Polis, kimliğini tespit ettiği üç kişiyi daha arıyor

banner37

Lefkoşa’da, narkotik polisinin düzenlediği operasyonda, yüklü miktarda ‘kokain’, ‘bonzai’ ve ‘hintkeneviri’ ele geçirilmesiyle ilgili tutuklanan üç kişi, ek tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkarıldı

Polis, kimliğini tespit ettiği  üç kişiyi daha arıyor
banner90
banner99

SORUŞTURMA DERİNLEŞTİRİLDİ… Lefkoşa Ortaköy’de, bir ağacın altına bırakılan 2 kiloyu aşkın, üç ayrı türde uyuşturucu maddeyi almaya giden 21 yaşındaki Sheriff Mukhtar Kadı, suçla bağları olduğu gerekçesiyle tutuklanan Sinan Dilim ve Mehmet Alkış, dün sabah ek tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkarıldı. Narkotik polisi, kimliği tespit edilen üç kişinin daha arandığına vurgu yaptı

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa Ortaköy bölgesinde, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından geçtiğimiz gün gerçekleştirilen operasyonda, ele geçirilen yüklü miktardaki uyuşturucuyla ilgili tutukladığı 3 kişinin yanı sıra, kimliğini tespit ettiği 3 kişiyi daha arıyor.

   Operasyonda, bir ağacın altına, çanta içinde 20 gram ağırlığında ‘kokain’ türü, yaklaşık 2 kilo ağırlığında ‘hintkeneviri’ türü ve yaklaşık 200 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi alırken yakalanan zanlı Sheriff Mukhtar Kadı ile suçla bağları olduğu gerekçesiyle tutuklanan Sinan Dilim ve Mehmet Alkış, dün sabah, ek tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkarıldı.

banner134
   “Kanunsuz uyuşturucu madde alma, verme ve tasarrufu” suçlamalarıyla tutuklanan üç zanlı, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzurunda idi.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı İbrahim Ruso, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Mehmet Sevinç’i dinletti.

   Mahkemede mesele ile ilgili yeminli şahadet veren Sevinç, narkotiğe gelen bir ihbarda, Lefkoşa Ortaköy’de bir bölgede, ağaçların altına şüpheli FE 848 plakalı BMW X5 model araçla gelen ve aranan bir şahsın, bir çanta sakladığının bildirildiğini söyledi.

   Polis memuru Mehmet Sevinç, olay yerine giden polis ekiplerinin söz konusu çantanın bulunduğu konuma yakın pusu kurduğunu ve huzurda bulunan zanlı Sheriff Mukhtar Kadı’nın, 11 Eylül 2020 tarihinde, saat 22.45’te, KT 656 plakalı araç içerisinde yolcu olarak gelip, çantayı gizlendiği yerden aldığı sırada suçüstü tutuklandığına vurgu yaptı.

   Sevinç, çanta içerisinde yapılan aramada yaklaşık 20 gram ağırlığında ‘kokain’ türü, yaklaşık 2 kilo ağırlığında ‘hintkeneviri’ türü ve yaklaşık 200 gram ağırlığında ‘sentetik cannabinoid’ türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunduğuna dikkat çekti.

   Sevinç, zanlı Sheriff Mukhtar Kadı’nın yakalandığını gören KT 656 plakalı araç sürücüsünün araçla kaçtığını anlattı.

   Sevinç, farklı bölgelerden temin edilen kamera görüntülerinde, zanlı Mehmet Alkış’ın olay gecesi uyuşturucu maddeyi bırakan FE 848 plakalı BMW X5 model aracın içinde olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

   Sevinç, zanlı Sinan Dilim’in olay gecesi uyuşturucu maddeyi olay mahalline bırakan FE 848 plakalı araç sürücüsünü, aracıyla Girne’de Boğaz mevkiine bıraktığını sözlü olarak beyan ettiğini mahkemeye aktardı.

   Sevinç, zanlı Sinan Dilim’in cep telefonuyla ilgili izahat istendiğinde ise kırıp attığını söylediğini ve tahkikata yardımcı olmadığını kaydetti.

   Polis memuru Mehmet Sevinç, zanlıların tutukluluk süresince 14 kişinin sorgulandığını, 8 kişiden ifade temin edildiğini, iki zanlıya ulaşıldığını, kimliği tespit edilen üç kişinin arandığını ve tahkikatın çok yönlü devam ettiğini belirtti.

   Sevinç, yeni tutuklanan zanlı Mehmet Alkış’ın üç gün, zanlılar Sheriff Mukhtar Kadı ve Sinan Dilim’in 8 gün tutuklu kalmasını talep etti.

   Zanlı Sheriff Mukhtar Kadı’nın avukatı Sedef Özzafer, Alkış ve Dilim’in avukatı Deniz Kızılokgil, Kadı ile Dilim’in aleyhine istenen 8 gün tutukluluk talebine itiraz etti ve tahkikat memuruna sorular yöneltti.

   Yargıç Temay Sağer, duruşma neticesinde, tüm hususlara değinerek, üç zanlının da konu suçla ilk nazarda bağı olabileceğine dair makul şüphenin varlığına bulgu yaptı.

   Sağer, tahkikatın çok yönlü devam ettiğine ve üç kişinin arandığına vurgu yapıp, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlı Mehmet Alkış’ın üç gün, zanlılar Sheriff Mukhtar Kadı ve Sinan Dilim’in ise 7 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75