banner6

Polisler Savcılık'ta FETÖ sorgusunda

banner37

Başsavcılık tarafından 10’u üst rütbeli olmak üzere toplam 53 polisin FETÖ ile bağı bulunduğu gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında bir grup polis mensubu dün savcılığa çağrıldı

Polisler Savcılık'ta FETÖ sorgusunda
banner151 banner143

Emine UYSAL

KKTC Polis Teşkilatı’nda başlatılan ‘Fetullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması’ (FETÖ- PDY) soruşturması kapsamında 10’u üst rütbeli toplam 53 polis mensubunun, terör örgütüyle bağlantısı olduğu gerekçesiyle soruşturma derinleştiriliyor.  KKTC Başsavcılığı’nca aylardır yürütülen soruşturma kapsamında dün bir grup polis mensubu sorguya çağrıldı.

KKTC Başsavcılığı’na çağrılan bir grup polis mensubu, dün öğleden sonra 14.00’te, FETÖ-PDY ile ilgili sorgulandı.

Güvenilir kaynaklar, savcılıkta sorgulanan birkaç polisin ifadesinin alındığını bildirdi.

KKTC Başsavcılığı’nda güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, polis mensupları söz konusu terör örgütüyle ilgili sorgulanacak ve soruşturma devam edecek.

Soruşturmayı Türkiye Cumhuriyeti istemişti

Türkiye Cumhuriyeti, 15 Temmuz 2016 tarihinde, Türkiye’de, FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen ancak püskürtülen darbe girişiminin ardından, KKTC Polis Teşkilatı’nda da soruşturma başlatılmasını istemişti.

Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu, ülkemizde FETÖ soruşturması yapılmasının gereksiz olduğunu, KKTC Polis Teşkilatı mensuplarının FETÖ örgütüyle bağı olmadığını savunmuştu.

Türkiye Cumhuriyeti, FETÖ’yle ilgili soruşturma yapılmasında ısrarcı olmuş ve Polis Genel Müdürlüğü’nün bünyesindeki özel birim soruşturmayı başlatmıştı.

PGM’ye bağlı özel bir birim soruşturmayı yürütmüştü

KKTC Polis Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde, Polis Genel Müdürü İkinci Müdür Yardımcısı Hüseyin Yeşildağlı’nın başında olan özel bir polis ekibince sürdürülen FETÖ soruşturması neticesinde, aralarında üst rütbeli en az 10 polis mensubunun da olduğu toplam 53 polis mensubunun “FETÖ” örgütüyle bağı olduğuna dair güçlü bir dosya Başsavcılığa iletilmişti.

Savcı düğmeye basmıştı

KKTC Başsavcılığı tarafından görevlendirilen Başsavcı Yardımcısı Muavini Ergül Kızılokgil, Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu’na ‘resmi’ bir yazı gönderip, polis teşkilatında, aralarında üst rütbeli polis mensuplarının da olduğu bazı kişileri görevden uzaklaştırmasını istemişti.

Yazıda, Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu’na, en az üç rütbeli kişiyi ‘Derhal görevden almalısın’ dendiği bilgisine de ulaşılmıştı.

Manavoğlu’nun bu kişileri henüz açığa almaması dikkat çekmişti.

Ergül Kızılokgil, bu görev süresince Başsavcılık bünyesinde iki savcı, iki polis müdürü ve 12 polis subayından oluşan ekiple çalışıyor.

Dosyadaki tek delil ‘Bylock’ değil

FETÖ ile bağlantıları olduğu iddia edilen ‘53 polis mensubunun’, örgüt üyeleriyle mesajlaştıkları ‘Bylock’ programını kullandıkları belirlendi. Öte yandan tek delilin bu olmadığı, Türkiye’den gelen FETÖ terör örgütü üyeleriyle KKTC’de toplantılar yaptıklarına dair delillerin bulunduğu öğrenilmişti.

Polis mensuplarının himmet verdiklerine dair delillere de ulaşılırken, bazı polis mensuplarının hesaplarında çok yüklü miktarlarda para bulunduğunun belirlendiği ortaya çıkmıştı.

Açığa alınıp, mahkemeye sevk edilmeleri bekleniyor

Polis mensuplarının açığa alması durumunda soruşturma sürecinin başlayacağı ve sonraki adımda ise mahkemeye çıkarılacakları öğrenildi.

Polis mensuplarının aleyhine, “Yasadışı cemiyete üye olmak”, “Yasadışı cemiyete ait yıkıcı ve propaganda nitelikli yayın bulundurmak”, “Yasadışı cemiyeti savunmak ve teşvik etmek” suçlamalarının getirilebileceği bilgisine ulaşıldı.

Polis mensuplarının ‘tutuklu’ mu yoksa ‘tutuksuz’ mu yargılanacaklarına ise mahkeme karar verecek.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 08:49
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104