Sahtecilik Amerika ve Avustralya’ya uzanıyor

banner37

İşletmeci Mehmet Karaöz ve 3 çalışanı, Amerika ve Avustralya’da bulunan kredi kartı sahiplerinden habersiz işlemler yapıp, sahte evraklarla 180 bin TL’yi sahtekarlıkla temin ettiği gerekçesiyle tutuklandı

Sahtecilik Amerika ve Avustralya’ya uzanıyor
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA     

   Lefkoşa’da sakin zanlı Mehmet Karaöz işletmeciliğini yaptığı Realglass Cam Üretim ve Satış isimli işyerinde, üç çalışanıyla birlikte, ilk tespitlere göre, web sitesinde, Amerika ve Avustralya’da bulunan 22 ayrı kişiye ait kredi kartı üzerinden işlem yapıp, sahte evraklar düzenleyerek, 180 bin TL’yi sahtekarlıkla temin ettiği gerekçesiyle tutuklandı.
   Ülkemizde faaliyet gösteren bir bankanın şikayeti üzerine, Mali Şube soruşturma başlattı ve zanlı Mehmet Karaöz, üç çalışanıyla birlikte tutuklandı.
   “Sahte resmi evrak düzenleme”, “Tedavüle sürme”, “Sahtekarlıkla para temin etmek”, “Başkasının kimliğine bürünmek” ve “Bilişim sistemleri kullandırılarak kredi kartlarında sahtecilik yapmak” suçlamalarıyla tutuklanan zanlılar Mehmet Karaöz, Halit Sancak, M.Ç., ve Volkan Şanal, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.
   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fuat Emirtaneoğlu, tanık olarak Mali Suçlarla Mücadele Birimi Şubesi’nde görevli polis çavuşu Şaban Yeğen’i dinletti.

“Sahtekarlıkla 180 bin TL çekildi”


   Mahkemede yeminli şahadet veren Yeğen, 4 Temmuz 2020 ile 17 Ağustos 2020 tarihileri arasında Lefkoşa’da sakin zanlı Mehmet Karaöz’ün, Lefkoşa’da faaliyet gösteren ve işletmeciliğini yaptığı Realglass Cam Üretim ve Satış isimli işyerinde, Realglasskıbrıs.com isimli web sitesinde dolandırmak kastıyla çalıntı veya kart sahiplerinin bilgisi veya rızası olmadan meçhul şahıslar tarafından elde edilen 8 yurtdışı bankalarına ait şirket ve şahıs banka kartları bilgilerini internet sayfasında sanal pos üzerinden 22 adet işlem yapmak suretiyle ve henüz kimlik bilgileri tespit edilmeyen kart sahiplerinin kimliklerine bürünerek, kart bilgilerini internet üzerinden Cardplus sanal pos yolu ile bu site üzerinden web sayfasına girerek, sahte belge düzenleyip, tedavüle sürerek, 180 bin TL’yi sahtekarlıkla temin ettiğine vurgu yaptı.
 

“36 sahte fatura ve sipariş düzenlendi”


   Polis çavuşu Şaban Yeğen, yapılan soruşturmada zanlı Mehmet Karaöz’ün konu işyerinin muhasebecisi Halit Sancak, zanlı Karaöz’ün kız arkadaşı ve işyerinin sekreteri M.Ç., ve işyeri çalışanı zanlı Volkan Şanal’ın konu işyerinde dolandırmak kastıyla işyerine ait 36 adet faturaya ve 88 adet sipariş fişine, cam saksı, duşa kabin ve muhtelif cam ürünlerinin satışlarından 180 bin TL elde edilmiş gibi göstermek için sahte faturalar ile birlikte sahte sipariş fişlerini düzenleyip, konu fatura ve fişleri ilgili bankaya ibraz ederek, sahte belgeleri tedavüle sürdüklerinin tespit edildiğine işaret etti.

banner134
   Yeğen, zanlıların bankanın şikayeti üzerine 24 Ağustos 2020 tarihinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen derdest edilen emir ile tutuklandıklarını kaydetti.


“Karaöz’ün evi, arabası ve işyerinden emareler alındı”
 

   Polis çavuşu Şaban Yeğen, zanlı Mehmet Karaöz’ün aynı gün işyeri, evi ve arabasında arama yapıldığını mahkemeye aktardı.
   Yeğen, işyerinden üç laptop, cep telefonları, fatura, makbuz gibi belgelerin, arabasından ise bazı belgelerin emare alındığını anlattı.
   Yeğen, Bilişim Suçları Yasası gereğince elektronik cihazların incelenmesi için mahkemeden emir talep edildiğini belirtti.
   Zanlı Mehmet Karaöz ve M.Ç.’nin açık ifade, Halit Sancak ve Volkan Şanal’ın ise gönüllü ifade verdiğini söyleyerek, meselenin ciddiyetine vurgu yapıp, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların üç gün tutuklu kalmasını talep etti.
   Yargıç Temay Sağer, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75