Polise ‘rüşvet talebiyle’ ilgili ses kaydı götürüldü

banner37

Hakkında birçok suçtan dolayı soruşturma başlatılan polis müfettişi G. B. Ç.’nin tutukluluk süresi 6 gün daha uzatıldı

banner87
Polise ‘rüşvet talebiyle’ ilgili ses kaydı götürüldü
banner90
banner8

“KAYDIN OLDUĞU CEP TELEFONU İNCELENİYOR”… Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, dün, aleyhinde polis soruşturması olan bir şahıstan zanlının rüşvet talep ettiğiyle ilgili ses kaydının olduğu belirtilen bir cep telefonunun götürülerek teslim edildiğini, ancak kaydın silinmiş olması nedeniyle cep telefonunun uzmanlarca incelemeye alındığını belirtti. Kızıltuğ, ayrıca zanlının şifresini söylemediği Samsung marka cep telefonundan silinen ve uzmanlarca geri getirilerek fotoğraflanan 42 şüpheli belgeyle ilgili ileri soruşturma başlatıldığına vurgu yaptı.

Hakkında, soruşturma altında olan bir şahıstan polis baskınlarına karşı korumak adına rüşvet talep edip, rüşvet alma, gizli belgelerin ifşası, kamu görevini kötüye kullanma gibi çeşitli suçlardan soruşturma başlatılan ve 20 Ağustos’ta tutuklanan polis müfettişi G. B. Ç.’nin tutukluluk süresi dün 6 gün daha uzatıldı.

Meselenin soruşturma subayı olan Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, dün bir kişinin polise bir cep telefonu götürdüğünü ve içerisinde zanlının rüşvet talep ettiğine dair ses kaydı olduğunu ancak kaydın silindiğini belirterek, cep telefonunu polise teslim ettiğini açıkladı.

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, dünkü celsede verdiği yeminli şahadetinde, zanlının aleyhinde bir rüşvet alma, iki de rüşvet talebi soruşturmasının devam ettiğini mahkemenin bilgisine getirdi.

“Aleyhine yeni bir suçlama daha getirildi”

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Gülay Süleymanoğlu’nun huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Behrat Mavioğlu, Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ’u tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Kızıltuğ, zanlının 2016 ile 9 Ağustos 2019 tarihleri arasında “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebinde Bulunması”, “Gizli Bilgilerin İfşası”, “Görevi Kötüye Kullanma”, “Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat” ve “Kamu Görevlisinin Rüşvet Alması” suçlarından methaldar olduğunu belirtti.

Kızıltuğ, zanlının 21 Ağustos’ta saat 14.45’te tutuklandığını belirterek, mahkeme emriyle üzerinde, arabasında ve evinde arama yapıldığını anımsattı.

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, yapılan aramalarda zanlının yetkisiz olarak bulundurduğu “çok gizli” ve “gizli” ibareli resmi evrak ile soruşturma dosyaları, dizüstü bilgisayarlar, hard-diskler, CD ve emarelerin bulunarak emare alındığını anımsattı.

Kızıltuğ, hard-diskler ve USB’lerle ilgili analiz sonuçlarının beklendiğini kaydetti. Kızıltuğ, GSM şirketleriyle ilgili beklenen yazışmaların cevaplandığını kaydetti.

“Şifresi çözülen cep telefonundan 42 şüpheli emare alındı”

Başmüfettiş Kızıltuğ, zanlının şifresini vermediği ve şifresi kırılan Samsung marka cep telefonundan silinen ve uzmanlarca geri getirilerek fotoğraflanan 42 şüpheli belgeyle ilgili ileri soruşturma başlatıldığına dikkat çekti.

“Bir ev arandı SİM kartlar emare alındı”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, rüşvet meselesinden aranan bir zanlının evinde arama yapıldığını ve SİM kartlar bulunarak emare alındığını belirtti.

Kızıltuğ, sim kartların dökümünün beklendiğini kaydetti.

“Yeni bir suçla ilgili daha soruşturma başlatıldı”

Tarkan Kızıltuğ, dün polise bir kişinin giderek, içerisinde zanlının rüşvet talep ettiğine ilişkin kaydedilip silinen bir ses kaydı olduğunu söylediği bir cep telefonunu polise teslim ettiğine dikkat çekti.

Kızıltuğ, konu telefonun inceleneceğini belirtti.

“19 kişiden daha ifade alındı”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlının 8 günlük tutukluluk süresinde 25 kişiyle görüşülüp, 19 kişiden ifade alındığını belirtti.

Kızıltuğ, zanlının etki edebileceğine inandığı 10-15 tanıktan daha ifade alınacağına işaret ederek, zanlının serbest kalması halinde alınacak ifadelere, soruşturulacak şahıslara ve aranan emarelere etki edebileceğine vurgu yapıp, 6 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlı G. B. Ç.’nin avukatları Derviş Akter ve Mustafa Algun, tutukluluk talebine itiraz etmedi.

Yargıç Gülay Süleymanoğlu, meselenin ciddiyetine ve zanlının tahkikata etki etme olasılığı olduğuna vurgu yapıp, 6 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75