturmanın halen devam ettiğini kaydeden Mustafa Güneş, zanlının suç ortağı veya yasadışı yollarla ülkemize getirilen ya da Türkiye’ye götürülen şahıslar olup olmadığının araştırıldığına dikkat çekerek, davanın boyut değiştirerek insan kaçakçılığı meselesine dönüşebileceğini ifade etti.

Serbest kalması halinde yürütülen tahkikata olumsuz etki edebileceğini söyleyen Güneş, zanlının tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Mesut Mesutoğlu, tahkikatın salimen yürütülebilmesine olanak sağlamak amacıyla zanlı Hasan Elhabta’nın 4 gün süreyle daha tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 11:06
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104