banner6

‘Sahte AdaPass’ yaptıran daha birçok kişi aranıyor

banner37

Özel şirket çalışanı C.M.’nin aracılığı ile sahte AdaPass kaydı yaptırıp yurtdışına çıkış yapan B.B. isimli genç teminatla serbest bırakılırken, polisin aradığı şahıslar olduğu öğrenildi

‘Sahte AdaPass’ yaptıran daha birçok kişi aranıyor
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Çift aşılı olmadığı halde sahte kayıtla AdaPass kaydı yaptırarak yurtdışına çıkış yapan ve ülkeye dönüşte tutuklanan B.B. isimli genç, aleyhindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

KIBRIS’ın güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre, ‘Sahte AdaPass’ meselesiyle ilgili soruşturmasını çok yönlü olarak sürdüren polis, şu ana kadar tutuklanarak yargılanmak üzere teminatla serbest bırakılanların haricinde daha birçok kişi daha olduğu inancıyla bu kişilerin tespiti için yoğun çaba harcıyor.

Sahte kayıtla edindiği sahte AdaPass kaydıyla çıktığı yurtdışından dönerken havaalanında yakalanan B.B. isimli genç dün teminat talebiyle Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.

banner134

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan ve meselenin soruşturma subayı olan Müfettiş Muavini Feyyaz İneci’yi dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren İneci, zanlı B.B.’nin “Sahte resmi evrak düzenleme, tedavüle sürme” ve “Sahtekarlıkla kayıt temini” suçundan methaldar olduğunu kaydetti.

Feyyaz İneci, zanlının, şubat ve eylül ayları arasında Global Development Eğitim ve Danışmanlık Şirketi’nde, ülkemizde de görülen Covid-19 salgını nedeniyle, aşı bilgi sistemine kayıt görevi yapan zanlı C.M. aracılığı ile aşı olmadığı halde aşı olmuş gibi kayıt yaptırarak, sahte AdaPass aldığını ve yurtdışına çıkış yaptığını belirtti.

İneci, B.B.’nin etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını, zanlının üniversite öğrencisi olduğunu söyleyerek, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Mine Ozankaya, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 5 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı bir kefilin 100 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşullarına bağlı olarak tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104