banner6

‘Sahte AdaPass’ yaptıran bir kişi daha tutuklandı 

banner37

Özel şirket çalışanı C.M.’nin aracılığı ile sahte AdaPass kaydı yaptırıp yurtdışına çıkış yapan B.B. isimli genç, adaya dönünce yakalandı

‘Sahte AdaPass’ yaptıran bir kişi daha tutuklandı 
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Ülkemizde ciddi yankı uyandıran “sahte AdaPass” meselesiyle ilgili bir kişi daha tutuklandı. Özel şirket çalışanı C.M.’nin aracılığı ile sahte AdaPass kaydı yaptırıp, yurtdışına çıkan B.B. isimli genç, ülkeye dönünce yakalandı ve dün mahkemeye çıkarılarak aleyhine 2 gün tutukluluk emri alındı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına Savcı Volkan Kayabaş, tanık olarak, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan ve meselenin soruşturma subayı olan Müfettiş Muavini Feyyaz İneci’yi dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren İneci, zanlı B.B.’nin “Sahte resmi evrak düzenleme, tedavüle sürme” ve “Sahtekarlıkla kayıt temini” suçundan methaldar olduğunu kaydetti.

 Feyyaz İneci, zanlının, şubat ve eylül ayları arasında Global Development Eğitim ve Danışmanlık Şirketi’nde, ülkemizde de görülen Covid-19 salgını nedeniyle, aşı bilgi sistemine kayıt görevi yapan zanlı C.M. aracılığı ile aşı olmadığı halde aşı olmuş gibi kayıt yaptırarak, sahte AdaPass aldığını ve yurtdışına çıkış yaptığını belirtti.

İneci, B.B.’nin 28.09.2021 tarihinde saat 23.30’da Ercan Havalimanı’ndan giriş yapmak isterken tespit edilip derdest emri gereği tutuklandığını kaydetti.

Tahkikatın devam ettiğini belirten İneci, salimen yürütülebilmesi için zanlının iki gün tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Mine Ozankaya, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının iki gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Polis memuru, eşi ve 6 sivil kişi daha teminata bağlanmıştı

Zanlı C.M.’nin, zanlı E.B.’nin aracılığı ile aşı olmayan ancak acil olarak yurtdışına çıkış yapması gereken polis memuru zanlı S.F. ve eşi P.F.’ye çift aşı olmuş gibi kayıt yapıp AdaPass uygulamasına kaydedip, yurtdışına giriş çıkış yapmasını sağladığı belirlenmişti.

banner134

Yine zanlı S.Y.’nin ise oğlu için zanlı C.M.’nin aracılığı ile aşı olmadıkları halde çift aşı olmuş gibi AdaPass uygulamasına kayıt yaptırdıklarının tespit edilmişti.

C.P., M.A.Y., Y.Y. ve E.B. isimli dört kişinin daha sahte AdaPass kaydı yaptırdığı belirlenmiş, tüm zanlılar teminatla serbest kalmıştı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104