banner6

Restorandaki görüntüler silindi, kayıt yapılan telefon gömüldü

banner37

Başbakan Saner ile ilgili ‘skandal video’ olayının 4 zanlısı dün yeniden mahkemeye çıkarılarak tutukluluk süreleri 7 gün daha uzatıldı, polis mahkemede yeni bilgi ve bulgularını paylaştı:

Restorandaki görüntüler silindi, kayıt yapılan telefon gömüldü
banner8

Sedef BOŞNAK

İfşa edildiği günden beridir KKTC gündeminden düşmeyen ‘skandal video’ ile ilgili Gazimağusa polisi, geniş çaptaki soruşturmasını sürdürüyor.

Başbakan Hamza Ersan Saner’in polise şikayetinden sonra, “Özel hayatın gizliliğini ihlal” ve “Cinsel taciz” suçlarıyla ilgili başlatılan soruşturma çerçevesinde, tutuklanan N.P.G., C.K., G.S. ve M.Ö. dün ek tutukluk talebiyle, Gazimağusa’da mahkemeye çıkarıldı ve tutukluluk süreleri 7 gün daha uzatıldı.

“50 kişiden ifade alınacak”

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Mine Gündüz Serden’in huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hüseyin Gökhan Eser, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Muavini Halil Seven’i meseleyle ilgili gelişmeleri aktarması için tanık kürsüsüne çağırdı.

Müfettiş Muavini Halil Seven, zanlıların, 2020-2021 yılları arasında, Gazimağusa’da meydana gelen, “Özel hayatın gizliliğini ihlal ve ifşa” ile “Cinsel taciz” suçlarından methaldar olduklarını söyledi.

Halil Seven, zanlıların, 19 Ekim’de sosyal medyada yayılan bir videoyla ilgili, Hamza Ersan Saner’in, 21 Ekim’de, polise, N.P.G. ile internet üzerinden yapmış oldukları görüntülü konuşma videosunun içeriğinin değiştirilip, internet üzerinden dağıtıldığı yönündeki şikayeti üzerine başlattığı soruşturma kapsamında tutukladığını ifade etti.

Seven, zanlı N.P.G.’nin şikayetin yapıldığı gün, C.K. ve G.S.’nin 22 Ekim’de Gazimağusa’da, M.Ö.’nün ise Lefkoşa’da tutuklandığını anımsattı.

Zanlı M.Ö.’nün inkar, N.P.G., C.K. ve G.S’nin ise suçla bağlantılı olduklarını kabul eder nitelikte polise birer gönüllü ifade verdiğini kaydeden Halil Seven, geniş çaptaki soruşturmasıyla ilgili mahkemeye bilgi verdi.

Halil Seven, bugüne değin, 38 kişiden ifade temin edip, 3 ev ve 1 işyerini aradığını belirterek, meseleyle ilgili bilgi için, 3 bankaya yazı yazdığını anlattı.

banner134

Seven, 14 telefon, 3 bilgisayar, 1 notebook, 1 USB, 1 CD ve birçok kamera görüntüsünü emare zapt ettiğini söyledi.

Şahadetinin devamında, 61’i eline ulaşan 75 telefon dökümü için ilgili operatörlere gerekli yazışmaları yaptıklarını belirten Seven, 2’sini doktor kontrolünden geçirdiği zanlılardan görüntü ve ses örneği aldığını da dile getirdi.

“Yeni videodaki şahıs tespit edilecek”

Meseleyle ilgili birçok incelemede bulunup, çok sayıda kişiden sözlü ifade aldığını anlatan Halil Seven, videonun çekildiği telefonun, sosyal medyada yayılması sonrasında, gömüldüğünü görüntüleyen bir video kaydının eline ulaştığını söyledi.

Emarenin yok edilmesiyle ilgili araştırma yaptığını anlatan Halil Seven, “Videoda, zanlı N.P.G.’in konu telefonu gömdüğü görülmektedir. Emarenin yok edilmesiyle ilgili, C.S.’nin huzurunda, C.K., N.P.G.’ye direktif verdi. Ayrıca, bu hususla ilgili açık bir ifade temin ettim” dedi.

Seven, videoda, N.P.G. ile birlikte bir şahsın daha bulunduğunu anlattı ve bu kişi hakkında araştırma yapacağını belirtti.

“Serbest kalırlarsa tahkikata etki edecekler”

Emare zapt ettiği telefonlarda, zanlıların birbirleriyle görüşme yapıp, mesajlaştığını tespit ettiğini anlatan tanık Seven, zanlıların, yapacağı incelemelerde doğması, çıkması muhtemel yeni tanıklara etki etme olasılığı bulunduğuna dikkat çekti.

Müfettiş Muavini ayrıca, videonun ifşasıyla ilgili para alış verişi yapılıp yapılmadığını da araştırdığını sözlerine ekledi.

Tahkikatını 15 kişilik deneyimli ekibiyle titiz bir şekilde geniş çapta yürüttüğünü dile getiren Seven, meseleyle ilgili incelemelerin devam ettiğini, 50’nin üzerinde açık ifade alması gerektiğini kaydetti.

Seven, suçların ciddiyetine dikkat çektikten sonra, tahkikatını salimen tamamlayabilmek için, zanlılar aleyhine

8 gün ek tutukluluk emri talep etti.

“Eziç’teki görüntü kasten silindi”

Zanlı N.P.G.’yi Avukat Kaan Güder, C.K. ve G.S.’yi Avukat Mustafa Kocatürk, M.Ö.’yü ise Avukat Hasan Yücelen savundu.

Zanlı avukatları, süreyi verimli kullanmamakla suçladığı polisin, ek tutukluluk talebine itiraz etti, polisin farazi beyanlarla, mahkemeden ‘fahiş’ süre talebinde bulunduğunu ileri sürdü.

Avukatlar, mahkemeden, tahkikata etki etme olasılıkları bulunmayan, kişi hak ve özgürlüğü ihlal edilen zanlıların teminata bağlanmasını istedi.

Zanlı C.K. ve G.S.’nin Avukatı Mustafa Kocatürk, tahkikatın siyasi baskı altında sürdürüldüğünü ileri sürdü ve “Müvekkillerimin suçla bağı yok. Eziç’teki görüntüler, siyasi baskı nedeniyle kasten silindi” dedi.

“Zanlı N.P.G.’nin de ifşayla ilgili şikayeti var”

Kendisine yöneltilen tüm iddialara tek tek yanıt veren Müfettiş Muavini Halil Seven, zanlı N.P.G.’nin videonun ifşasıyla ilgili polise şikayeti bulunduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Tahkikatımı hiçbir baskı ve telkinle yürütmüyorum. Tahkikatın başındayım ve 6 soruşturma, 3 kamera, 3 data, 1 görüntü, 1 ses uzmanının yanı sıra birçok polis mensubundan yardım aldık. Zanlıların, tahkikata etki etme olasılıkları bulunmasaydı, teminat talebiyle mahkemeye çıkartırdım.

Videodaki, ses ve görüntü analizi sürüyor. Videodaki sesler ayrıştırılıp, montaj olup olmadığıyla ilgili araştırma yapılacak. Ayrıca incelenen telefon ve video görüntülerinde yeni tanıklar tespit etmekteyiz.

Eziç’teki kamera görüntüsü, maksimum bir ay önce, yerine yeni görüntü kaydedilerek silindi.

Ciddi suçlarla ilgili araştırmamı henüz tamamlamadım. Zanlıları elimdeki şahadetle itham edecek noktadayım ancak halen temin etmem gereken belge ve emareler var. Serbest kalmaları tahkikatıma etki eder. Mahkemeden keyfi değil, tahkikatın selameti için süre istiyorum, takdir mahkemenindir.

Ayrıca, iddialara göre, zanlı N.P.G.’nin Lefkoşa’ya korktuğu için gittiği veya zorla kaçırılıp tehdit edildiği yönünde, tarafıma, ne önce ne şimdi yapılmış bir şikayet yok.”

“Tahkikat bitmedi, 7 gün tutuklu kalacaklar”

Huzurundaki şahadeti, beyanları ve itirazları değerlendiren Yargıç Mine Gündüz Serden, tahkikatın henüz neticelendirilmediğine bulgu yaptı ve serbest kalmaları halinde tahkikata etki etme olasılığı bulunan zanlıların, tutukluluk sürelerini 7’şer gün daha uzattı.

Yargıç Serden, önceki celselerde verdiği tutukluluk sürelerinin verimli kullanıldığı hususunda bulgu yaptı ve tahkikatın yön değiştirme ihtimali üzerinde durarak, zanlıların serbest kalmaları halinde devam eden tahkikata etki etme olasılıklarından söz etti.

Yargıç ayrıca, böbrek rahatsızlığı bulunan M.Ö.’nün avukatının talebi doğrultusunda, tam teşekküllü bir devlet hastanesinde doktor kontrolünden geçirilip, bu yönde hazırlanacak raporun dosyaya konulması için direktifte bulundu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104