banner6

Sahteciliğe 30 ay hapis cezası

banner37

Çalıştığı şirkete ait 18 adet çeki sahteleyerek 149 bin TL ile 1.460 ABD Doları’nı tasarrufuna geçirmekle suçlanan ve olaydan sonra yurt dışına çıkış yapıp, geri dönen Ziya İzgi suçlu bulundu

Sahteciliğe 30  ay hapis cezası
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da 4 yıl önce bir şirkette çalışan ve toplam 18 adet çeki sahteleyip, tedavüle sürerek, 149 bin TL, bin 460 ABD Doları tasarrufuna geçirmekle suçlanan Ziya İzgi, 30 ay hapis cezası aldı.

2018 yılı Haziran ile Ağustos ayları arasında Market Lojistik Exfd isimli şirkette çalışan Ziya İzgi, şirketin direktörü olan Ali Erdal Hacımulla’nın adına olan 18 adet çekle müşterilerden aldığı üç adet çekin üzerinde yazılı olan meblağları düzenleyip, sahteleyerek, ciro edip, söz konusu çeklerin karşılığı olan paraları sirkat etmişti.

İzgi, 13 Eylül 2018 tarihinde yurt dışına çıkış yapmış ve 30 Ekim’de adaya giriş yaparken tutuklanmıştı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Çek Sahteleme, Tedavüle Sürme” ve “Müstahdem tarafından sirkat” suçlamalarıyla itham edilen Ziya İzgi, suçlamaları kabul etti.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, dün davayı karara bağladı. Karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ergin Atıcı ve sanığın avukatı hazır bulundu.

Kararı okuyan Şerife Katip, sanığı, kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Yargıç Katip, sanığın işlediği suçların uzun süreli hapis cezası öngören çok ciddi ve yaygın suçlardan olduğuna işaret etti. Katip, çekin hayat için önemine vurgu yapıp, çeklerin sahtelenmesinin ticari hayatı olumsuz etkileyip, çeklere duyulan güveni sarstığını ve ekonomik yaşamı kaosa sürüklediğine dikkat çekti.

Katip, mal ve can güvenliğinin söz konusu olduğu suçlarda kamu yararı gereği, bu tür suçları işleyen ve işleme eğiliminde olan kişilere karşı caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini kaydetti.

Katip, sanığın müştekinin mağduriyetini giderip, af beyanı aldığına da vurgu yaptı. Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Katip, sanığa oybirliği ile 30 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110