Polisler, zar- zor zapt etti

banner37

Nijeryalı B.A.’yı darp ettikleri gerekçesiyle, kendilerini polis müdürlüğüne celp etmek isteyen 2 polis memurunu göğsünden itip darp ederek küfreden 3 Nijeryalı genç, mahkemeye çıkarıldı

banner87
Polisler, zar- zor zapt etti
banner8

Sedef BOŞNAK

Nijeryalı B.A.’yı darp ettikleri gerekçesiyle, kendilerini polis müdürlüğüne celp etmek isteyen Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli 2 polis memurunu darp ederek, küfreden ve görevinden men eden 3 Nijeryalı genç, makul güç kullanılarak tutuklandı.

“Polisi görevden men”, “Darp”, “İtale-i Lisan”, “Rahatsızlık” ve “Uygunsuz tavır ve hareket” suçlarından tutuklanan Ignatius Ochiagha, Olanrewaju Owolabi Edu ve Folarin Adedayo Odusola, dün, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan huzuruna çıkartılarak, aleyhlerine 2’şer gün tutukluluk emri temin edildi.

Basın mensuplarının görüntü almasına tepki gösteren zanlılar, “Biz suçlu değiliz” dedi. Polisler, 3 zanlıyı da zar- zor zapt edip, polis araçlarına koydu.

Aranan bir kişi daha var

Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hüseyin Gökhan Eser, meseleyle ilgili mahkemeye olguları aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Kemal Onbaşı’yı yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Kemal Onbaşı, zanlıların, 16 Haziran 2019’da, “Polisi görevden men”, “Darp”, “İtale-i Lisan”, “Rahatsızlık” ve “Uygunsuz tavır ve hareket” suçlarından methaldar olduklarını söyledi ve saat 19.30’da, Gazimağusa’da Sakarya Mahallesi’ndeki Uptown Apartmanı’nın 6’ncı katındaki koridorunda yaşanan olayı mahkemeye aktardı.

Kemal Onbaşı, zanlı Ignatius Ochiagha’yı, Nijeryalı B.A.’yı darp ettiği gerekçesiyle Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne celp etmeye gelen, adli şubede görevli 2 polis memurunu elleriyle göğüslerinden itip, darp ederek görevlerini yapmasına engel olduğunu anlattı.

Onbaşı, olayın akabinde konu apartman önüne inen Ignatius Ochiagha’nın, Olanrewaju Owolabi Edu ve Folarin Adedayo Odusola ile birlikte, polislere hitaben “Fuck the police, kill the police” diye gelişi güzel bağırıp çağırarak, ellerini kollarını sallayıp,  uygunsuz tavır ve harekette bulunduklarını anlattı.

Tanık polis ayrıca, kendisine borcu olduğu gerekçesiyle aynı apartmanda sakin B.A.’yı elleriyle darp ettikten sonra, adı edilenin üzerinde bulunan 50 TL değerindeki tişörtü yırtarak kasti hasara uğratan zanlı Ochiagha’nın, B.A.’nın şubeye celp edileceği sırada da bağırıp çağırdığını dile getirdi.

Meseleye bağlantısı olduğuna inandığı bir şahsı daha aradığını kaydeden tanık polis, suçüstü hali gereği tutuklanmaya çalışılan zanlıların polise karşı güç kullanmaya kalktığını ileri sürdü ve zanlıları makul güç kullanarak tutukladıklarını anlattı.

“Müşteki tehdit edildi”

Henüz yeni başlattığı soruşturmasıyla ilgili kamera görüntülerinin incelenmesi gerektiğini kaydeden tanık polis, kendisine şahadet vermeden önce gelen bir bilgiyi de mahkemeye aktardı.

Tanık polis, ifade için polis müdürlüğüne gelen müştekinin, zanlıların arkadaşları tarafından tehdit edildiğini ileri sürdü ve zanlıların arkadaşlarının müştekiyi telefoniyen arayarak, “Şikayetini çeksen bile seni bulup öldüreceğiz” diye tehditte bulunduğunu anlattı.

Henüz kimlik ve pasaportunu görmediği, avukatının beyanına göre Folarin Adedayo Odusola aleyhine olduğunu öğrendiği zanlının, ilk tespitlerine göre ülkede izinsiz ikamet ettiğini belirlediğini kaydeden tanık polis, henüz yeni başlattığı tahkikatını tamamlayabilmek için mahkemeden süre istedi.

Suçla bağlantıları yok

ZanlıIgnatius Ochiagha ve Olanrewaju Owolabi Edu’yu avukat Ramadan Sanıvar, Folarin Adedayo Odusola’yı Avukat Melih İlktuğ savundu.

Avukat Ramadan Sanıvar, müşteki B.A. ile müvekkilleri arasında bir husumet olmadığını beyan edip, müvekkillerinin konu suçlarla bağlantısı olmadığını ileri sürerek, polislerin müvekkillerini darp ettiği iddiasında bulundu.

Avukat Melih İlktuğ ise, Odusola’nın konu suçla bağlantısı olmadığını ileri sürerek, gerçeklerin ortaya çıkması için tutukluluğa itiraz etmedi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren yargıç, tahkikata etki etme olasılığı olan zanlıların, 2’şer gün poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
AHMET
AHMET - 9 ay Önce

POLISLERE BAK :)
ÇAKMAK HASAN KIBRIT HUSEYIN .. NASIL ZABT ETSINLER BOYLE ADAMLARI BUNLARDAN ANCA YAZICI OLUR

SIRADAKİ HABER

banner107

banner108