Sahte belgeyle kayıt teminine 9 ay hapislik

banner37

Gazimağusa Kaza Mahkemesi, kaptanı olduğu geminin sahte manifestosu ile bilgilerini, Gazimağusa Liman Başkanlığı’na vererek tedavüle süren Mustafa Hassan Shhadeh’i yargıladı

Sahte belgeyle kayıt  teminine 9 ay hapislik
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi, şubat ayında, kaptanı olduğu geminin sahte manifestosu ile bilgilerini, Gazimağusa Liman Başkanlığı’na vererek tedavüle süren 68 yaşındaki Suriyeli Mustafa Hassan Shhadeh’i yargılayarak, suçlu bulup hapse mahkum etti.

   Mahkemenin Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler, Suriyeli kaptanı, sahte belge düzenleme, tedavüle sürme ve sahte davranışla kayıt temin etmekten, 9 ay hapse gönderdi.

   Güzeler, hiç kimsenin sahte belgeyi tedavüle sürmeye, sahte beyanla kayıt temin etmeye hak ve yetkisi olmadığına vurgu yaptı ve mahkemelerin, bu tür suç işlemeye ve işlemeye tevessül edecek kişilere karşı ibret verici ceza vermesi gerektiğini söyledi.

   Dünkü karar oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, sanığı işlediği suçlardan itham edip, meseleyle ilgili olguları aktarıp, mahkemeye birçok evrakı emare sundu.

   Hasan Boşnak, sanığın, kaptanı olduğu ve içerisinde 13 mürettebat ile yaklaşık 3 bin ton demir bulunan Lady Maria isimli gemiyle 2020 Şubat ayı içinde, İzmit’teki bir limandan Libya’ya doğru denize açıldığını söyledi.

banner134
   Boşnak, sahibinin bilgisi dahilinde ismi ve seri numarası seyir halinde değiştirilen geminin, sahte isimle Gazimağusa Limanı’na geldikten sonra, sanığın, üzerindeki demir yükünü KKTC’de faaliyet gösteren bir şirkete teslim edeceğine dair sahte manifesto ve sahte gemi belgelerini, Gazimağusa Liman Başkanlığı’na vererek tedavüle sürdüğünü anlattı.

   Sanığın, 5 Mart 2020’de derdest emri gereği tutuklandığını, 12 Mart 2020’den beridir de hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde bulunduğunu anımsatan Hasan Boşnak, gemideki demir yükün, Gazimağusa Limanı’nda bir kişi tarafından, bir başka kişiye, 1 milyon 238 bin 528 dolar karşılığında satılıp, sahtekarlıkla para temin edildiğini söyledi.

   Boşnak, meseleyle bağı olan kişiler hakkında dosya tazmin edildiğini ve bu suçla ilgili davanın henüz neticelendirilmediğini de sözlerine ekledi.

   Huzurundaki meseleyi titizlikle inceleyen Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, sanığı işlemiş olduğu suçlardan, suçlu bulup mahkum ettiğini açıkladı.

   Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, bahse konu geminin seyir halindeyken, Libya olan gidiş yönü, isim ve kaydının değiştirilerek, Gazimağusa Limanı’na yönlendirildiğini anlattı.

   Çiğdem Güzeler, bahse konu suçla bağlantılı kişilerin bulunduğunu, başka suçların meydana geldiğini, gemi üzerindeki demir yükünün satıldığını ve alıcıların da maddi zarara uğradığını ifade etti.

   Gemi sahibinin teşvik ve direktifiyle, açık denizde, Gazimağusa’ya ulaştırılan geminin kaptanlığını yapan sabıkasız sanığın, suçunu kabul edip adaletin erken tecellisine katkı sağladığını ifade eden kıdemli yargıç, tüm hususları titizlikle inceledikten sonra, sanığa verilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdi.

   Çiğdem Güzeler, sanığı mahkum ettiği suçlardan, 9 ay hapse mahkum etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75