banner6

Rum kuryeye 4 yıl hapis

banner37

Güney Kıbrıs’tan kuzeye para karşılığı kuryelik yaparak, 136 gram 580 miligram ağırlığında hintkeneviri ithal eden İoannis Tsiatsiou, hapse mahkum edildi

Rum kuryeye 4 yıl hapis
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

 

Güney Kıbrıs’tan kuzeye para karşılığı kuryelik yaparak, 136 gram 580 miligram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde ithal eden Kıbrıslı Rum İoannis Tsiatsiou, 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Atilla Enver Etkin hazır bulundu.

Başkan Fadıl Aksun, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup, mahkûm ettiklerini açıkladı.

Fadıl Aksun, olgulara bakıldığında sanığın para kazanmak gayesiyle uyuşturucu ticaretine aracılık yapıp, ülkemize uyuşturucu ithal ettiğini kaydetti.

Aksun, sanığın uyuşturucu ithal edip, kâr elde etmeyi amaçlamasını, uyuşturucu ithal ederek ülkemizde yaşayan insanların uyuşturucu temin etmemesi için başlatılan mücadeleyi sekteye uğratmasını, bu suçu işlerken olgulardaki bahsi geçen kişiyle bu suçu önceden planlayarak işlemesini, uyuşturucunun külliyetli sayılabilecek miktarda oluşunu aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

banner134

Başkan Fadıl Aksun, “Bu suç, ülkemizde son dönemlerde artışı ciddi boyutta olup, ciddi ve vahim suçlar kapsamında değerlendirilir” dedi.

Yüksek Mahkeme’nin, yaygın ve vahim suçlarda, ciddi cezalar verilmesi gerektiğine vurgu yaptığını dile getiren Aksun, kamu sağlığı ve toplum huzurunu bozan uyuşturucu suçlarına kanun koyucunun azami 15 yıla kadar hapislik öngörerek, bu suçların vahametinin ortaya konduğuna dikkat çekti.

Aksun, Yüksek Mahkeme’nin kararlarında, uyuşturucu suçlarında hafifletici unsurlara gereğinden fazla ön planda tutulmaması gerektiğine değindiğini kaydetti.

Aksun, kararda özetle şu hususlara değindi:

“Uyuşturucu ticaretinde kuryelik yapan sanığa ve sanık gibi bu tür suçları işleyen veya işleme eğiliminde olan kişilere kamu yararı gereği caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmeli. Bu nedenlerle sanığa verilecek en uygun ve adil ceza hürriyeti bağlayıcı ceza vermek olacaktır. Sanık kolay para kazanmak için bir hafta önce tanıştığı ve soyadını dahi bilmediği bir kişiye itibar ederek, bu ülkenin insanlarına uyuşturucu temininde aracılık yapmaya tevessül etmesi, bu ülkenin insanlarının sağlığını tehlikeye atacak şekilde uyuşturucu ithal ediyor oluşu ve aklındaki tek hususun para kazanmak düşüncesi oluşunu kabul etmemiz mümkün değildir. Kamu düzeni ve sağlığı ve devlet otoritesini hiçe sayanlara caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmelidir.”

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Aksun, sanığa oybirliği ile 4 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104