Polis Müfettişi “tutuksuz yargılama” istedi

banner37

“Haksız Mal Edinme”, “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebi”, “Resmi Sırları İfşa Etme”, “Görevi Kötüye Kullanma”, “Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat” ve “Kamu Görevlisinin Rüşvet Alması” suçlamalarıyla yargılanmak üzere cezaevine gönderilen Polis Müfettişi G. B. Ç., istinafa başvurdu

banner87
Polis Müfettişi “tutuksuz yargılama” istedi
banner8

DURUŞMA 6 KASIM’DA… Yargıtay Ceza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü istinaf başvurusunda, G. B. Ç.’nin avukatı Derviş Akter, 18 Eylül’de teminat emriyle cezaevine gönderilen müvekkilinin, sadece ‘yargılanmaktan kaçabileceği’ iddiası nedeniyle hapse gönderildiğini belirterek, tüm ailesi polis olan müvekkilinin ‘ikamet şartı’ getirilerek serbest bırakılmasını talep etti. Savcı Behrat Mavioğlu ise, mahkemenin verdiği teminat kararının yerinde olduğunu savundu. Mahkeme, istinaf başvurusuyla ilgili duruşma için 6 Kasım’a gün verdi.

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adli Bölüm’de görev yapan ve çok ciddi suçlamalarla tutuklanıp, 18 Eylül’de yargılanmak üzere iki ayı aşmamak kaydıyla teminatla cezaevine gönderilen G. B. Ç., tutuksuz yargılanmak talebiyle istinafa başvurdu.

   Yargıtay Ceza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu ve Polis Müfettişi G. B. Ç.’nin avukatları Derviş Akter ile avukat Mustafa Algun hazır bulundu.

   G. B. Ç.’nin avukatı Derviş Akter, müvekkilinin 18 Eylül’de tahkikat memurunun yargılanmaktan kaçabileceğine dair mahkemedeki beyanı dışında bir gerekçe olmadan iki ayı aşmamak üzere cezaevine gönderildiğini savundu.

   Akter, tüm ailesi polis olan müvekkiline ikamet şartı getirilerek, teminatla serbest bırakılmasını talep etti.

Savcı: Karar yerindedir

    Savcı Behrat Mavioğlu, mahkeme kararının yerinde olduğunu beyan etti. Mavioğlu, zanlının tutukluluk süresince de dosyasının hazırlanacağını mahkemeye aktardı.

   Yargıtay Ceza Mahkemesi, istinaf başvurusunun duruşmasını yapmak için 6 Kasım’a gün tayin etti.

Aleyhindeki suçlamalar ciddi

G. B. Ç., yasadışı yollardan 341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL nakit para temin etmekle suçlanıyor. G. B. Ç’nin, aleyhinde soruşturma olan bir şahısla görüşüp, polis baskınlarından korumak adına “rüşvet talep ettiği ve aldığı” iddialarıyla aleyhine dosya hazırlanıyor.

   G. B. Ç., “Haksız Mal Edinme”, “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebi”, “Resmi Sırların İfşası”, “Görevi Kötüye Kullanma”, “Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat” ve “Kamu Görevlisinin Rüşvet Alması” suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

Teminat duruşmasında neler olmuştu?

G. B. Ç.’nin hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildiği teminat duruşmasında yeminli şahadet veren meselenin tahkikat subayı olan Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlının bir bankada aile yakını adına olan 341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL’yi kendi ve çocuklarının adına yatırdığına vurgu yapmıştı.

   Kızıltuğ, soruşturma kapsamında, zanlının bir akrabasının adına bir bankada hesap açıp, para aktardığı hesaptaki konu paraları daha sonra kendisi ve çocuklarının adına çevirdiğinin ve bu paranın yasal olmayan yollardan edinildiğinin belirlendiğini kaydetmişti.

   Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlı G. B. Ç.’nin bir bankada kendi hesabına 43 bin sterlin, 39 bin Euro yatırıldığına vurgu yapmıştı. Kızıltuğ, zanlının son zamanlarda yüksek meblağlı harcamalar yaptığının belirlendiğini söylemişti.

   Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlının 2016’nın Haziran ayında, aleyhinde soruşturma olan ve yasadışı işler yapan bir şahısla görüştüğünü ve ona hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili gizli ibareli bir yazıyı gösterip, polis baskınlarına karşı rüşvet talep ettiği iddiasıyla da soruşturma başlatıldığını kaydetmişti.

   Kızıltuğ, yapılan aramalarda zanlının, yetkisiz olarak bulundurduğu gizli ibareli resmi evrak ile soruşturma dosyaları, dizüstü bilgisayarlar, hard-diskler, CD ve emarelerin bulunarak emare alındığını yinelemişti.

   Kızıltuğ, zanlının Amerika’ya 10 yıllık vize aldığını ve yargılanmaktan kaçabileceğini belirtip, tutuklu yargılanmasını talep etmiş, mahkeme de, zanlının iki ayı aşmamak üzere cezaevine gönderilmesine karar vermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108