banner6

'Polisin yüzünü çökertti'

banner37

Başbakanlık önündeki eylemde polis memuru Hüseyin Karamustafa ile polis çavuşu Şaban Yeğen’in yüzüne taş atarak, Yeğen’in elmacık kemiğinin kırılmasına neden olduğu gerekçesiyle tutuklanan 37 yaşındaki M.M.Ö’in tutukluluğu uzatıldı

'Polisin yüzünü çökertti'
banner151 banner143

Emine UYSAL

Başbakanlık önündeki eylemde polis memuru Hüseyin Karamustafa ile polis çavuşu Şaban Yeğen’in yüzüne taş atarak, Yeğen’in elmacık kemiğinin kırılmasına neden olduğu gerekçesiyle tutuklanan 37 yaşındaki M.M.Ö’in tutukluluk süresi 4 gün daha uzatıldı.

Polis, kamera kayıtlarını incelemek için 8 gün talep etti ancak avukat Burçin Gürçağ, tahkikatın tamamlandığını savunarak, zanlının teminatla serbest kalmasını istedi. Mahkeme, zanlının 4 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, Şaban Yeğen’in sağlık durumuyla ilgili KIBRIS’a bilgi vermiş, “Hastada orbita yani göz çevresinde laserasyon (kesi) vardı ve dikildi. Gözün üst tarafındaki kemikte hafif çökme kırığı ve elmacık kemiğinde çatlama vardı. Hafif, beyin sarsıntısı mevcuttu. Kırıklar için acil ameliyat gerekmediğine karar verildi ama ilerde göz üstüne kendi isterse dolgu yapılabilinir. Görme yetisinde sorun yok” demişti.

M.M.Ö, “Vahim zarar”, “Ciddi darp”, “Polisi darp ve görevinden men etme” suçlamalarıyla dün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan Polis Memuru Umut Kulle’yi dinletti.

Polis: Kamera kayıtları inceleniyor

Mahkemede yeminli şahadet veren Kulle, zanlı M.M.Ö’in, 6 Aralık’ta saat 11.00’de Lefkoşa’da Başbakanlık önünde, Değirmenlik-Dağyolu’nda meydana gelen trafik kazasıyla ilgili gerçekleştirilen eylemde, güvenliği sağlayan polis memuru Hüseyin Karamustafa ile polis çavuşu Şaban Yeğen’in yüzüne taş attığını belirtti.

Polis Memuru Umut Kulle, atılan taş ile Şaban Yeğen’in elmacık kemiğinin kırıldığını, durumunun ciddi olduğunu ve dün yeniden hastaneye gittiğini söyledi.

Her iki polis mensubunun da hastaneye kaldırıldığını belirten Kulle, polis memuru Hüseyin Karamustafa’nın başına üç dikiş atıldığını anlattı. Kulle, Karamustafa’nın taşın zanlı tarafından atıldığını gördüğüne dair ifade verdiğini de kaydetti.

Olayla ilgili kamera kayıtlarının incelenmesi gerektiğini belirten Kulle, zanlının tahkikat amaçlı 8 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Mavioğlu: Olay toplumda infiale neden oldu

Savcı Behrat Mavioğlu, meselenin, hak arama özgürlüğü olan insanlara karşı bakış açısını tamamen değiştirdiğini ve toplumda infiale neden olduğunu belirtti.

Kolluk güçlerine karşı işlenen bu suçların önlenebilmesi adına meselenin aydınlatılmasının önemine işret eden Mavioğlu, zanlının tahkikat amaçlı 8 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Avukat Burçin Gürçağ, zanlının erkek kardeşini mahkemede tanık olarak dinletip, müvekkilinin tahkikata etki edemeyeceğini savunarak, teminatla serbest bırakılmasını talep etti.

Gürçağ, ayrıca yaralanan polis çavuşunun zanlının tutuklandığı gün taburcu olduğunu belirtip, sağlık durumuyla ilgili mahkemeye net bir bilgi verilmemesini de eleştirdi.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, müştekilerin sağlık durumuyla ilgili mahkemeye güvenilir şahadet sunulmadığına bulgu yaptı.

Yargıç Reynar, zanlının taş attığına dair kamera görüntülerinin olduğuna vurgu yapıp, zanlının tahkikat amaçlı 4 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2016, 09:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104