“Rüyamda ‘teslim olursan seni affederim’ dedi”

banner37

Obsanje Adeola Owoyalr’ı öldürdükten sonra Nijerya’ya kaçan ve İstanbul’da yakalandıktan sonra 29 Eylül’de KKTC’ye iade edilen Ehiremen Sunday Osemeahon’un, Nijerya’dan İstanbul’a dönerken yakalandığı öğrenildi

“Rüyamda ‘teslim olursan seni affederim’ dedi”
banner90
banner99

“TESLİM OLMAYA GELECEKTİM”… Osemeahon’un polise verdiği gönüllü ifadesinde, cinayeti para için işlediğini itiraf ettiği belirtilirken, yakın çevresine de, Owoyalr’ın rüyasına gelerek kendisine “teslim olursan seni affederim” dediğini, bu nedenle de teslim olmak için Kıbrıs’a geri dönmeye karar verdiğini söylediği öğrenildi. Osemeahon’un yakınlarına, Kıbrıs’a dönüp teslim olmak için yola çıktığını söylediği de iddia edildi.

TÜRKİYE EMNİYETİNDEN İŞBİRLİĞİ İSTENDİ… Cinayetin ardından Nijerya’ya kaçtığı belirlendikten sonra, her ihtimale karşılık Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nün Türkiye Emniyet Genel Müdürlüğü’nden zanlıyla ilgili bilgileri vererek işbirliği talep etmesi, Osemeahon’un yakalanmasında en önemli etken oldu. Elde edilen bilgilere göre, Osemeahon’un, Nijerya’dan İstanbul’a geldiği sırada havaalanında muhaceret işlemi yaptırırken yakalandı ve KKTC polisine teslim edildi.

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da üç ay önce 33 yaşındaki Nijerya uyruklu Obasanje Adeola Owoyalr’ı öldürüp, aracının bagajına koyarak, yurtdışına kaçan ve Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nün ısrarlı takibiyle İstanbul’da yakalanarak KKTC’ye iade edilen Ehiremen Sunday Osemeahon, yargılanıncaya kadar cezaevine gönderilirken, Osemeahon ile ilgili ilginç bilgilere de ulaşıldı.

Polise verdiği gönüllü ifadesinde, cinayeti para için işlediğini itiraf eden Osemeahon’un yakın çevresine de, Owoyalr’ı rüyasında gördüğünü ve kendisine “teslim olursan seni affederim” dediğini, bu nedenle de Kıbrıs’a dönüp teslim olmak için Nijerya’dan yola çıktığını, ancak İstanbul’da yakalandığını söylediği öğrenildi.

Tedbir işe yaradı

Cinayetin ardından Nijerya’ya kaçtığı belirlendikten sonra, her ihtimale karşılık Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nün Türkiye Emniyet Genel Müdürlüğü’nden zanlıyla ilgili bilgileri vererek işbirliği talep etmesi, Osemeahon’un yakalanmasında en önemli etken oldu.

Elde edilen bilgilere göre, Osemeahon’un, Nijerya’dan İstanbul’a geldiği sırada havaalanında muhaceret işlemi yaptırırken yakalandı ve durum KKTC polisine bildirildi.

Bu bilginin ardından Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nden bir ekip İstanbul’a giderek, 29 Eylül’de Osemeahon’u teslim alarak, KKTC’ye getirdi.

Cezaevine gönderildi

Ehiremen Sunday Osemeahon, “Taammüden adam öldürme”, “Adam öldürme” ve “Soygun” suçlarından ileride yargılanmak üzere teminat talebiyle dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Obasanje Adeola Owoyalr’ın cesedinin bulunmasının ardından, Osemeahon’un suç ortağı olarak tutuklanan Christian Osemudiamen Akhimemona da daha önce yargılanmak üzere cezaevine gönderilmişti.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, İddia Makamı adına Savcı Fuat Emirtaneoğlu, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan Müfettiş Muavini Feyyaz İneci’yi tanık olarak dinletti.

“Zanlı öldürdüğünü ve parasını gasp ettiğini itiraf etti”

   Mahkemede yeminli şahadet veren İneci, 1 Temmuz’da Obasanje Adeola Owoyalr’ın öldürülmesiyle ilgili aranan ve 4 Temmuz’da yurtdışına kaçan zanlı Ehiremen Sunday Osemeahon’un 29 Eylül’de tespit edilerek tutuklandığına vurgu yaptı.

   Müfettiş Muavini İneci, zanlının 30 Eylül’de gönüllü ifade verip, maktulü öldürdüğünü ve henüz tespit edilemeyen miktarda parasını aldığını itiraf ettiğine dikkat çekti.

   İneci, 33 yaşındaki Obasanje Adeola Owoyalr’ın arkadaşlarının 1 Temmuz’da polise giderek Owoyalr’ın kayıp olduğunu bildirdiğini ve maktulun kullanımında bulunan ML 918 plakalı aracın 8 Temmuz’da Lefkoşa’nın Okullar Yolu bölgesindeki Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nun yakınındaki bir toprak alanda park edilmiş bir vaziyette bulunduğunu, aracın bagajında da çürümeye başlayan bir erkek cesedinin bulunduğunu anımsattı.

İneci, akabinde cesedin 33 yaşındaki Nijerya uyruklu Obasanje Adeola Owoyalr’a ait olduğunun tespit edildiğini ifade etti.

 Müfettiş Muavini Feyyaz İneci, maktule yapılan otopside kesin ölüm sebebinin “kesici/ezici alet yaralanması, çok parçalı kafa kemikleri kırığı ve beyin doku yaralanması” olduğunun belirlendiğini söyleyerek maktulun cinayete kurban gittiğini vurguladı.

“Maktul ve zanlı 1 Temmuz’da buluştu”

Söz konusu cesedin bulunmasının ardından polisin geniş çaplı soruşturma başlattığını kaydeden İneci, soruşturma neticesinde 1 Temmuz’da, maktulle zanlının Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde buluştuğunu ve zanlının kaldığı apartmana giriş yaptığının tespit edildiğini anlattı.

banner134
 Feyyaz İneci, zanlının kalmakta olduğu odada, duvarda ve yerlerde maktule ait olduğu belirlenen kan lekelerinin tespit edildiğine dikkat çekti.

Tahkikatın tamamlandığını belirten İneci, zanlının tutuklu yargılanmasını talep etti.

Yargıç Temay Sağer, işlenen suçun ciddiyetine vurgu yapıp, zanlının üç ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2019, 12:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75