Sahte çekleri tedavüle sürdü, 18 ay hapis yatacak

banner37

KKTC’ye 5 yıl önce gelip üç gün içerisinde toplam değerleri 12 bin TL olan çekleri tedavüle sürüp, suç ortağıyla birlikte yurt dışına kaçan ve 4 ay önce ülkeye giriş yapan Oğur Çağlar’ın yargı süreci tamamlandı

banner87
Sahte çekleri tedavüle sürdü, 18 ay hapis yatacak
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA
 

KKTC’ye 5 yıl önce gelip üç gün içerisinde toplam değerleri 12 bin TL olan 7 adet çeki tedavüle sürüp suç ortağıyla birlikte yurt dışına kaçan ve 4 ay önce KKTC’ye giriş yapan Oğur Çağlar’ın yargı süreci tamamlandı.
   “Sahte Çek Düzenleme, Tedavüle Sürme” ve “Sahtekarlıkla Kredi ve Mal temini” suçlamalarıyla yargılanan ve suçlamaları kabul eden Oğur Çağlar, 18 ay hapis cezası aldı.
   Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davada Kıdemli Savcı Egemen Metay ve sanığın avukatı Güner Göktuğ hazır bulundu.
   Başkan Nüvit Gazi, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen tüm davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı. Gazi, sanığın aleyhine getirilen davaların çok ciddi, vahim ve ticari hayatı olumsuz etkileyen suçlardan olduğuna dikkat çekti.
   Gazi, sanığın 3 Temmuz 2016 tarihinde KKTC’ye giriş yapıp, 7 adet çeki sahteleyerek, 5 işyerinde tedavüle sürüp, bin 800 TL değerinde market alışverişi yapıp,  sahtekarlıkla 11 bin TL temin etmesini aleyhine değerlendirdiklerine vurgu yaptı.
   Sanığın 6 Temmuz 2015 tarihinde KKTC’den çıkış yaptığını belirten Gazi, 16 Ekim 2019 tarihinde KKTC’ye giriş yapıp tutuklandığını anımsattı. Gazi, suçun organize bir şekilde işlenmesini, ticari hayatı olumsuz etkileyen suçlardan olmasını sanığın aleyhine değerlendirdiklerine vurgu yaptı.
   Gazi ayrıca, sanığın işlediği suçlara karşı kamu menfaatini göz önünde bulundurduklarını belirtti.
   Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Gazi, sanığa oybirliği ile 18 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75