“Sadece yemek götürdüm, cinayetle ilgim yok”

banner37

Nijerya uyruklu Obasanje Adeola Owoyalr’ın öldürülmesi olayıyla ilgili tutuklanan 11 yabancı uyruklu zanlının kaldığı apartmana olay günü girdiği tespit edilen Dimilola Biliques Sulyman isimli bir de kadın tutuklandı

“Sadece yemek götürdüm, cinayetle ilgim yok”
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da Okullar Yolu üzerinde, Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nun yakınında bulunan toprak alanda, park halindeki bir aracın bagajında bulunan 33 yaşındaki Nijerya uyruklu Obasanje Adeola Owoyalr cinayetiyle ilgili tutuklanan 11 kişinin ardından bir de kadın zanlı tutuklandı.

Şüpheli olarak tutuklanan zanlı Dimilola Biliques Sulyman, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Mahkemede söz alan zanlı Sulyman, “Beni Cristian Osemud İamen Akhimemona aradı. Yemek istedi ve alıp götürdüm. Saçımı yaptırmam için bana para verdi. Olayla alakam yok” dedi.

Bölge sakinlerinin 8 Temmuz’da park halindeki ML 819 plakalı araçtan çevreye kötü koku yayıldığını ihbar etmesi üzerine, battaniyeye sarılı ve ayakları da battaniyenin üzerinden kemerle bağlanmış bir şekilde bulunan Nijerya uyruklu genci öldürdükleri gerekçesiyle tutuklanan, zanlılar Cristian Osemud İamen Akhimemona, Eustese İsesele, Oba Francis, Jonhattan Osukomudu, Jeffrey Oziegbe İkpotokin, Marvellous Oboh, İkponmwosa Clıffordonıgho, Lewis Osemudiamhen İbhasuemonjie, Nicolas İbhasuemonjie, Friday Destiny Moses ve Achazie Emeka aleyhinde 8 günlük tutukluluk emri alınmıştı. Zanlılar, 23 Temmuz’da yeniden mahkemeye çıkarılacak.

Kıdemli Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü davada, İddia Makamı adında Savcı Aysın Bilgin, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan Müfettiş Muavini Feyyaz İneci’yi tanık olarak dinletti.

“Cinayete kurban gitti”

Mahkemede yeminli şahadet veren İneci, 33 yaşındaki Obasanje Adeola Owoyalr’ın arkadaşlarının 1 Temmuz’da polise giderek Owoyalr’ın kayıp olduğunu bildirdiğini belirtti.

banner134
Müfettiş Muavini İneci, polisin yaptığı araştırma neticesinde maktulun kullanımında bulunan ML 918 plakalı aracın Lefkoşa’nın Okullar Yolu bölgesindeki Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nun yakınındaki bir toprak alanda park edilmiş bir vaziyette bulunduğunu anımsattı.

İneci, söz konusu araçta yapılan aramada, aracın bagajında battaniyeye sarılı çürümüş bir erkek cesedinin bulunduğunu ve akabinde cesedin Owoyalr’a ait olduğunun tespit edildiğini ifade etti.

Müfettiş Muavini Feyyaz İneci, maktule yapılan otopside kesin ölüm sebebinin “kesici/ezici alet yaralanması, çok parçalı kafa kemikleri kırığı ve beyin doku yaralanması” olduğunun belirlendiğini söyleyerek maktulun cinayete kurban gittiğini vurguladı.

“Dimilola da apartmana gitti”

Söz konusu cesedin bulunmasının ardından polisin geniş çaplı soruşturma başlattığını kaydeden İneci, soruşturma neticesinde maktulun 1 Temmuz’da, daha önce mahkemeye çıkarılarak tutuklanan 11 zanlının kaldığı apartmana giriş yaptığının tespit edildiğini yineledi.

Feyyaz İneci, zanlı Dimilola Biliques Sulyman’ın da olay günü konu apartmana girdiğinin tespit edildiğini ve 16 Temmuz’da tutuklandığını belirtti.

İneci, zanlının bazı beyanlarda bulunduğunu ve bu beyanların araştırılması gerektiğini söyleyerek, zanlının iki gün tutuklu kalmasını talep etti.

Kıdemli Yargıç Cenkay İnan, meselenin ciddiyetine vurgu yapıp, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlının iki gün süreyle poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75