Sabıkalılar cezaevine gitti,sabıkasız olan serbest kaldı

banner37

Gazimağusa’da, uyuşturucu kullandıkları sırada, yakalandıkları polisin elinden koşarak kaçan 3 gençten 1’i olan A.Y. de Lefkoşa’da yakalandı. Gençler, sabıka durumlarına göre teminata bağlandı

banner87
Sabıkalılar cezaevine gitti,sabıkasız olan serbest kaldı
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da, bir petrol istasyonuna gelen araç içerisinde, uyuşturucu içen 3 gençten 1’ini elinden kaçıran polis, A.Y., isimli genci günler sonra Lefkoşa’da yakaladı. Y.T., U.E.T. ve A.Y., dün Gazimağusa’da mahkeme huzuruna çıkarıldı ve ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı.


Meseleyle ilgili tutuklanan Y.T., işlediği suçlardan ileride yargılanmak üzere diğer şartların yanı sıra 3 bin TL nakdi teminata bağlanırken, cezaevinden yeni çıkıp çok sayıda cürüm dahil benzer sabıkası olan U.E.T. ve A.Y.’yi ise hükümsüz tutuklu olarak 45 günü geçmeyen bir süre Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.


Cezaevine gitmek istemeyen zanlılardan U.E.T.’nin hücrede sinir krizi geçirip, polislere direnç gösterip kendi kendine zarar verdiği öğrenildi.


Kendi elini hafif şekilde yaralayan U.E.T. hastaneye götürülerek tedavi edildi.

Tahkikat bitti


Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Hazan Aksun’un huzurunda gerçekleşen dünkü duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı İlhan Damdelen, meseleyle ilgili talebi aktarması için, PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan Mahir Türe’yi yeminli şahadete çağırdı.


Tanık polis Mahir Türe, zanlıların, Gazimağusa ve Lefkoşa’da meydana gelen kanunsuz uyuşturucu madde alma ve tasarruf suçlarından methaldar olduklarını söyledi ve 17 Temmuz 2019’da, saat 10.00’da, bir polisin, zanlıların şüpheli hareketlerini görmesi üzerine, Gazimağusa’da faaliyet gösteren bir benzin istasyonuna gelen KC 679 plakalı araç içerisinde arama yapıldığını anımsattı.

  Zanlı U.E.T.’nin yönetimindeki araçta biri Y.T. olan 2 yolcunun bulunduğunu kaydeden tanık polis, araçta yolcu olup polisi görmesi üzerine koşarak kaçan A.Y.’yi günler sonra Lefkoşa’da tespit edilip tutuklandığını anlattı.


Tanık polis, içerisinde tütünle karışık sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olan birer sarma sigara içen zanlılar aleyhindeki soruşturmasını tamamladığını ifade ederek, daimi adresi bulunmayan zanlılardan 2’sinin kabarık suç dosyasına değindi.


Zanlı U.E.T.’nin 15, A.Y.’nin de 11 sabıkası olduğunu anlatan tanık polis, mahkemeden Y.T.’yi uygun bir teminata, U.E.T., ve A.Y.’yi ise cezaevine göndermesini talep etti.


Huzurundaki şahadeti değerlendiren yargıç, KKTC dışına çıkmaktan men ettiği Y.T.’yi 3 bin TL nakdi teminata bağladı.


Ayrıca Y.T. aleyhine KKTC vatandaşı 1 kefilin de 50 bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini isteyen yargıç, cezaevinden yeni çıkıp çok sayıda cürüm dahil benzer sabıkası olan U.E.T. ve A.Y.’yi ise hükümsüz tutuklu olarak 45 günü geçmeyen bir süreliğine Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75