banner6

“Pul biberler arasında uyuşturucu” taşıyan kurye duruşmada bayıldı

banner37

Ercan Havaalanı’ndan ülkeye giriş yapan Afrika kökenli bir kadının tasarrufunda 5 kiloyu aşkın Hintkeneviri bulunup, uyuşturucuyu teslim almaya giden üç kişinin daha tutuklanmasıyla ilgili tahkikat çok yönlü devam ediyor

“Pul biberler arasında uyuşturucu”  taşıyan kurye duruşmada bayıldı
banner151

Emine UYSAL ÇALUDA

Ercan Havalimanı’nda gerçekleştirilen ‘Kurye’ isimli operasyonda bavulunda, pul biber arasına gizlenmiş 5 kiloyu aşkın uyuşturucu madde ele geçirilmesiyle ilgili dünkü ek tutukluluk duruşmasında Afrika kökenli zanlı Magret Munenanji Erick Nkhoma baygınlık geçirdi.

Uyuşturucuyu teslim almaya giden yine Afrika kökenli üç kişiyle birlikte mahkemeye götürülen zanlı Magret Munenanji Erick Nkhoma, 112 Acil Servis Ambulansı ile Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ek tutukluluk duruşması, zanlının avukatının itiraz etmemesi üzerine gıyabında devam etti.

“Kanunsuz uyuşturucu madde (Hintkeneviri) alma, ithal ve tasarrufu”  suçlamalarıyla tutuklanan zanlı 1 Magret Munenanji Erick Nkhoma, zanlı 2 Patrick Ogochukwu Chukwuma, zanlı 3 Abbas Abubakar Sharu ve zanlı 4 Chinaza Raphael Uchendu dün öğleden sonra Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhlerine 8 gün tutukluluk emri alındı.

Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Senem Palabıyık, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Ozan Özder’i dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Özder, 03.03.2022 tarihinde saat 16.00’da düzenlenen Kurye Operasyonu’nda, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından, Ercan Havalimanı’ndan KKTC’ye giriş yapan zanlı 1 Magret Munenanji Erick Nkhoma’nın siyah renk bavulu içerisinde yapılan aramada; kişisel eşyaları arasında üç ayrı poşet içerisindeki kırmızı renk pul biberler arasına gizlenmiş vaziyette naylon poşet, streç naylon, karbon kağıdı ve koli bantları ile sarılı toplam 6 paket halinde yaklaşık 5 kilo 200 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin bulunduğuna vurgu yaptı.

Polis memuru Ozan Özder, Magret Munenanji Erick Nkhoma’nın suçüstü gereği tutuklandığını belirtti.

Özder, aynı gün yapılan soruşturmalarda, zanlı 1’in bahse konu uyuşturucu maddeleri aranan bir kişinin aracılığı ile konu uyuşturucu maddeyi teslim edeceği, bu işe karşılık olarak da 500 dolar para aldığını itiraf ettiğini kaydetti.

“Üç zanlı uyuşturucuyu almaya geldi”

Polis memuru Ozan Özder, polis ekibi tarafından söz konusu uyuşturucu maddeleri teslim almak için Hamitköy’de bir adrese gelen zanlı 2 Patrick Ogochukwu Chukwuma, zanlı 3 Abbas Abubakar Sharu ve zanlı 4 Chinaza Raphael Uchendu’nun suçüstü tespit edilerek tutuklandığını söyledi.

Özder, aynı gün yapılan soruşturmalarda zanlı 3 ve zanlı 4’ün ikametgahında yapılan aramada kanunsuz bir şey tespit edilmediğini belirtti.

Özder, aynı gün zanlı 2 Patrick Ogochukwu Chukwuma’nın Lefkoşa adresinde 11.25 - 13.05 saatleri arasında, mahkeme emri ile yapılan aramada, zanlı 2’ye ait yatak odasında bulunan eşya dolabındaki karton ayakkabı kutusu içinde satışa hazır vaziyette foil kağıdına sarılı 14 ayrı paket halinde yaklaşık 8 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin bulunduğunu kaydetti.

Tahkikatın çok yönlü devam ettiğini, aranan şahıslar ve soruşturulacak kişiler olduğuna dikkat çeken Özder, zanlıların 8 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Mine Ozankaya, talebi onayladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110