Sağlık merkezini bastılar, ortalığı birbirine kattılar

banner37

Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde sağlık çalışanları, bir hastanın yakınları tarafından darp edildi

banner87
Sağlık merkezini bastılar, ortalığı birbirine kattılar
banner90
banner8

SAĞLIK MERKEZİNİN KAPISINI KIRIP, SALDIRDILAR… Hırsızlık suçundan 5 yıl hapse mahkum edilen Aziz Topaloğluları’nın bir yakını mahkeme kararını duyunca fenalık geçirdi. Ambulansla Güzelyurt Sağlık Merkezi’ne kaldırılan hastanın yakınları müdahale sırasında merkezin kapısını kırıp içeriye girdi ve sağlık çalışanlarını darp etti. Polis, babasının kendisine gösterilmediği gerekçesiyle doktoru darp eden Hayriye Topaloğluları gözaltına alındı. Sağlıkta örgütlü TIP-İŞ, KTHES, KTAMS, KAMU-SEN ise, kamu sağlık çalışanlarının can güvenliğinin sağlanamadığı gerekçesiyle Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde 112 hizmetleri dışında hiçbir sağlık hizmetinin verilmeyeceğini açıkladı.

Güren TİLKİ

Sadrazamköy’deki 4 villadan hırsızlık yapan Aziz Topaloğluları’nın mahkeme kararıyla 5 yıl hapis cezası aldığını duyan aile bireylerinden biri fenalık geçirerek ambulansla Güzelyurt Sağlık Merkezi’ne kaldırıldı.

Söz konusu şahsa müdahale edildiği sırada hastanın yakınları, hastayı görmelerine engel olunduğu gerekçesiyle sağlık merkezini bastı ve görevli hekimler, hemşireler, ambulans şoförleri ile güvenlik görevlisini darp etti.

Olay esnasında babasının kedisine gösterilmediği gerekçesiyle görevli doktoru darp eden Hayriye Topaloğluları, gözaltına alındı. Önceki gün bölgede meydana gelen fırtına nedeniyle sağlık merkezinin güvenlik kameralarının arızalandığı ve çalışmadığı öğrenildi.

Öte yandan sağlıkta örgütlü Kıbrıs Türk Kamu Hekimleri Sendikası (TIP-İŞ), Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası (KTHES), Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN) ise, kamu sağlık çalışanlarının can güvenliğinin sağlanamadığı gerekçesiyle Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde 112 hizmetleri dışında hiçbir sağlık hizmetinin verilmeyeceğini açıkladı.

Özhuy: Muayene esnasında merkezi bastılar herkesi darp ettiler

KIBRIS’a konuşan Güzelyurt Sağlık Merkezi Sorumlu Hekimi Şerife Özhuy, mahkeme tarafından çocuğun hapis cezası aldığı öğrenen bir kişinin evinde fenalık geçirdiğini ve acil merkezine gelen ihbar sonucu, ambulansla hastanın evinden alındığını söyledi.

Ambulans gelmeden hasta yakınlarının merkezin önüne geldiğini ifade eden Özhuy, hasta ambulansla merkeze getirildikten sonra kendisi tarafından muayene edildiği, kalp tetkikleri yapıldığı esnada bir anda 20 kişinin merkezin giriş kapısını kırarak içeriye girdiğini belirtti.

Özhuy, aile yakınlarının içeriye girer girmez güvenliği, hemşireleri, ambulans şoförlerini ve doktorları darp ettiğini söyledi.

Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde 112 hizmetleri dışında hiçbir sağlık hizmeti verilmeyecek

Sağlıkta örgütlü Kıbrıs Türk Kamu Hekimleri Sendikası (TIP-İŞ), Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası (KTHES), Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ile Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN), yaşanan olay üzerine eylem kararı aldı.

Sendikalar tarafından yapılan ortak açıklamada şöyle denildi:

“Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde görevli hekimler, hemşireler, ambulans şoförleri ve güvenlik görevlisi, poliste tutuklu bulunan bir şahsın yakınları tarafından darp edilmiştir. Kamu sağlık çalışanları olarak can güvenliğimizin bile sağlanamadığı bu ortamda sağlık hizmeti vermek artık mümkün değildir.

Sağlıkta örgütlü sendikalarımızın aldığı ortak karar doğrultusunda 25 Ekim 2019 tarihinden itibaren Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde 112 hizmetleri dışında hiçbir sağlık hizmetinin verilmeyeceğini ve idarenin güvenlik zafiyetleri başta olmak üzere kamu sağlık merkezlerimizin eksikliklerini gidermemesi halinde eylemlerimizin artarak devam edeceğini kamuoyuna duyururuz.

Bununla birlikte bahsi geçen olaya karışan ve kamu sağlık çalışanlarını darp eden kişilerle ilgili yasal soruşturma ve cezai işlem sürecinin başlatılması için Sağlık Bakanlığı ve Polis Genel Müdürlüğü’nü göreve davet eder; sürecin takipçisi olacağımızı bildiririz.”

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2019, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75