Reynar, tahkikat memurunu sorguladı

banner37

Şener Levent ve Ali Osman Tabak’ın sanık olduğu ‘Karikatür’ davasının duruşmasına dün de devam edildi

Reynar, tahkikat memurunu sorguladı
banner90
banner99

Emine UYSAL

Afrika gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ve gazetenin köşe yazarlarından Ali Osman Tabak’ın sanık olduğu ve kamuoyunda ‘Karikatür davası’ olarak da bilinen “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürmek, hakaret etmek ve nefret etmek amacıyla karikatür yayınlanmasıyla’ ilgili davanın duruşmasına dün de devam edildi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ergin Atıcı, savunma makamı adına Avukatlar Tacan Reynar ve Mine Atlı hazır bulundu.

Avukat Tacan Reynar, iddia makamının tanığı olan tahkikat memuru Müfettiş İsa Sevindik’i dün saat 13.30’dan 16.15’e kadar istintak etti.

Avukat Tacan Reynar, müfettiş İsa Sevindik’e kolaj, fotoşop veya resim gibi konularda eğitim alıp almadığını sordu.

Fotoşopla ilgili eğitim almadığını belirten Sevindik, konu yayınla ilgili üniversitedeki öğretim üyeleri, karikatürist Utku Karsu ile görüştüğünü ve farklı görüşler aldığını beyan etti.

Sevindik, “Utku Karsu, konu yayının karikatür olmadığını söyledi” dedi.

Reynar, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay’ın şikayet dilekçesini okumasını istedi.

Sevindik, dilekçede yer alan, “KKTC’de günlük olarak yayınlanan Afrika gazetesinde 8 Aralık 2017 tarihli yayında TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açıkça hakaret etmekte. Kıbrıs Türk halkında derin öfke ve infial uyandırdı” ifadelerini okudu.

Reynar, Müfettiş İsa Sevindik’e, “Bu dilekçedeki ifadeler, Kıbrıslı Türk olarak sizi üzdü mü? Şaşırttı mı?” diye sordu. Sevindik, dilekçede garip bir şey görmediğini söyledi.

Sevindik, Reynar’ın “Bu çirkin bir yayın mı?” sorusuna ise “soruşturma neticesinde çirkinlik içerdiği ortadadır” diye yanıt verdi.

Reynar’ın “Derya Kanbay, diplomatik olarak suç duyurusunda bulunabilir mi?” sorusuna ise Sevindik, bu konuyu araştırmadığını söyleyerek cevapladı.

Reynar’ın, “Recep Tayyip Erdoğan, bu yayınla ilgili şikayetçi mi?” diye sorması üzerine Sevindik, Erdoğan’ın şahsen şikayette bulunmadığını, ancak dilekçede Erdoğan’ın ve TC halkının rahatsızlığının dile getirildiğini söyledi.

“Bizim hukuk sistemimizde bu dilekçe geçerli mi?” sorusuna tahkikat memurunun “hayır” diye yanıt vermesi üzerine savunma avukatı Reynar, yazının gerçekten Derya Kanbay’ın elinden çıkıp çıkmadığını araştırmamasının tahkikat eksikliği olduğunu iddia etti.

Sevindik, savunma avukatının soruları doğrultusunda, Recep Tayyip Erdoğan ile hiç görüşmediğini ve sadece televizyonlarda gördüğü bir kişi olduğunu dile getirdi.

Savunma avukatının sorusu doğrultusunda Sevindik’in TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın konuyla ilgili açıklamasının bilgisinde olmadığını söylemesi üzerine de avukat Tacan Reynar, “Kanbay ve Akdağ’ın konuyla ilgili açıklamalarını bilmemeniz tahkikat açısından çok önemli bir eksikliktir. Talimat aldın, mutlaka bu insanlar ceza alacak değil mi?” diye sordu.

Sevindik’in çok iyi bir tahkikat yaptığını ve konuyla ilgili 10 şikayet dilekçesi bulunduğunu söylemesi üzerine ise Reynar, “Yüzlerce kişi konuyla ilgili aradı ve şikayette bulundu diyorsun. Hepsinin şikayetini görev gereği almak zorundaydın. Davanızı ispat etmeniz için 10 kişi yeterli mi? İlk tanık olan Buray Büsküvütçü muteber bir kişi mi? Kriminal bir kişidir ve seçilme hakkı dahi yoktur” dedi.

Bunun üzerine Sevindik, Buray Büsküvütçü’nün de şikayet etme hakkı olduğunu söyledi.

Reynar, savcılığın resim dediği yayının fotoşop olmadığını savundu.

Sevindik, yayınla ilgili sanıklardan izahat istediğini ancak sanık Şener Levent’in ‘kolaj’ olduğunu söylediğini, kendi araştırmasında ise fotoşopla hazırlanan resim olduğunu tespit ettiğini belirtti.

Reynar, ilgili dönemde Erdoğan’ın Yunanistan’ı ziyaret ettiğini ve o dönemde Yunan basınının Erdoğan’ı eleştiri ve yayınlarını takip edip, etmediğini sordu.

Reynar, Yayınlanan yayında ‘Yunan gözüyle’ yazdığını anımsattı. Yunan gözüyle Recep Tayyip Erdoğan’ın bu şekilde görüldüğünü savundu. Sevindik, kendisine bu beyanda bulunmadıklarını söyledi.

banner134
Reynar, “O dönemde Yunanistan’da yaşanan gelişmeler ışığında Yunanlılar Erdoğan’ı bu gözle görmekteydi” derken, Sevindik ise, o dönemde Yunanistan ve Türkiye arasında sıcak ilişkiler olduğunu söyledi.

Avukat Tacan Reynar, “Tahkikatta hata yaptın. İlk olarak Afrika gazetesine gidip, yayının nasıl ve ne şekilde yapıldığını sormalıydın” dedi. Sevindik, ilk etapta yayında suç unsuru olup, olmadığını araştırdığını söyledi.

Reynar, Yunanistan’da bir gazetede bu yayının yapılıp yapılmadığının sadece internet ortamında araştırma yapılmasının ciddi bir tahkikat eksikliği olduğunu savundu.

Reynar ayrıca, konu yayında geçen “Yunan gözüyle” ifadesi olduğundan Rum tarafındaki gazetelerin yayın yapıp, yapmadığını araştırıp, araştırmadığını sordu.

Sevindik, “Tanınmayan bir ülke olduğumuz için Yunanistan’da tahkikat yapma şansımız yoktur. Siz de bunu çok iyi biliyorsunuz” dedi.

Reynar, tanığa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde basın özgürlüğüyle ilgili kararlarını okuyup okumadığını sordu. Sevindik, Yargıtay kararlarını okuduğunu söyledi.

Reynar, “AİHM kararlarını okusaydın bu yayının suç olmadığını görürdün” dedi. Reynar, AİHM’nin kararlarına göre bir ülkenin cumhurbaşkanının, bu gibi eleştirel yayınlara daha hoşgörülü yaklaşması gerektiğine dair görüşleri olduğunu aktararak, şu iddiaları ortaya koydu:

“Recep Akdağ, ‘bu insanlar yargılanacaklar’ talimatını verdi. Gerginliği yaratan Recep Tayyip Erdoğan’ın kışkırtıcı açıklamalarıdır. Yargılanmaları talimatını veren Akdağ’dır. Yayından sonra tepkiler doğdu. Bu yayının ardından, Erdoğan ve Akdağ tarafından, Afrika gazetesi hedef gösterildi ve ülkemizde bazı olaylar yaşandı. Yıllardır, muhalif olan Afrika gazetesinde birçok karikatür yayınlandı ancak bu kolaj seçilerek, bir proje hazırlandı. Doğrudan Afrika gazetesinin cezalandırılması veya kapatılması için süreç başlatıldı. Recep Akdağ ve Tayyip Erdoğan’ın Afrika gazetesini hedef göstermesiyle 22 Ocak olayları yaşandı. Dünyada en fazla gazetecilerin tutuklu olduğu yer Türkiye’dir. Aslında onlar bu yayından rahatsız oldular.”

Böyle bir projeden haberi olmadığını söyleyen Sevindik, yayının toplumda huzursuzluk yarattığını ifade etti.

Reynar, duruşmada Erdoğan’la ilgili bazı karikatür ve kolaj görselini, tanıtma olarak mahkemeye sundu.

Reynar, “Türkiye’de basın özgürlüğü açısından ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Zaman bizi özgürlüklerin kısıtlandığı bir sürece itiyor. Bu davalarla ona önayak oluyorsunuz” dedi.

Sevindik’in hakların yasalarla sınırlandığını söylemesi üzerine ise Reynar, “bu yayında kişilik hakkı ihlali var mı?” diye sordu.

Sevindik bu soruya, Erdoğan’ın şahsen şikayetçi olmamasının soruşturmayı engellemeyeceği görüşünü ortaya koyarak cevap verdi.

Reynar, bu yayın ile TC ile KKTC arasındaki ilişkinin etkilenmediğini savunarak şunları söyledi:

“Dünyaca tanınmış gazetecilere bu davaları getirerek zulüm ediyorsunuz. Erdoğan ve Recep Akdağ’ın Afrika gazetesini hedef göstermesiyle 22 Ocak olaylarında faşistler Kıbrıslı Türklerin sesi olan Afrika gazetesine saldırdı ve bu olaylar tarihimize kara bir leke olarak geçti. Öç alma niyetiyle bu davalar ikame edildi. Bu davalar öyle bir davadır ki, bu ülkede yıllardır yayın yapan basın özgürlüğünün sesini kısma, haddini bildirme amacı gütmektedir. Basın özgürlüğüne karşı taarruzun başlangıcıdır. Bu davalar KKTC basının sesini kısma, haddini bildirme amacı adına açılmış davalardır. Basına karşı taarruzun başlangıcıdır. Yapılan tahkikatın amacı Afrika gazetesinin yayın yapmasına son verilmesi midir? Davanın açılma sebebi doğrudan Büyükelçilik kanalıyla Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifiyle Afrika gazetesinin cezalandırılmasıdır.”

Savcı Atıcı ve tanık iddiaları reddetti.

Yargıç Cenkay İnan, tanıklarını dinlenmesine devam edilmek üzere davayı 25 Ekim’e erteledi.

 

Şener Levent’in Tayyip Erdoğan’a açtığı dava da dün görüşüldü

Afrika gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent’in Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Ocak’ta çıkan olayları azmettirdiğine yönelik açtığı dava da dün görüşüldü.

Kıdemli Yargıç Musa Avcıoğlu’nun huzurunda görüşülen dava da Şener Levent şahsen hazır bulundu.

Mahkemede söz alan Şener Levent, “İstidada değişiklik yapmadım. Erdoğan’a dava açtım. Tebliğ etmek mahkemenin görevidir” dedi.

Mahkeme davayı kararı okunmak üzere 22 Ekim’de saat 11.30’a erteledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75