Sahte pasaportla Güney Kıbrıs'a gideceklerdi

banner37

Polise sahte pasaport ibraz eden İran uyruklu iki zanlı ve zanlılara sahte pasaportları 10 bin dolar karşılığında temin eden Ali Karaçam, 45 gün süreyle hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi

Sahte pasaportla Güney Kıbrıs'a gideceklerdi
banner90
banner8

Ahmet VAMIK

Girne Çevre Yolu üzerinde, huzur operasyonu gerçekleştiren Cürümleri Önleme ve Trafik Şubesi’nde görevli polis ekipleri tarafından yapılan kontrollerde sahte pasaport ibraz eden zanlılar, tutukluluk sürelerinin dolmasının ardından dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Kontroller esnasında bir taksi içinde polise sahte pasaport ibraz eden İran uyruklu iki zanlı ve daha sonra genişletilen soruşturma neticesinde söz konusu zanlılara sahte pasaportları 10 bin dolar karşılığında temin eden Ali Karaçam, teminat maksatları bakımından 45 gün süreyle hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Polis, İranlı zanlıların polise yaptığı itirafta, İran’dan ülkemize geldiklerini ve sahte pasaportla Güney Kıbrıs’a geçmek istediklerini dile getirdi.

banner134
Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen teminat duruşmasında Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Mustafa Yanaroğlu’nu tanık olarak dinletti.
   Zanlılar Ali Doostimshaki, Maryam A. Arahan ve Ali Karaçam’ın “Sahte Resmi Evrak Hazırlama ve Tedavüle Sürme” suçlarından methaldar olduklarını ifade eden polis memuru Mustafa Yanaroğlu, zanlılar Ali Doostimshaki ve Maryam A. Arahan’ın görevli polise üzerlerinde kendi resimleri bulunan sahte Bulgaristan pasaportlarını ibraz ettiklerini, yapılan kontrol neticesinde pasaportlarda mühür olmadığının fark edildiğini söyledi.

Yanaroğlu, polis ekiplerinin sorgusu üzerine zanlıların suçlarını itiraf ederek, tasarruflarında bulunan sahte pasaportları 10 bin dolar karşılığında zanlı Ali Karaçam’dan aldıklarına yönelik itirafta bulunduklarını söyledi.

Zanlı Ali Karaçam’ın da aynı gün Girne’de tasarrufunda zanlıların gerçek İran pasaportları ile suçüstü yakalandığını ifade eden polis memuru Yanaroğlu, İranlı zanlıların polise yaptığı itirafta, İran’dan ülkemize geldiklerini ve sahte pasaportla Güney Kıbrıs’a geçmek istediklerini dile getirdi.

Yanaroğlu, zanlı Ali Karaçam’ın ülkede turist statüsünde olduğunu ve İranlı zanlıların da ülkemizde yasal statüsü olmadığını belirterek yargılanmaktan kaçma olasılıkları bulunan zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmalarını talep etti.

Yargıç Mesut Mesutoğlu, zanlıların yargılanmaktan kaçmalarını önlemek amacıyla 45 gün süreyle hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmelerine emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75