banner6

Sabıkalı genç cezaevine yollandı

banner37

PGM'ye bağlı narkotik polisinin uyuşturucu madde suçundan tutukladığı, biri sabıkalı 3 genç aleyhine yürüttüğü soruşturma tamamlandı… 2 kişi teminatla serbest kaldı

Sabıkalı genç cezaevine yollandı
banner151

Sedef BOŞNAK

Narkotik polisinin uyuşturucu madde suçundan tutukladığı biri sabıkalı 3 genç aleyhine yürüttüğü soruşturma tamamlandı.

Meseleyle ilgili benzer suçlardan sabıkalı olan Mehmet Kırlar, yargılanıncaya değin 1 ay süresince cezaevine gönderilirken, ilk kez tutuklanan Mehmet Sait Özpinici ve Bekir Baran isimli üniversite öğrencisi gençler 2’şer bin TL nakdi teminat karşılığında serbest kaldı.

İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Serhan Bundak, meseleyle ilgili bilgi vermesi için, PGM'ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü'nde görev yapan Mahir Türe’yi yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Mahir Türe, 23 Kasım 2017’de, aldıkları bir bilgi ışığında, saat 17.30 sıralarında, Gazimağusa’daki

Çanakkale Ortaokulu’nun bulunduğu sokakta, Mehmet Sait Özpinici’yi, içerisinde 80 miligram uyuşturucu madde olan tütünle karışık sarma sigarayı içtiği sırada suçüstü tespit ederek tutukladığını belirterek, adı edilenin üzerinde yaptığı aramada cebindeki 2 ayrı kâğıtta sarılı 223 miligram ağırlığındaki uyuşturucu maddeyi bularak emare aldığını anımsattı.

Bahse konu olay yerinde kaldırımda oturan Bekir Baran’ı da tutukladığını kaydeden tanık polis, yaptığı ileri soruşturmada konu maddenin Mehmet Kırlardan temin edildiğini öğrendiğini dile getirdi.

Zanlı Mehmet Kırlar’ı evinin bahçesinde içerisinde tütünle karışık 767 miligram uyuşturucu madde olan sarma sigara içerken tespit edip makul güç kullanarak tutukladığını kaydeden tanık polis, evde yaptığı aramada çöp kovası içerisinde, içinde tütünle karışık 98 miligram sarma sigara izmariti bularak emare zapt ettiğini dile getirdi.

Kırlar, suç işleyip kaçabilir

Tanık polis, öğrenci olan Mehmet Sait Özpinici ve Bekir Baran’a “uyuşturucu madde alma ve tasarruf” suçundan, benzer suçtan birçok sabıkası olup uyuşturucu madde ithal suçundan teminatlı olduğu süre içinde konu suçu işleyen Mehmet Kırlar’a da “uyuşturucu madde verme ve tasarruf” suçundan yazılı dava tebliğ ettiğini belirtti. Kırlar’ın sadece tasarruf suçunu kabul ettiğine vurgu yapan tanık polis, mahkemeden öğrenci olan Özpinici ve Baran’ı uygun bir teminata bağlamasını, benzer sabıkası olup yeniden suç işleme ve kaçma ihtimali olan Kırlar’ı da davaları sonuçlanıncaya değin cezaevine göndermesini istedi.

İtiraz var

Zanlı Mehmet Sait Özpinici ve Bekir Baran’ı Avukat Mustafa Kocatürk, Mehmet Kırlar’ı da Avukat Tevfik Pilli savundu.

Avukat Tevfik Pilli, cezaevi talebine itiraz etti ve polisin, zanlılar arasında adaletsizce ayrım yapmakla suçladı.

Pilli, KKTC vatandaşı olan müvekkilinin, babasına bağlı bir kişi olduğunu beyan ederek, kendisi aracılığıyla ülkeden kaçmayacağına dair söz verdiğini anlattı ve teminatla serbest bırakılmasını istedi.

Savcı Bundak ise itiraza hitabında yanıt verdi ve zanlılar arasında adalet gereği ayrım yapıldığına vurgu yaptı.

Ciddi suçlar

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren Yargıç Gökan Asafoğulları, konu suçların ciddi ve vahim olduğuna vurgu yaparak, konu suçlara uzun süreli hapislik cezaları verildiğine dikkat çekti.

Gökan Asafoğulları, Mehmet Kırlar’ın sabıkalı olup, teminatlı olduğu süre içerisinde benzer suç işlediğini göz ardı edemeyeceğine vurgu yaptı.

Asafoğulları, Mehmet Kırlar’ı yargılanıncaya değin 1 ay süresince hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilirken, ilk kez tutuklanan Mehmet Sait Özpinici ve Bekir Baran’ı da 2’şer bin TL nakdi teminat karşılığında serbest bıraktı.

Yargıç ayrıca, Mehmet Sait Özpinici ve Bekir Baran’ı da KKTC’den çıkışını yasaklayıp, lehlerine KKTC vatandaşı birer kefilin 75’er bin TL’lik kefalet senedi imza edip, haftanın 2 günü polis karakoluna giderek ispatı vücut etmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2017, 10:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110