banner6

Polisle alay ediyor

banner37

Hintkeneviri, kokain ve sentetik cannabinoidden oluşan iki kiloyu aşkın uyuşturucu meselesiyle ilgili aranırken, geçtiğimiz hafta 700 gram Hintkeneviriyle suçüstü yakalanan A.S.U.’nun kuzeyde kaldığını iddia ettiği üç adres de yanlış çıktı

Polisle alay ediyor
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’nın Ortaköy bölgesinde geçtiğimiz yıl ele geçirilen 20 gram kokain, 2 kiloyu aşkın Hintkeneviri ve 180 gram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu meselesiyle ilgili olarak aranırken, geçtiğimiz hafta Küçük Kaymaklı’daki bir elektrik trafosuna bırakılan 700 gram Hintkenevirini alırken suçüstü yakalanan A.S.U.’nun polise sürekli yalan söylediği bildirildi.

Suçüstü yakalandıktan sonra, geçtiğimiz yıl iki kiloyu aşkın uyuşturucunun ele geçirilmesinin ardından yasal olmayan yollardan Güney Kıbrıs’a kaçtığını itiraf eden zanlının, kuzeyde kaldığını iddia ettiği üç adresin de yanlış çıktığını belirten polis, zanlının 700 gram Hintkenevirini almak için Güney Kıbrıs’tan iki kişiyle birlikte bir araçla KKTC’ye geçtiklerinin belirlendiğini, ancak henüz bu kişilere ve araca ulaşılamadığını açıkladı.

Zanlının KKTC’de kaldığı evde uyuşturucu olduğuna inandıklarını vurgulayan polis, henüz zanlının cep telefonu ve pasaportunun da bulunamadığına dikkat çekerek dün aleyhine 6 gün daha ek tutukluluk emri aldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, Savcı Ahmet Demirel, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Ali Çavuş’u dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Çavuş, 06.10.2021 tarihinde saat 18.10’da Lefkoşa Cürümleri Önleme Şubesi’nden, Küçük Kaymaklı’da bir elektrik trafosuna siyah renk bir çanta bırakıldığını ve yapılan kontrolde içinde uyuşturucu madde olduğunun görüldüğü yönünde bir bilgi geldiğini belirtti.

Gelen bilgi doğrultusunda bölgede pusuya yattıklarını kaydeden polis memuru Çavuş, Narkotik ekibinin pusu görevi sırasında, içinde iki ayrı pakette 500 gram, 7 ayrı poşet içinde 200 gram ağırlığında Hintkeneviri türü olduğuna inanılan çantayı almaya gelen zanlı A.S.U.’nun suçüstü tutuklandığını belirtti.

Çavuş, yapılan soruşturmada ve zanlının gönüllü ifadesinde 11.09.2020 tarihinde Lefkoşa’da meydana gelen “Kanunsuz uyuşturucu madde ithali ve tasarrufu” suçuyla ilgili arandığı, o meselede yasal olmayan yolla Güney Kıbrıs’a geçtiği ve yine aynı yolla uyuşturucuyu Güney Kıbrıs’tan alıp, KKTC’ye geçtiğini itiraf ettiğini mahkemeye aktardı.

Zanlının kuzeye bir araçla 5 Ekim’de suç ortağı olduğuna inanılan kişi veya kişilerle geçtiğinin tespit edildiğini belirten Çavuş, aracın, suç ortaklarının ve kuzeyde kaldığı adresin belirlenmeye çalışıldığına vurgu yaptı.

Çavuş, tahkikatın geniş bir yelpazede devam ettiğini belirtip, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 6 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlının avukatı Sedef Özzafer, tutukluluk talebine itiraz etmedi.

Meselenin ciddiyetini göz önünde bulunduran Yargıç Mine Ozankaya, istenen tutukluluk emrini verdi.

Kuryeye 10 yıl hapis cezası verilmişti

Lefkoşa Ortaköy’de, geçtiğimiz yıl 11 Eylül’de bir ağacın altına bırakılan 2 kiloyu aşkın, üç ayrı türde uyuşturucu maddeyi Girne’ye götürecekken yakalanan Sheriff Mukhtar Kadı, geçtiğimiz ay yargılanarak 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bir ağacın altına bırakılan çanta içinde 20 gram ‘kokain’, 2 kiloyu aşkın ‘Hintkeneviri’ ve 180 gram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddeyi alırken yakalanan Sheriff Mukhtar Kadı, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde itham edildiği tüm suçlamaları kabul etmişti.

banner134

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104