Polise rüşvet teklif eden zanlı, Mali Şube’nin merceğinde

banner37

Girne’de üzerinden çıkan 58 bin 700 doların izahatını veremeyen Valentine Chiedu Ubaka’ya Metin Kızıltaş tarafından verilen paranın 85 bin ABD doları olduğu ortaya çıktı. Polis şimdi eksik meblağın nereye harcandığını araştırıyor

banner87
Polise rüşvet teklif eden zanlı, Mali Şube’nin merceğinde
banner90
banner99

Meyil AVCAN

Girne’de huzur operasyonu sırasında Valentine Chiedu Ubaka’nın tasarrufunda bulunan ve kaynağını izah edemediği 58 bin 700 ABD doları nakit parayla ilgili polis soruşturması derinleşti.

Bu tespit üzerine polise rüşvet de teklif eden zanlıya parayı veren kişinin Metin Kızıltaş olduğu belirlendi. Kızıltaş’ın zanlıya 85 bin ABD doları verdiği, ancak tasarrufunda 58 bin 700 dolar bulunduğunu tespit eden polis, eksik meblağın nereye harcandığını araştırıyor.

Mali Şube’nin merceği altında olan zanlının banka hesapları da araştırılacak.

Müfettiş Muavini Hasan Gökay’a rüşvet teklif ederek İngilizce “Aramızda anlaşabilir miyiz? Sana biraz nakit verebilirim” dediği belirtilen zanlı Ubaka, polise rüşvet teklif ettiği suçlaması ve üzerinde bulunan nakit paranın kaynağının araştırılması için bu kez Mali Şube tarafından mahkemeye çıkarıldı.

Mahkeme zanlının 3 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi. Meseleyle ilgili ise bir kişi daha aranıyor.

Polis: Zanlı, eksilen meblağın nereye gittiğiyle ilgili izahat veremedi

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında, Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Lefkoşa Polis Müdürlüğü Mali Şube’de görevli polis memuru Ahmet Ünveren’i tanık olarak dinletti.

Yeminli şahadet veren polis memuru Ünveren, “Kamu Görevlisine Rüşvet” suçundan methaldar olduğunu belirterek, olayın olgularını mahkemeye aktardı.

Zanlı Valentine Chiedu Ubaka’nın cuma gecesi yapılan huzur operasyonunda üzerinde 58 bin 700 Dolar bulunduğunu kaydeden Ünveren, zanlının paralarla ilgili izahat vermesi için karakola celp edildiğini ve Müfettiş Muavini Hasan Gökay tarafından sorgulanmakta olduğu esnada “Can we negotiate this? I can give you some cash” (Aramızda anlaşabilir miyiz? Sana biraz nakit verebilirim) diyerek görevli polise rüşvet teklif ettiğini belirtti.

Ünveren, zanlının parayı nereden temin ettiğiyle ilgili Mali Şube’nin soruşturma başlattığını ve zanlı Metin Kızıltaş’ın zanlı Ubaka’ya 85 bin ABD doları nakit para verdiğinin tespit edildiğini kaydetti.

Zanlının üzerinde 58 bin 700 dolar bulunduğunu ve eksilen meblağın nereye gittiğiyle ilgili zanlının izahatte bulunmadığını kaydeden Ünveren, banka hesaplarının incelenebilmesi ve parayla ne yaptığının tespit edilebilmesi için mahkemeden 3 gün daha tutukluluk talebinde bulundu.

Yargıç Meltem Dündar, zanlı aleyhine başlatılan soruşturmanın derinleşerek devam ettiğini, eksik meblağın araştırılacağını ve banka hesaplarının inceleneceği hususuna değinerek, bu aşamada tahkikat maksatlı zanlının 3 gün daha poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108