“Rüşvet aldığı belirlendi”

banner37

“Haksız Mal Edinme”, “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebi”, “Resmi Sırları İfşa Etme”, “Görevi Kötüye Kullanma” ve “Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat” suçlamalarıyla tutuklanan Polis Müfettişi Gülay Bayram Çekici’nin aleyhine “Kamu Görevlisinin Rüşvet Alması” suçu da eklendi

banner87
“Rüşvet aldığı belirlendi”
banner90
banner8

RÜŞVET ALDIĞINA DAİR ÜÇ İFADE TEMİN EDİLDİ… Meselenin soruşturma subayı olan Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ dünkü ek tutukluluk duruşmasında, devam eden soruşturmada Müfettiş Gülay Bayram Çekici’nin aleyhine “Kamu Görevlisinin Rüşvet Alması” suçunun da eklendiğine vurgu yaptı. Kızıltuğ, bu konuda üç ifade temin edildiğine işaret etti. Kızıltuğ, soruşturma kapsamında, zanlının bir akrabasının adına açtığı hesaba yatırdığı paraları, daha sonra kendisi ve çocuklarının adına çevirdiğinin ve bu paranın yasal olmayan yollardan edinildiğinin belirlendiğini söyledi.

CEP TELEFONUNUN ŞİFRESİ KIRILDIBaşmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, Müfettiş Gülay Bayram Çekici’nin emare olarak alınan ve şifresini söylemediği cep telefonunun da şifresinin kırıldığını açıkladı. Bu telefonun incelemeye alındığını, diğer telefonunda ise yaklaşık 70 bin resmin incelendiğini, bunların bazılarının delil niteliği taşıdığını söyledi. Kızıltuğ, zanlıya ait iki cep telefonunun haricinde, evinden alınan 5 cep telefonunun daha incelendiğini belirtti.

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adli Bölüm’de görev yapan ve hem teyzesine ait bazı malları hile ile tasarrufuna geçirmek, hem yasadışı yollardan 341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL nakit para, ziynet eşyaları, bir apartman dairesi ve Esentepe’de bir araziyi hile ile zimmetine geçirmek, hem de aleyhinde soruşturma olan bir şahısla görüşüp, polis baskınlarından korumak adına “rüşvet talep ettiği ve aldığı” iddiasıyla tutuklanan Müfettiş Gülay Bayram Çekici’nin tutukluluk süresi 6 gün daha uzatıldı.

Polis, Gülay Bayram Çekici’nin evinde gayri yasal olarak bulundurduğu gizli ibareli resmi belgeler ile soruşturma dosyaları, dizüstü bilgisayarlar, hard-diskler, CD ve diğer emarelerin halen incelendiğine vurgu yaptı.

“Haksız Mal Edinme”, “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebi”, “Resmi Sırların İfşası”, “Görevi Kötüye Kullanma”, “Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat” ve “Kamu Görevlisinin Rüşvet Alması” suçlamalarıyla tutuklu bulunan zanlı Gülay Bayram Çekici, dün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Dünkü ek tutukluluk duruşmasında, zanlının avukatları Buğra Akter ve Mustafa Algun da hazır bulundu.

“Aleyhinde 6 ayrı ciddi soruşturma açıldı”

Yargıç Gülay Süleymanoğlu’nun huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Fırat Kızıltunçlar, Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ’u tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Kızıltuğ, zanlı Gülay Bayram Çekici’nin 9 Ocak 2017 ile 3 Ocak 2019 tarihleri arasında “Haksız Mal Edinme” ve 2016 yılında “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebinde Bulunması”, “Gizli Bilgilerin İfşası”, “Görevi Kötüye Kullanma”, “Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat” ve “Kamu Görevlisinin Rüşvet Alması” suçlarından methaldar olduğunu belirtti.

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, 28 Mart 2019 tarihinde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından alınan dilekçede, zanlının bir akrabasının TC İş Bankası’nda bulunan para ve altınlarını zimmetine geçirdiği, Girne’de ikamet ettiği apartman dairesi ve Esentepe’deki araziyi kendi adına devraldığına ilişkin şikayette bulunulduğunu anımsattı.

“341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL’yi

kendi ve çocuklarının adına yatırdı”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlı Gülay Bayram Çekici’nin bir bankada aile yakını adına olan 341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL’yi kendi ve çocuklarının adına yatırdığına vurgu yaptı.

Kızıltuğ, soruşturma kapsamında, zanlının bir akrabasının adına bir bankada hesap açıp, para aktardığı hesaptaki konu paraları daha sonra kendisi ve çocuklarının adına çevirdiğinin ve bu paranın yasal olmayan yollardan edinildiğinin belirlendiğini belirtti.

“Hesabına 43 bin sterlin, 39 bin Euro yatırıldı”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlı Gülay Bayram Çekici’nin bir bankada kendi hesabına 43 bin sterlin, 39 bin Euro yatırıldığına vurgu yaptı.

Kızıltuğ, zanlı Çekici’nin son zamanlarda yüksek meblağlı harcamalar yaptığının belirlendiğini söyledi. Zanlının mal varlığındaki değişimleri, bağlı olduğu kuruma bildirmediğini söyleyen Kızıltuğ, kendisine yazılan yazı doğrultusunda zanlının PGM’ye yazılı izahatta bulunduğunu belirtti.

“Polis baskınlarına karşı rüşvet talep ettiği iddiası var”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlı Gülay Bayram Çekici’nin 2016’nın Haziran ayında, aleyhinde soruşturma olan ve yasadışı işler yapan bir şahısla görüştüğünü ve ona hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili gizli ibareli bir yazıyı gösterip, polis baskınlarına karşı rüşvet talep ettiği iddiasıyla da soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Kızıltuğ, zanlı Gülay Bayram Çekici’nin 20 Ağustos’ta soruşturma maksatlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’ne celp edildiğini mahkemeye aktardı.

Kızıltuğ, zanlının 21 Ağustos’ta 14.45’te tutuklandığını belirterek, mahkeme emriyle üzerinde, arabasında ve evinde arama yapıldığını anımsattı.

“Mali Şube’nin dosyalarındaki kayıp resmi belgeler bulundu”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, yapılan aramalarda zanlı Gülay Bayram Çekici’nin yetkisiz olarak bulundurduğu gizli ibareli resmi evrak ile soruşturma dosyaları, dizüstü bilgisayarlar, hard-diskler, CD ve emarelerin bulunarak emare alındığını anımsattı.

Kızıltuğ, binlerce belgenin ön incelemesinin yapıldığını ayrıca belgelerin arasında Mali Şube tarafından soruşturması devam eden ve dosyalarda kayıp olduğu belirlenen belgelerin belirlendiğine dikkat çekti.

“Cep telefonunun şifresi kırıldı”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, 23 Ağustos’tan bugüne zanlının 6 günlük tutukluluk süresinde 13 ifade alındığına vurgu yaptı.

Zanlıdan alınan iki ayrı cep telefonundan açık olanın içinden 70 bin adet fotoğrafın incelendiğine değinen Kızıltuğ, 6 saatte incelenebilen 70 bin görüntüden 10’unun emare olabileceğini kaydetti.

Kızıltuğ, zanlının şifresini vermediği cep telefonunun şifresinin kırıldığını ve inceleneceğini belirtti. Kızıltuğ, ayrıca evinden alınan 5 ayrı cep telefonunun da dökümünün talep edildiğini anlattı.

Kızıltuğ, laptop gibi dijital emarelerin analiz neticelerinin beklendiğine, 50 kişiden daha ifade alınması gerektiğine işaret edip, zanlının aleyhine “Kamu Görevlisinin Rüşvet Alması” suçunun eklendiğine dikkat çekti.

Kızıltuğ, zanlının rüşvet almasıyla ilgili şahadet tespit edildiğini ve üç tanıktan ifade alındığını anlattı.

Zanlının alınacak ifadelere, soruşturulacak şahıslara etki edebileceğine vurgu yapıp, bu aşamada 6 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Avukatları süreye itiraz etmedi

Zanlı Gülay Bayram Çekici’nin avukatı Buğra Akter ve Mustafa Algun tutukluluk süresine itiraz etmedi.

Avukat Akter ve Algun, Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ’u tahkikatla ilgili sorguladı. Avukat Akter, müvekkilinin doktor kontrolünden geçirilmesini talep etti.

Yargıç Gülay Süleymanoğlu, tahkikatla ilgili birçok hususa değinerek, zanlının serbest kalması halinde tahkikata etki edebileceğinin açık olduğuna bulgu yaptı ve 6 gün daha tutuklu kalmasına onay verdi.

Yargıç Süleymanoğlu, zanlının ayrıca doktor kontrolünden geçirilmesine direktif verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75